Strajk włoski nauczycieli. Co to oznacza dla uczniów i rodziców? Czy szkoły będą działać?

Polscy nauczyciele znów zamierzają strajkować, jednak tym razem wybrali inną metodę. Ma się obejść bez wstrzymywania prowadzenia zajęć, zamiast tego zdecydowano się na tzw. strajk włoski. Na czym właściwie polega taki protest? Skąd się wzięła jego nazwa?
Zobacz wideo

Co to jest strajk włoski? 

Poprzednia akcja strajkowa nauczycieli rozpoczęła się 8 kwietnia 2019 roku i trwała niemal do końca miesiąca. Główną przyczyną były zmiany wprowadzane w szkołach w 2015 roku i brak podwyżek dla nauczycieli. Mimo że udało się zorganizować akcję, która uważana jest za największą tego typu w historii polskiej oświaty od 1993 roku, to nie przyniosła ona spodziewanego efektu. Tym razem ma się obejść bez wstrzymywania egzaminów i odmowy prowadzenia zajęć, zamiast tego zdecydowano się na tzw. strajk włoski.

Strajk włoski to forma strajku aktywnego, który podobnie jak strajk pasywny, doprowadza do paraliżu i blokady działania określonego zakładu pracy. Na czym więc polega różnica? Podczas strajku włoskiego osoby zaangażowane nie przestają pracować, a zaczynają wykonywać swoje obowiązki służbowe w sposób skrajnie drobiazgowy, co uniemożliwia poprawne funkcjonowanie placówki. Stosuje się go najczęściej w przypadku służb mundurowych (w Polsce znany np. dzięki strajkowi włoskiemu celników z 2012 roku), a więc tam, gdzie potrzebne jest obejście przepisów ograniczających prawo do strajku.

Strajk włoski nauczycieli. Kiedy się rozpocznie?

Sławomir Broniarz, który jest prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego, po przeprowadzeniu sondażu wśród nauczycieli, ogłosił powrót do akcji strajkowej. Kiedy protest się rozpocznie? Bezterminowy strajk ma rozpocząć się w październiku, a zaangażuje się w niego połowa nauczycieli biorących udział w ankiecie związku. Akcja ma polegać na wykonywaniu tylko tych obowiązków, które są opisane w przepisach prawa oświatowego, a więc mieszczących się w 40-godzinnym wymiarze pracy nauczyciela. Nie wchodzą w to wszelkiego rodzaju zajęcia dodatkowe, koła zainteresowań, konkursy czy opieka nad uczniami podczas wycieczek.

Celem tego strajku jest doprowadzenie do zwiększenia wynagrodzenia nauczycieli na różnych stopniach rozwoju zawodowego, ale także do zmian w zbyt zbiurokratyzowanym systemie szkolnictwa (wymóg pisania licznych, często nadprogramowych sprawozdań) i przeładowanej podstawie programowej, na którą narzekają także uczniowie i ich rodzice. ZNP zapowiadało, że po wyborach parlamentarnych przedstawi obywatelski projekt ustawy dotyczącej nowych zasad wynagradzania nauczycieli. Jednak najpierw musi uzbierać niezbędne 100 tysięcy podpisów. O tym, czy im się uda, mamy przekonać się w ciągu trzech miesięcy.

Więcej o planowanym strajku nauczycieli dowiesz się z rozmowy Agnieszki Lichnerowicz. Posłuchaj jej w aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM