Olga Tokarczuk z literackim Noblem. "Pisze książki dla wielu, ale każdy, kto je czyta, ma wrażenie, jakby zwracała się do niego"

Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Polską pisarkę doceniono "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Zdaniem prof. Przemysława Czaplińskiego pisarka od początku wnosi do polskiej literatury "medium wrażliwości".

Olga Tokarczuk: "Bieguni" dają siłę czytelnikowi. Pokazują, że mówimy tym samym językiem

Prof. Przemysław Czapliński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu nie krył radości z informacji o otrzymaniu przez Olgę Tokarczuk literackiej Nagrody Nobla. - To większy niż wielki dzień. Wszyscy chcielibyśmy dzielić się (teraz - red.) radościami, emocjami - mówił w rozmowie z Jakubem Janiszewskim. 

- To, co Olga Tokarczuk od początku wnosi do polskiej literatury, to tworzenie literatury, która jest medium wrażliwości - podkreślił prof. Czapliński, tłumacząc, że w mniejszym stopniu polska pisarka poszerza język czy stosuje eksperymentalne techniki narracyjne. - Jej zwycięstwo polega na tym, że literatura stała się środkiem poszerzania wrażliwości - podkreślił.

Zdaniem gościa TOK FM w Polsce nie brakuje wielkich powieściopisarzy, ale pisarstwo Olgi Tokarczuk wyróżnia się na ich tle. Przykładem mogą być "Księgi Jakubowe". - Ta powieść Tokarczuk jest poskładana z kilku bardzo istotnych i bardzo zróżnicowanych konwencji. Zwycięstwo "Ksiąg Jakubowych" polega na tym, że jest to powieść oparta na bardzo mocnych strukturach i na jednym bardzo ciekawym pomyśle. Polega on na tym, żeby całą opowieść powierzyć duchowi - wyjaśniał gość TOK FM.

Olga Tokarczuk. Na czym polega fenomen jej pisarstwa?

Prof. Czapliński w rozmowie z Jakubem Janiszewskim analizował różne etapy twórczości pisarki.  - Najpierw widzimy, jak to idzie w stronę szukania innej tożsamości, innej identyfikacji, szerszej, dużo mniej stabilnej, zdolnej do rozmaitych połączeń - mówił. Jego zdaniem poszukiwania pisarki prowadzą do zwrócenia się Olgi Tokarczuk w stronę "poszerzania solidarności". Jak zaznaczył, chodzi nie tylko o solidarność silnych ze słabszymi, ale także ludzi i zwierząt czy ludzi i "w ogóle tego, co w istnieniu jest słabsze".

Zdaniem gościa TOK FM fenomen Olgi Tokarczuk polega także  na tym, że stoi ona najczęściej po stronie życia codziennego. - Ale zarazem w tej codzienności, zwykłości, trywialności poszukuje tego, co dramatyczne, tego, co sprawia problem. Dlatego jej literatura jest smutna albo przynajmniej nie jest literaturą happy endu, a zarazem daje egzystencjalnego kopa - podkreślił gość TOK FM. 

Według niego pisarka jest także fenomenem komunikacyjnym. - Polega on na tym, że Tokarczuk pisze książki do wielu, ale każdy, kto je czyta, ma wrażenie, jakby ona zwracała się do niego - podsumował. 

Olga Tokarczuk z literackim Noblem

Olga Tokarczuk przed rokiem została wyróżniona inną prestiżową literacką nagrodą - International Man Booker Prize za powieść "Bieguni", a w 2019 r. była nominowana do tej nagrody za książkę "Prowadź swój pług przez kości umarłych" (na jej podstawie Agnieszka Holland nakręciła film "Pokot"). Przekład książki pt. "Drive Your Plow Over the Bones of the Dead" ukazał się za granicą we wrześniu 2018 r. i szybko zdobył uznanie krytyków. Książka nie została nagrodzona Bookerem, ale nominacja przyczyniła się do zwiększenia kręgu fanów Olgi Tokarczuk na świecie. Książka znalazła się też na stworzonej przez "Guardiana" liście 100 najlepszych książek XXI wieku.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (24)
Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla
Zaloguj się
 • czarna.stopa

  Oceniono 6 razy 2

  Mam pytanie. Czy może mi się ta literatura po prostu nie podobać? Czy już z góry zostanę uznany za prostaka i człowieka pozbawionego literackiej wrażliwości, a może nawet pisowca?

 • coelka

  Oceniono 8 razy 2

  Dla mnie zrobiła cos ważnego w księgach jakubowych. dotknęła tematu , który jest unikany w kulturze polskiej a z którym trzeba sie rozliczyc bo inaczej nie będzie dobrze i nie chodzi mi o watek żydowski- juz przerobiony. Tylko o inny.tez nie zrobiła tego na poziomie jeszcze którego bym oczekiwała ,ale trzeba to zrobic w filmach i ksiązkach. chodzi mi o watek chłopski. O niewolnictwo , o przywiazanie chłopa do ziemi i jego los.To było 80% społeczeństwa a polska kultura jest pokzywana i forowana tylko i wyłacznie z pozycji szlacheckiej co najwyzej jakies 15 % Polaków. nikt nie pokazał za bardzo jak chłop był traktowany, jak bity, sponiewierany, jak odrabiał pańszczyzne, jak nie mogł sie rpzeprowadzic do miasta był niewolnikiem. Anglia sie rozliczyła kulturowo z koloni karnych gdzie z ludzi robiła niewolników , USA rozliczyło sie niewolnictwa kulturowo a w Polsce temat niewolnictwa chłopa jest ciagle przemulczany i promowana jest kultura widziana tylko i wyłacznie przez kilkanascie procent społeczeństwa a chłopami w Polsce było jeszcze przed wojna około 80% ludzi. I to trzeba zrobic a wypiera sie z kultury polskiej fakt bycia niewolnikiem niemal przez całe społeczeństwo.Olga Tokarczuk tknęła ten temat troche w księgach jakubowych . Jest jeszcze Konopielka ,ale to wyjatki w zakłamaniu kulturowych , które pokazuje społeczeństwo chłopskie z pozycji dworka szlacheckiego co nie jest prawdą tylko raczej wstydem.

 • nieotake

  Oceniono 10 razy 2

  Tow. Balbina na IX plenum partii:
  „Nowa polska elita władzy i - mam nadzieję - coraz większa część elity kulturalnej i innych elit już nie pracuje dla naszych wrogów. A ci, którzy pracują, są napiętnowani. I będą, proszę państwa, piętnowani dalej!”
  To ja się pytam - dla kogo pracuje ta bezbożna baba z lewackim mopem na głowie?
  Czy ta nagroda przyznana jej w nieprzypadkowym przecież momencie to nie jest prowokacja wrogich Wolsce Ludowej elit?

 • matts06

  Oceniono 3 razy 1

  Będę musiał zrobić drugie podejście, bo przy pierwszym jakoś nie wyszło, nie trafiła do mnie.

 • nieotake

  Oceniono 2 razy 0

  Uzasadnienie werdyktu się owszem zgadza: „za narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic” absurdu, groteski i pisdolenia kocopołów bez ładu i składu, tylko dlaczego, do balbiny nędzy, Nobla przyznano Tokarczuk, a nie krzywomordemu pajacowi Matołuszowi Kornelowiczowi?!
  Co oni tam w tym Komitecie wciągają, że skandal skandal goni?

 • coelka

  Oceniono 8 razy 0

  Dla mnie zrobiła cos waznego w Ksiegach jakubowych. Cos czego brakuje w ujeciu kultury polskiej, tez nie zrobiła tego w tym stopniu w jakim bym oczekiwała, ale jednak. Zerszta to jest zadanie dla kultury polskiej by sie z tym rozliczyc i trzeba to zrobic i ksiązkach i filmach . Moze kiedys cos wiecej napisze .

 • cezaryk

  Oceniono 8 razy 0

  Wielkie gratulacje dla Pani Tokarczuk.
  Pisze świetne książki. Jakubowych i późniejszych jeszcze nie czytałem ale wcześniejsze były przednie.

 • kolega.zenka

  Oceniono 13 razy -1

  Zastanawiam się, czy pani Olga Tokarczyk jako pisarz i Polka nie znalazła mniej agresywnych słów mówiąc o mordowaniu Żydów przez Polaków w czasie wojny.
  Czyżby to Paweł Pawlikowski bis?

 • pisdzielispoleczenstwo

  Oceniono 16 razy -2

  nie da sie czytac tych gniotow .... to jest polityczna nagroda jak w przypadku milosza zeby dokopac komunistycznemu rezymowi, szlachetna decyzja akademii ale pisarka slaba

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX