Nie żyje politolog prof. Waldemar J. Dziak. Posłuchaj archiwalnych nagrań TOK FM

Zmarł profesor Waldemar J. Dziak, politolog specjalizujący się w zakresie problematyki chińskiej i północnokoreańskiej, przez kilka lat współpracujący z Radiem TOK FM. Miał 67 lat.
Zobacz wideo

O śmierci profesora poinformowali przedstawiciele uczelni Collegium Civitas w Warszawie, z którą współpracował.

"Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Waldemara J. Dziaka, naszego drogiego Przyjaciela i wieloletniego wykładowcy Collegium Civitas, wybitnego naukowca, politologa i specjalisty w zakresie problematyki północnokoreańskiej i chińskiej" - czytamy na oficjalnym profilu uczelni na Facebooku.

Profesor  Waldemar J. Dziak urodził się 7 stycznia 1952 r. w Warszawie. Od 1991 roku był związany z Instytutem Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Wykładał na kilku uczelniach, w tym na wspomnianym Collegium Civitas i w Akademii Dyplomatycznej.

Był specjalistą w zakresie stosunków międzynarodowych. Tematem jego badań była głównie problematyka krajów bałkańskich oraz krajów Dalekiego Wschodu, ze szczególnym uwzględnieniem: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Korei Północnej i Chin.

Profesor Dziak współpracował z Radiem TOK FM. W latach 1999-2001, pod pseudonimem Waldemar Ogiński - od poniedziałku do piątku, w godzinach 7-10, prowadził audycje radiowe z cyklu "Rozmowy niekontrolowane". Posłuchaj fragmentów:

W kolejnych latach pracował też m.in. z telewizją TV Puls, gdzie prowadził program publicystyczny "Humory Waldemara Ogińskiego". Prowadził też "Salon polityczny" w Superstacji.

Profesor był autorem i współautorem ponad 20 książek i kilkuset artykułów naukowych, m.in.: "Kim Jong Il (biografia polityczna)" (2004), "Korea Północna. U źródeł rodzinnej sukcesji władzy" (2009), "Pjongjang rok 1956" (2010), "Najnowsza historia polityczna Republiki Korei" (2011), "Kim Dzong Un" (2013), "Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza" (2014), "Tybet. Szkice z dziejów chińsko-tybetańskich" (2015), "Historia polityczna Chin 1839-2014. Kronika najważniejszych wydarzeń", "Historia polityczna Chin 1839-2014. Konspekt analityczny" (2016), "Korea Północna. Wewnętrzne wektory trwania" (2016), "Mao Zedong. Ontologia władzy" (2017).

Biografia Kim Dzong Ila jego autorstwa spotkała się z ostrą reakcją ze strony władz KRLD, które dożywotnio zabroniły autorowi wjazdu do tego kraju.

DOSTĘP PREMIUM