Nie żyje grafik Andrzej Heidrich. To on projektował polskie banknoty

Nie żyje grafik Andrzej Heidrich, autor okładek i ilustracji do książek m.in. Jarosława Iwaszkiewicza i Ryszarda Kapuścińskiego oraz banknotów dla NBP. Zmarł w niedzielę w wieku 90 lat - poinformowało w poniedziałek PAP wydawnictwo Czytelnik.
Zobacz wideo

Andrzej Heidrich urodził się 6 listopada 1928 roku w Warszawie. Od lat 60. projektował banknoty dla Narodowego Banku Polskiego, m.in. z serii "Wielcy Polacy", które funkcjonowały do 1996 roku. Obecnie w obiegu jest sześć zaprojektowanych przez niego banknotów z władcami Polski.

Również w latach 60. artysta rozpoczął współpracę z Pocztą Polską przy projektowaniu znaczków. Heidrich jest również autorem projektów polskich paszportów i dowodów osobistych, wielu odznaczeń oraz orzełków na czapkach wojskowych.

Podczas 40-letniej pracy w Wydawnictwie "Czytelnik" projektował też okładki książek. W latach 1974-1989 był naczelnym grafikiem wydawnictwa. Ilustrował książki takich autorów jak Ryszard Kapuściński, Jarosław Iwaszkiewicz i Leszek Kołakowski, Maria Dąbrowska, Zofia Nałkowska, Tadeusz Konwicki.

Został odznaczony m.in. Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2006), a w 2014 r. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2019 r. otrzymał Odznakę Honorową Zasłużonego dla Warszawy.

W 2016 roku Andrzej Heidrich był gościem Cezarego Łasiczki w audycji OFF Czarek. Posłuchaj rozmowy w Aplikacji TOK FM

DOSTĘP PREMIUM