Dziś używanie języka antysemickiego nie jest powodem do wstydu - mówi Anna Tatar z "Nigdy Więcej"

Mowa nienawiści kwitnie i ma się coraz lepiej - alarmują eksperci. - Ostatnie lata to gwałtowny wzrost liczby ataków fizycznych, których podłożem była nienawiść na różnym tle - mówi Anna Tatar ze Stowarzyszenia "Nigdy więcej".
Zobacz wideo

Stowarzyszenie „Otwarta Rzeczpospolita” przygotowało spot, odnoszący się wprost do mowy nienawiści. Spot pod nazwą „Trzeba być z tym, który jest bity i poniżany”. Wystąpili w nim znani i cenieni aktorzy m.in. Jerzy Trela, Radosław Krzyżowski, Urszula Grabowska, Anna Radwan i Ewa Kaim.

„Kiedy odczłowieczają uchodźców, jestem uchodźcą. Kiedy obrażają i szykanują Ukraińców, jestem Ukrainką. Kiedy biją i lżą lesbijki i gejów, opluwają osoby trans – to mnie biją, lżą, opluwają. Kiedy znieważają sędziów, to mnie znieważają” – m.in. takie słowa słyszymy w spocie.

 

- Ostatnie miesiące to odgórna kampania wymierzona w przedstawicieli mniejszości seksualnych. Ludzi, wobec których rozbudzono nienawiść i uprzedzenia. Kończy się to wszystko agresją. A przed agresją zawsze są słowa pełne nienawiści – mówi Anna Tatar z „Nigdy więcej”.  

W jej ocenie, w przestrzeni publicznej jest odgórne przyzwolenie, a wręcz przyzwyczajenie do nienawistnego języka. - Uznajemy, że normalne jest mówienie o muzułmanach, że wszyscy są terrorystami. Albo mówienie o gejach i lesbijkach jako o zagrożeniu dla polskiej rodziny – dodaje Tatar.

- Ludzie, którzy na nienawiści budują swój kapitał polityczny nie powinni być przedstawicielami władzy. Tymczasem od szeregu miesięcy obserwujemy budowanie kapitału politycznego na kreowaniu niechęci do „innych” – tłumaczy cały mechanizm przedstawicielka „Nigdy więcej”. Jak dodaje, nie ma miesiąca, by w Polsce ktoś nie został pobity ze względu na swoją orientację seksualną, kolor skóry czy język, którym mówi. Do tego dochodzi antysemityzm. - Dziś używanie języka antysemickiego przestało być powodem do wstydu – mówi nasza rozmówczyni.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Dziś używanie języka antysemickiego nie jest powodem do wstydu - mówi Anna Tatar z "Nigdy Więcej"
Zaloguj się
 • miloz1

  Oceniono 4 razy 2

  Antysemityzm to absurd. Ostatnio nad ranem pod warszawską knajpą nad ranem pobiło się kilku pijanych klientów tegoż lokalu. Gdyby bili się Polacy, Ukraińcy, Anglicy czy Eskimosi nikt by tego nawet nie zauważył. Ale po buzi dostał Żyd. Cały świat trzęsie się z oburzenia nad falą antysemityzmu.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Trudno po tym czego dowiedzielismy sie o nienawisci jak darzy nas ta nacja po ustawie ipeenowskiej robic dalej z siebie idiote. Nikt z nas nie chce od tej nacji wdziecznosci, ale moze ptrzypomniec warto epizod przedwojenny gdy po nocy krysztalowej Zydzi masowo chcieli opuszczac III Rzesze, a wszystkie panstwa zachodnie zaostrzyly natychmiast krytreria osiedlencze na sowich terytoriach. W owym Polska przyjela dziesiatki tysiecy zydow niemieckich, podbna sytuacja miala miejsxe w Austrii po Anschlussie gdy prawie jednego dnia zaczelo obowiazywac ustawodastwo antyzydowkie dziesiatki tysiecy Zydow znalazlo azyl w IIRP a pociag Wieden Warszawa mial pelne oblozenie przez kilka miesiecy.
  Nigdy Zydow nie lubilismy i nie ma powodu ukrywac tej prawdy jednak panstwo polskie nie ma sobie nic do zarzucenia w kwestii zydowskiej zezwalajac im na stworzenie swojego rownoleglego panstwa w panstwie.
  Po reakcji na ustawe sejmowa sprzed dwoch lat szczerze mowiac bez specjalnych wyrzutow sumienia mozna powiedziec zejdzcie nam z oczu plemie izraelickie

 • rastablaster

  Oceniono 3 razy 1

  Izrael jest największym źródłem współczesnego antysemityzmu. BDS BDS BDS

 • Bartosz Cieśla

  Oceniono 5 razy 1

  Szkoda tylko, że ta pani nigdy nie jest Polką, chociaż nieustannie lży na Polaków.

 • wiejski.empedokles

  Oceniono 3 razy -3

  A to się dopiero zaczyna. Kaczyński dla władzy zrobi wszystko i powie wszystko. On doskonale wie, że ludobójstwa zaczynają się ZAWSZE i WSZĘDZIE od porównywania przeciwników do robactwa i zarzucania im chorób. Jest cynicznym, zakompleksionym małym człowiekiem, który nie potrafi o siebie zadbać samodzielnie w stopniu najbardziej podstawowym. Otoczył się głupszymi od siebie klakierami, na których trzyma szafy "haków", które inni usłużni klakierzy przynoszą mu pod drzwi i karnie czekają na dywaniku.
  Jego pomysły są żywcem wydarte z XIXw., bo kwestie złożoności świata ponowoczesnego są dla Kaczyńskiego mentalnie niedostępne. Dwa tygodnie temu dowiedział się, że są takie maszyny, które pokazują jak człowiek wygląda w środku (jakie w gruncie rzeczy niebywałe konsekwencje ta niewiedza implikuje!) a to jest tylko wierzchołek jego pojęcia o świecie z perspektywy "willi" na Mickiewicza.

  Niestety jak by nie czarować i nie kombinować, na końcu takiej gry jest tylko i wyłącznie Wielka Tragedia. Powinniśmy zacząć się przygotowywać, bo lepiej nie będzie. 40 proc narodu chce w najlepszym wypadku zmusić do swoich oficjalnych zachowań resztę (patrz- poseł Pięta i CI, którzy katowali żony, bo wśród prawych występują w znacznej mnogości czy ten najnowszy ogryzek, który żalił się, że prostytutka go szantażuje ), w najgorszym jak powiedział senator Bierecki "oczyścić Polskę z tych, którzy nie są godni".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX