Sędzia Sądu Najwyższego skarży się na kolegów. "Nie podają ręki, nie odpowiadają na powitania"

Sędzia nowoutworzonej Izby Kontroli SN Antoni Bojańczyk skierował skargę do prezes tego sądu w związku z "poniżającymi i wykluczającymi" zachowaniami części tzw. "starych " sędziów. Bojańczyk poczuł się dotknięty m.in. ociąganiem się z podaniem mu dłoni na powitanie.
Zobacz wideo

Sędzia Izby Kontroli i Spraw Nadzwyczajnych Antoni Bojańczyk 11 września skierował do Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf pismo, w którym zawiadamia ją o incydentach ze strony grupy sędziów tego sądu, które - jego zdaniem - miały charakter poniżający i wykluczający.

Bo nie podają ręki...

Bojańczyk poczuł się dotknięty m.in zachowaniem sędziego Izby Karnej Andrzeja Kalinowskiego, który podobno zignorował dłoń wyciągniętą do niego na powitanie. "Reakcją na wyciągniętą do pana sędziego dr. Kalinowskiego dłoń było jego szybkie przejście pomimo - opisał sytuację Bojańczyk.

Sędzia Bojańczyk określił to zachowanie jako "nielicujące z głęboko zakorzenionymi zasadami kultury polskiej i elementarnymi zasadami koleżeńskości (...) oraz mające charakter wykluczający wobec kolegi-sędziego SN".

Okazują niechęć

W piśmie sędzia Bojańczyk przedstawił również sytuację, w której - jego zdaniem - prezes Izby Karnej Stanisław Zabłocki "ostentacyjnie" okazał mu niechęć. Podczas spotkania z prezesem Zabłockim sędzia Bojańczyk miał jako pierwszy wyciągnąć dłoń na powitanie. "Reakcją pana prezesa było demonstracyjne wytrzymanie wyciągniętej do niego dłoni. Musiałem czekać długą chwilę z dłonią zawieszoną w powietrzu nim p. Prezes S. Zabłocki (wyraźnie ociągając się) zdecydował się - w końcu - podać mi dłoń - czytamy w skardze sędziego SN.

Ostentacyjnie przechodzą obok

Antoni Bojańczyk poinformował także I prezes Sądu Najwyższego, że sędzia Izby Karnej Marek Pietruszyński nie odpowiada na kierowane do niego powitania. "Do tej pory ani razu się nie zdarzyło, by p. sędzia M. Pietruszyński odpowiedział na skierowane do niego powitanie/ukłon, zawsze przechodząc mimo i ostentacyjnie udając, że ani nie słyszy powitania, ani nie widzi kolegi-sędziego wypowiadającego słowa powitania" - wskazał sędzia w skardze.

Sędzia Bojańczyk podkreślił, że swoje pismo skierował także do wiadomości prezydenta Andrzeja Dudy. Skarga ta trafiła również do I prezes SN, rzecznika prasowego SN Michał Laskowskiego, przewodniczącego KRS Leszka Mazura i prezes Izby Kontroli Joanny Lemańskiej

Czy to już poniżanie?

Prezydium KRS zdecydowało o skierowaniu pisma Bojańczyka do komisji etyki zawodowej sędziów i asesorów. Rzecznik SN sędzia Michał Laskowski przekazał PAP, że I prezes Małgorzata Gersdorf nie podjęła jeszcze decyzji ws. tej skargi. - Moim zdaniem zdarzenia opisane w tym piśmie nie noszą cech poniżania. Nawet jak ktoś nie podaje komuś ręki to nie znaczy, że go poniża. Uważam, że poniżanie to coś innego, coś zdecydowanie więcej i nie podzielam tego poglądu - powiedział sędzia Laskowski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Sędzia Sądu Najwyższego czuje się poniżany przez kolegów
Zaloguj się
 • hipo krater

  Oceniono 11 razy 7

  Ustawę sobie napiszcie, że jest obowiązek podawania wam ręki. W starym składzie sejm przepchnie jeszcze dziś w nocy ustawę i po problemie.

 • rzydeta

  Oceniono 8 razy 2

  A od kiedy to istnieje obowiązek podawania ręki lokajom i fagasom? Kaczystowskie wycieruchy niech się przyzwyczajają do tego, że na ich widok porządni ludzie będą się odwracać z obrzydzeniem.

 • tertio_non_datur

  Oceniono 6 razy 2

  Izolacja jednostek zachowujących się nieprzyzwoicie jest właściwą reakcją społeczną.
  Tak trzymać.

 • Janek Pl

  Oceniono 5 razy 1

  Ja również nie podaje ręki tym lepszego sortu
  Sumienie nie pozwala.

 • tom goll

  Oceniono 5 razy 1

  Trza byĺo zadzwonić do kolegi Zbysia Zero, ten juz z prokuratorem Ś.... znaleźliby jakieś paragrafy na niego...

 • Pawel Maciej Nowak

  Oceniono 5 razy 1

  Buu biedny sędzia nie ma kolegów. A jak myśli że się poskarży do p-rezydenta to na pewno wszyscy zaczną go lubić ? oj będzie jeszcze gorzej buuu??

 • tegepe

  Oceniono 5 razy 1

  Ten PiSowski sędzia powinien wiedzieć, że kultura osobista nakazuje, że rękę do powitania powinien wyciągnąć przełożony do podwładnego i pretensje o to, że prezes tego nie zrobił, są nieuzasadnione. Podobnie rękę do powitania podaje jako pierwszy osoba starsza młodszej. Ale kultura ludzi PiSu jest taka, jak ten przysłowiowy koń, którego wygląd zna każdy.

 • szpung

  Oceniono 2 razy 0

  Moze ci nowi nie maja esbeckiej przeszlosci?

 • zbag19

  Oceniono 2 razy 0

  podanie ręki, uścisk dłoni jest formą zbratania; czy każdy człowiek jest moim bratem (siostrą) ??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX