"Etyka może być też niemoralna". Wykładowca do studentów medycyny o tym, kto w Polsce "finansuje aborcje"

Po rozmyślaniach o tym, do czego przeznaczone są kobiety oraz o nieistniejących małżeństwach homoseksualnych, na głośnej już konferencji w Lublinie pojawił się kolejny światopoglądowy temat - tym razem dotyczące aborcji.
Zobacz wideo

Chodzi o kongres ruchu "Europa Christi", który odbywał się w Lublinie. Pierwszy dzień miał miejsce na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, drugi - na Uniwersytecie Medycznym. W czasie jednego z wykładów jeden z profesorów udowadniał, że państwo nie powinno finansować aborcji. - Trzeba się zastanowić, czy pieniądze wszystkich podatników mają iść na te procedury - mówił wykładowca.

"Etyka może być też niemoralna"

Dr habilitowany Jakub Pawlikowski z Zakładu Etyki i Filozofii Człowieka Uniwersytetu Medycznego na wykładzie, na którym była m.in. grupa studentów medycyny, wskazywał, że w Polsce najwięcej legalnych aborcji wykonuje się z tzw. powodów eugenicznych (nieuleczalne wady płodu). - Pomimo deklaracji na poziomie politycznym różnych obozów w zakresie legalnych aborcji nic się nie zmieniło, trend jest taki sam. Przez ostatnie cztery lata w liczbach bezwzględnych legalnych aborcji było nawet więcej niż przez wcześniejsze cztery lata, bo trend jest wzrastający - mówił profesor. Jak dodał, najwięcej aborcji to aborcje "eugeniczne", czyli z powodu nieuleczalnych wad płodu. W swojej wypowiedzi nawiązał do historii. - Etyka może być też niemoralna. Na wydziałach medycznych w roku 1938 w Niemczech też uczono etyki, tylko była to inna etyka, oparta nie na klasycznych, tradycyjnych wartościach, ale była to etyka oparta na przesłankach eugenicznych. Można było różnicować i wartościować życie ludzkie w zależności od tego, czyje to było życie - mówił prof. Pawlikowski.

Wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przekonywał przy tym, że w dyskusjach o aborcji większość z nas skupia się na przesłankach, dla których się ją wykonuje. Tymczasem, jak podkreślał, ważne jest też coś innego - to, że przepisy dotyczące przerywania ciąży powodują, że zabiegi te finansuje każdy z nas. - Artykuł 4b z Ustawy o ochronie płodu wciąga w kwestie przerywania ciąży - pośrednio - wszystkich polskich podatników. I księży biskupów, i księży profesorów KUL, i profesorów Uniwersytetu Medycznego, i wszystkich polskich rezydentów podatkowych. Bo ten artykuł mówi o tym, że osobom objętym ubezpieczeniem społecznym i osobom uprawnionym (...) przysługuje prawo do bezpłatnego przerwania ciąży w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej. A ZOZ jest finansowany ze środków uzyskanych od wszystkich polskich podatników - dowodził prof. Pawlikowski, dodając, że są też inne procedury, które "wywołują kontrowersje moralne, a nie służą do ratowania zdrowia i życia człowieka, a są finansowe ze środków wszystkich podatników".

- Może trzeba poddać to debacie publicznej: czy pieniądze wszystkich podatników mają iść na te procedury, które nie mają związku z ratowaniem życia ludzkiego? - pytał profesor.

Jeden światopogląd dla studentów medycyny?

Jeszcze przed kongresem pytaliśmy Uniwersytet Medyczny w Lublinie, dlaczego władze uczelni zgodziły się na wydarzenie, które w sposób ewidentny - co wynikało już z samych tytułów wykładów - wiąże się z jednym tylko światopoglądem.

"Tematyka kongresu nie jest sprzeczna z misją Uniwersytetu Medycznego. Ochrona życia i zdrowia ludzkiego należą do najważniejszych dóbr chronionych konstytucyjnie, wspieranych przez konwencje i umowy międzynarodowe oraz kilka ustaw. I wokół tych zagadnień będą zapewne koncentrować się obrady dnia medycznego Kongresu Europa Christii. Wykładowcami są lekarze, pracownicy naukowi Uniwersytetu Medycznego, mający rozległą wiedzę na ten temat, utrzymujący kontakty badawcze z prestiżowymi uczelniami m.in. Uniwersytetem Harvarda" - napisał nam tuż przed kongresem rzecznik uniwersytetu, dr Włodzimierz Matysiak.

Profesor do studentów: "Te treści są skierowane do was"

O tym, jak ważne słowa na kongresie padają, przekonywał dziekan I Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. - To do was, nasza młodzieży, są skierowane te treści. Nas już przekonywać do pewnych rzeczy nie trzeba, my już to wiemy. To państwo macie przejąć tą pałeczkę, zanieść ją do domów, do swoich szkół, do klas, do przyjaciół, a potem również do swoich lokalnych środowisk. To bardzo ważna rzecz - dowodził prof. Ryszard Maciejewski

O czym jeszcze mówiono na Uniwersytecie Medycznym?

Tak jak w pierwszym dniu kongresu na KUL, tak i w drugim na Uniwersytecie Medycznym pojawił się nowy poseł PiS, do tej pory wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Znów mówił o tym, że kobiety powinny rodzić dzieci czy że małżeństwa homoseksualne nie istnieją. To samo, co wcześniej usłyszeli studenci KUL, tym razem mogli usłyszeć również przyszli lekarze. Pisaliśmy o tym TUTAJ >>>

- To była światopoglądowa papka. Przemyślenia, które nie mają nic wspólnego z nauką. Przekonywanie, że najważniejsza jest religia i że to Bóg przeznaczył dla kobiety powołanie do rodzenia dzieci - mówi nam student, który słuchał wykładów przez internet, bo cała konferencja była nadawana na żywo. - Byłem pewien, że to będą skrajnie konserwatywne poglądy i niestety tak było. Na Uniwersytecie Medycznym - mówi nasz rozmówca.

Tymczasem Przemysław Czarnek otrzymał właśnie medal Amicis Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, w związku z jubileuszem 75-lecia innej lubelskiej uczelni, czyli UMCS. Jak napisano, medal, o który do senatu uczelni wnioskował rektor prof. Stanisław Michałowski, przyznano "w uznaniu zasług dla UMCS oraz w podziękowaniu za owocną współpracę". Rektor wskazał we wniosku, że wojewoda był zaangażowany m.in. w realizację rozbudowy Kampusu Zachodniego UMCS czy w sprawy środowiska akademickiego UMCS.

Część wykładowców nie kryje wściekłości i rozgoryczenia. - Jak tak można? Wyróżnia się osobę o skrajnych, homofobicznych czy seksistowskich poglądach. Czy rektor tego nie wie, czy przymyka na to oko? Rektor, którego korzenie są przecież lewicowe - nie kryje jeden z naszych rozmówców (prosi o anonimowość). Inna z osób przyznaje, że część senatu - przegłosowując wniosek - zgłaszała swoje wątpliwości, ale wniosek ostatecznie przegłosowano. - To wstyd dla nas wszystkich, dla całej społeczności naszego uniwersytetu, że ktoś taki dostaje nasz medal - dodaje nasz rozmówca. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (24)
"Etyka może być też niemoralna". Wykładowca do studentów medycyny o tym, kto w Polsce "finansuje aborcje"
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 9 razy 5

  O tym, że kościół , tfu, katolicki jest utrzymywany

  ze środków osób niewierzących, ani słowa.

 • hipo krater

  Oceniono 9 razy 5

  A czy to jest moralne , że my ludzie pracujący,.często wracający wieczorem do domu , zajmujący się naszymi dziećmi, niedosypiajacy, płacący podatki od każdej złotówki , musimy utrzymywać czarnych opasłych nierobów, nie płacących podatków, nie płacących za służbę zdrowia, poza nielicznymi przypadkami. I oni smią wyznaczać nam normy życia , podburzać na nas rządzących, uzuropwać sobie prawo do bezkarnego dotykania naszych dzieci. Niech was piekło pochłonie .

 • maciej.sowinski1947

  Oceniono 8 razy 4

  W swoim czasie palono zywcem tzw. czarownice czyli kobiety ktore leczyly ziolami.
  Dzieki tej dzialanosci zielarstwo zostalo zablokowane na cale stulecia i wraca sie do niego dopiero dzis.

 • marudna.maruda

  Oceniono 10 razy 4

  Na ulicach Lublina roi się od ciemnoskórych studentów.Prawdopodobnie nieliczni z nich są katolikami. Na starcie już dowiadują się, że mają nie tylko leczyć, ale też krzewić obcą im wiarę i wyznawać wartości, z którymi im niekoniecznie po drodze. Dowiadują się, że jedynie słuszne poglądy propaguje gospodarz województwa i jednocześnie wykładowca na katolickiej lubelskiej uczelni. Zyskują świadomość, że LGBT to "ideologia", bo tak władze nasze najjaśniejsze uważają, a to dogmat.
  Studenci dowiedzieli się, że badania prenatalne badaniami, dziecię czy twór dzieckopodobny ma się narodzić, nic to, że bez części narządów lub z wadami, niemożliwymi do naprawienia. Bo tak chce "wiara", a krzyż, wiszący w każdym szpitalnym pomieszczeniu ma nieść matka, za grzechy swoje i chyba wykładowców rzeczonej konferencji.
  Wstyd dla władz uniwersytetu, że włączają się w polityczną walkę o podporządkowanie kraju, nauki, życia ludzkiego jedynie słusznej religii, której przedstawiciele jakże chętnie ciumkają, zapładniają, edukują seksualnie.

 • Ja TylkoJa

  Oceniono 9 razy 3

  Dobra ale dołóżmy pytanie czy chcesz ze swoich podatków utrzymywać związki religijne i ich przedstawicieli. Będzie taniej niż każdy osobno

 • OLA O

  Oceniono 6 razy 2

  Najbardziej niemoralna jest etyka religijna.
  Religia dzieli ludzi; na lepszych wiąrzących i gorszych podludzi innnej wiary, lub nie wieżacych.
  Wierzący moze opluc, pobić a nawet zabić podludzi.
  Wiara usprawiedliwia każdą podłośc w imie BOGA

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Dylemat mordu na Hitlerze czy Stalinie, w filozofii okreslany dylematem wagonika czyli pytanie co by bylo gdyby matka siedziala z tylu. Pewnie swiat bylby szcesliwszym i lepszym miejscem gdyby matka Hitlera dokonala aborcji, jednak ta sekwencja myslenia prowadzi do paradoksu Kononowicza czy jak kto woli roztrzygniecia dylematu Hamleta. Mozna sie zastanawiac jak potoczylyby sie losy swiata gdyby szef wiedenskiej akademii przyjal mlodego akwareliste w poczet swoich studentow, pozwalajac mu na emeryturze spelnic swoje marzenie stania sie wedrownym akwarelista uwieczniajacego na plotnie jego zyciwa fascynacje jak byla Toskania.

 • liwia01

  Oceniono 3 razy 1

  Zastanawiam się,gdzie się podziali polscy intelektualiści? Wymarli,wyjechali czy zaszyli się w czarnej d..ie? Dlaczego nie protestują wobec ewidentnych bzdur głoszonych publicznie przez różnych nieuków? Niestety, porzekadło,że mądry głupiemu ustępuje skutkuje tym,że głupi urządza mądremu życie według swoich pomysłów ,czyli dosłownie fajda mu na głowę.

 • eski57

  Oceniono 5 razy 1

  - „że to Bóg przeznaczył dla kobiety powołanie do rodzenia dzieci” - uważający tak m. in. ten wojewoda Czarek , to kompletny fundamentalista i i ignorant , bo Bóg (Natura) przeznaczył Tylko do rodzenia samice zwierząt , mające raz w roku cieczkę .. . do rozmnażania !
  Ludzi Bóg (Natura) tak urządził , że mają niemal ciągły popęd i gotowość do stosunków seksualnych , które dają uczestnikom radość , przyjemność i rozkosz !! - również zdolność do prokreacji , ale NIE koniecznej , bo kobieta ma dni bezpłodne nie mówiąc o środkach antykoncepcyjnych !! Niech Ten fundamentalista Czarek odpowie dlaczego po 15 latach małżeństwa ma tylko dwoje Dzieci ….- żona jeśli jest przy nim , powinna go wyrzucić z domu za Taki pogląd !!
  - Ubolewający PROFESOR ? Na koszty aborcji jest na tyle ograniczony , że nie przychodzą mu do głowy koszty utrzymania niezdolnych do samodzielnego życia urodzonych nieszczęsnych kalek !!
  Na takiego jednego nieszczęśnika państwo płaci ośrodkowi – hospicjum ok 4 tyś zł. !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX