Dziś używanie języka antysemickiego nie jest powodem do wstydu - mówi Anna Tatar z "Nigdy Więcej"

Mowa nienawiści kwitnie i ma się coraz lepiej - alarmują eksperci. - Ostatnie lata to gwałtowny wzrost liczby ataków fizycznych, których podłożem była nienawiść na różnym tle - mówi Anna Tatar ze Stowarzyszenia "Nigdy więcej".
Zobacz wideo

Stowarzyszenie „Otwarta Rzeczpospolita” przygotowało spot, odnoszący się wprost do mowy nienawiści. Spot pod nazwą „Trzeba być z tym, który jest bity i poniżany”. Wystąpili w nim znani i cenieni aktorzy m.in. Jerzy Trela, Radosław Krzyżowski, Urszula Grabowska, Anna Radwan i Ewa Kaim.

„Kiedy odczłowieczają uchodźców, jestem uchodźcą. Kiedy obrażają i szykanują Ukraińców, jestem Ukrainką. Kiedy biją i lżą lesbijki i gejów, opluwają osoby trans – to mnie biją, lżą, opluwają. Kiedy znieważają sędziów, to mnie znieważają” – m.in. takie słowa słyszymy w spocie.

 

- Ostatnie miesiące to odgórna kampania wymierzona w przedstawicieli mniejszości seksualnych. Ludzi, wobec których rozbudzono nienawiść i uprzedzenia. Kończy się to wszystko agresją. A przed agresją zawsze są słowa pełne nienawiści – mówi Anna Tatar z „Nigdy więcej”.  

W jej ocenie, w przestrzeni publicznej jest odgórne przyzwolenie, a wręcz przyzwyczajenie do nienawistnego języka. - Uznajemy, że normalne jest mówienie o muzułmanach, że wszyscy są terrorystami. Albo mówienie o gejach i lesbijkach jako o zagrożeniu dla polskiej rodziny – dodaje Tatar.

- Ludzie, którzy na nienawiści budują swój kapitał polityczny nie powinni być przedstawicielami władzy. Tymczasem od szeregu miesięcy obserwujemy budowanie kapitału politycznego na kreowaniu niechęci do „innych” – tłumaczy cały mechanizm przedstawicielka „Nigdy więcej”. Jak dodaje, nie ma miesiąca, by w Polsce ktoś nie został pobity ze względu na swoją orientację seksualną, kolor skóry czy język, którym mówi. Do tego dochodzi antysemityzm. - Dziś używanie języka antysemickiego przestało być powodem do wstydu – mówi nasza rozmówczyni.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

DOSTĘP PREMIUM