Olga Tokarczuk z literackim Noblem. "Pisze książki dla wielu, ale każdy, kto je czyta, ma wrażenie, jakby zwracała się do niego"

Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Polską pisarkę doceniono "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Zdaniem prof. Przemysława Czaplińskiego pisarka od początku wnosi do polskiej literatury "medium wrażliwości".

Olga Tokarczuk: "Bieguni" dają siłę czytelnikowi. Pokazują, że mówimy tym samym językiem

Prof. Przemysław Czapliński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu nie krył radości z informacji o otrzymaniu przez Olgę Tokarczuk literackiej Nagrody Nobla. - To większy niż wielki dzień. Wszyscy chcielibyśmy dzielić się (teraz - red.) radościami, emocjami - mówił w rozmowie z Jakubem Janiszewskim. 

- To, co Olga Tokarczuk od początku wnosi do polskiej literatury, to tworzenie literatury, która jest medium wrażliwości - podkreślił prof. Czapliński, tłumacząc, że w mniejszym stopniu polska pisarka poszerza język czy stosuje eksperymentalne techniki narracyjne. - Jej zwycięstwo polega na tym, że literatura stała się środkiem poszerzania wrażliwości - podkreślił.

Zdaniem gościa TOK FM w Polsce nie brakuje wielkich powieściopisarzy, ale pisarstwo Olgi Tokarczuk wyróżnia się na ich tle. Przykładem mogą być "Księgi Jakubowe". - Ta powieść Tokarczuk jest poskładana z kilku bardzo istotnych i bardzo zróżnicowanych konwencji. Zwycięstwo "Ksiąg Jakubowych" polega na tym, że jest to powieść oparta na bardzo mocnych strukturach i na jednym bardzo ciekawym pomyśle. Polega on na tym, żeby całą opowieść powierzyć duchowi - wyjaśniał gość TOK FM.

Olga Tokarczuk. Na czym polega fenomen jej pisarstwa?

Prof. Czapliński w rozmowie z Jakubem Janiszewskim analizował różne etapy twórczości pisarki.  - Najpierw widzimy, jak to idzie w stronę szukania innej tożsamości, innej identyfikacji, szerszej, dużo mniej stabilnej, zdolnej do rozmaitych połączeń - mówił. Jego zdaniem poszukiwania pisarki prowadzą do zwrócenia się Olgi Tokarczuk w stronę "poszerzania solidarności". Jak zaznaczył, chodzi nie tylko o solidarność silnych ze słabszymi, ale także ludzi i zwierząt czy ludzi i "w ogóle tego, co w istnieniu jest słabsze".

Zdaniem gościa TOK FM fenomen Olgi Tokarczuk polega także  na tym, że stoi ona najczęściej po stronie życia codziennego. - Ale zarazem w tej codzienności, zwykłości, trywialności poszukuje tego, co dramatyczne, tego, co sprawia problem. Dlatego jej literatura jest smutna albo przynajmniej nie jest literaturą happy endu, a zarazem daje egzystencjalnego kopa - podkreślił gość TOK FM. 

Według niego pisarka jest także fenomenem komunikacyjnym. - Polega on na tym, że Tokarczuk pisze książki do wielu, ale każdy, kto je czyta, ma wrażenie, jakby ona zwracała się do niego - podsumował. 

Olga Tokarczuk z literackim Noblem

Olga Tokarczuk przed rokiem została wyróżniona inną prestiżową literacką nagrodą - International Man Booker Prize za powieść "Bieguni", a w 2019 r. była nominowana do tej nagrody za książkę "Prowadź swój pług przez kości umarłych" (na jej podstawie Agnieszka Holland nakręciła film "Pokot"). Przekład książki pt. "Drive Your Plow Over the Bones of the Dead" ukazał się za granicą we wrześniu 2018 r. i szybko zdobył uznanie krytyków. Książka nie została nagrodzona Bookerem, ale nominacja przyczyniła się do zwiększenia kręgu fanów Olgi Tokarczuk na świecie. Książka znalazła się też na stworzonej przez "Guardiana" liście 100 najlepszych książek XXI wieku.

TOK FM PREMIUM