Telewizja Kurskiego na celowniku kandydatki na komisarza UE. Jourova zaniepokojona "upolitycznieniem" TVP

Kandydatka na unijną komisarz ds. praworządności Vera Jourova zapowiada, że przyjrzy się mediom publicznym w Polsce - donosi reporter TOK FM Jakub Medek.
Zobacz wideo

W rozmowie z czeskim radiem publicznym Vera Jourova, która w nowej komisji będzie zajmować się praworządnością i przeciwdziałaniem dezinformacji, przyznała, że dociera do niej wiele negatywnych sygnałów dotyczących niezależności polskich mediów publicznych. - Zawsze niepokoi mnie sytuacja, w której media publiczne stają się mediami rządowymi i zaczynają działać jak tuba propagandowa władzy - oceniała Jourova.

Czeska kandydatka na komisarz przypomniała, ze od nowego roku Komisja Europejska będzie miała narzędzie, by takim sytuacjom zapobiegać - nową dyrektywę audiowizualną.

Nakłada ona na państwa członkowskie obowiązek powołania silnych rad, które będą czuwać nad niezależnością mediów publicznych z jednej strony, z drugiej natomiast - przejrzystością finansowania mediów prywatnych.- Będę egzekwować wykonywanie tej dyrektywy - podsumowała Jourową.

Zdjęcie z prezesem PiS

W Polsce przez całą kadencję PiS pojawiają się opinię, że TVP z telewizji publicznej stała się tubą propagandową rządu. W wyborczą niedzielę w internecie było bardzo głośno o zdjęciu, na którym widać m.in. prezesa Jarosława Kaczyńskiego czy  wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego.

Jednak w głębi tłumu, już za politykami, widać uśmiechającego się Jacka Kurskiego. Niegdyś polityka, spin doktora PiS, który stał m.in. za podaniem publicznie informacji o "dziadku z Wehrmachtu" Donalda Tuska, na kilka dni przed wyborami prezydenckimi w 2005 roku. Dziś Kurski jest jednak prezesem telewizji publicznej. 

Politycy PiS tłumaczyli, że szef TVP był tam w "sytuacji prywatnej". 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Telewizja Kurskiego na celowniku kandydatki na komisarza UE
Zaloguj się
 • sza man

  Oceniono 12 razy 6

  Dobrze, że w ogóle zdążyliśmy wejść do UE. W przeciwnym razie bylibyśmy teraz Ukrainą, od której jak bardzo lepsi lubimy się czuć.

 • Paweł

  Oceniono 11 razy 5

  Szkoda że przed wyborami ktoś tego szamba zwanego TVP nie rozjebał.

 • muzoman

  Oceniono 4 razy 4

  TVP ma najniższą wiarygodność w Polsce.. Jedyne co to liżą tam tylko pośladki rządzącym a na oponentów wylewają pomyje. Brukowiec.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Karty do glosowania z zaznaczonym logo poko potwiierdzily, iz elektorat antypis to ludzie szlachetnie urodzeni, ktorzy nie beda czytac jakis tam prostych instrukcji dla plebsu. To prawdziwi wolnosciowcy, ktorych nie da sie ograniczyc w trywialnym kwadracie do tego pustym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX