Ordo Iuris: "Tęczowy piątek" jest próbą wrogiego przejęcia szkoły

"Tęczowy piątek" jest próbą dokonania wrogiego przejęcia szkół - powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski. Akcja zainicjowana przez Kampanię Przeciw Homofobii planowana jest na 25 października. Jej celem jest wsparcie młodzieży LGBT.
Zobacz wideo

Kwaśniewski argumentował, że akcja jest próbą wrogiego przejęcia szkoły, "ponieważ odbywa się z oczywistym naruszeniem przepisów prawa oświatowego i bez wiedzy rodziców, którym Konstytucja RP zastrzega pierwszeństwo wychowawcze, a więc prawo do decydowania o wychowaniu dzieci zgodnie z przekonaniami".

Podkreślił, że "przepisy prawa oświatowego uniemożliwiają organizacjom zewnętrznym prowadzenia na terenie szkoły - bez wiedzy i konsultacji z rodzicami - jakichkolwiek inicjatyw i akcji, nie tylko prowadzonych bezpośrednio przez pracowników organizacji zewnętrznych, ale stanowiących także część kampanii koordynowanych przez te organizacje - oświadczył.

Zauważył, że szkoły nie były wcześniej poinformowane o akcji po to, by nie zdążono zapytać o zgodę rodziców.

Adwokat Rafał Dorosiński z Instytutu Ordo Iuris stwierdził, że akcja ma charakter manipulacyjny. Przypomniał, że według Kampanii przeciw Homofobii, "Tęczowy piątek" ma na celu "pokazać młodzieży LGBTQI, że w szkole jest miejsce również dla niej - że każdy i każda może czuć się w niej bezpiecznie i w pełni realizować swój potencjał".

W ocenie Dorosińskiego, już w tak sformułowanym celu można zauważyć manipulację: "próbuje się tu wprowadzić pojęcie młodzieży LGBT, tak jakby pewnego rodzaju skłonności, ewentualne przemyślenia w przestrzeni swojego życia płciowego, miały być cechą wrodzoną, którą można porównać np. do koloru skóry, co jest oczywiście nieprawdą w świetle badań naukowych" - powiedział.

Mężczyzna z tęczową flagą

Konferencję zakłócił mężczyzna z tęczową flagą, który wtrącił, że nieprawdą jest to, co mówi Ordo Iuris. Dodał, że nie ma ideologii LGBT, a tożsamość płciowa jest zapisana w genach.

Instytut Ordo Iuris przygotował poradnik dla rodziców, w którym wskazuje, jak ustrzec dziecko przed "Tęczowym piątkiem". Zaleca w nim, by rodzice dopytali w szkole, czy akcja będzie realizowana, przez kogo i czy została wyrażona na to zgoda dyrektora szkoły i rady rodziców.

"Tęczowy piątek" jest organizowany od 2016 roku w ostatni piątek października. Jego celem jest okazanie akceptacji i wsparcia młodzieży LGBT. Na znak solidarności z nimi można przyjść do szkoły w tęczowych skarpetkach, powiesić plakat czy zorganizować dyskusję o prawach osób homo- czy transseksualnych. To ważne, bo jak informuje KPH, w Polsce blisko 70 proc. młodzieży o nieheteronormatywnej orientacji seksualnej doznaje przemocy. W 26 proc. przypadków dochodzi do niej właśnie w szkole.

Na stronie teczowypiatek.org.pl Kampania Przeciw Homofobii wyjaśnia, że jest inicjatorem akcji, ale w jej ramach nie wchodzi na teren szkół i nie prowadzi żadnych dodatkowych zajęć. KPH zaznacza, że o tym, jak będzie wyglądał "Tęczowy piątek" w danej szkole decyduje wspólnie kadra szkolna, młodzież i rodzice.

- "Tęczowy Piątek" to zaledwie jeden dzień w roku. Ale dla nieheteroseksualnych uczniów to bardzo dużo - mówi Nina Szewczyk, przyszłoroczna maturzystka. - Pokazanie wsparcia i takiej chęci do rozmowy zostaje w tych młodych ludziach na bardzo długo i wiedzą, do kogo później mogą się zwrócić po pomoc - dodaje.

W Warszawie do akcji włączy się między innymi społeczne liceum "Bednarska". Co - jak zapewnia dyrektor tej placówki, Bartłomiej Pielak - nie będzie miało wpływu na piątkowy plan zajęć. - Młodzież produkuje jakieś gadżety. Z tego, co wiem, chcą udekorować szkołę. Później będziemy mieli spotkanie, na którym będziemy rozmawiali o tym, czy można patrzeć inaczej na nieheteronormatywność z punktu widzenia Biblii - wyjaśnia. 

W odpowiedzi na "Tęczowy Piątek", resort edukacji proponuje na ten sam dzień własną akcję. Pod hasłem "Szkoła pamięta", MEN zachęca nauczycieli oraz uczniów do porządkowania grobów przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Ordo Iuris: "Tęczowy piątek" jest próbą wrogiego przejęcia szkoły
Zaloguj się
 • eski57

  Oceniono 8 razy 4

  - Dlaczego Episkopat nie wytłumaczy powodów nie uznawania wydanego w 1992 roku przez J P 2 ? katechizmu o ….; : i na jakiej podstawie uzurpuje sobie prawo do wtrącania się do organizacji szkolnych przedsięwzięć … - również skrajni klerykałowie ordo iuris ! ! ??
  Święty J P 2 pewnie w Niebiosach płacze , że „kochający” GO Biskupi i część Ludu Bożego dalej NIE stosują się do JEGO oceny LGBT zawartej w Katolickim Katechizmie
  w którym pod poz; 2358 napisane jest ; Znaczna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Osoby takie nie wybierają swej kondycji homoseksualnej; dla większości z nich stanowi ona trudne doświadczenie. Powinno się traktować je z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji !
  - Papież Franciszek wypowiedziom do homoseksualisty , że ; „takim cię Bóg stworzył i takim cię kocha . Papież też cię kocha” potwierdził , że homo NIE jest zboczeniem , ani chorobom ! Nauka potwierdziła , że homoseksualizm jest inną , ale naturalną seksualnością !

 • marudna.maruda

  Oceniono 7 razy 3

  Tak tak, na pewno krzyże zdejmą, religię wykreślą z planu lekcji, a księdza poszczują psami. I to wszystko rękami niewinnych dzieci. Zgroza! Proponuję wpuszczać do szkół tylko takich z pieczątką od księdza, że wyspowiadany, z medalikiem na szyi, i dodatkowo w drzwiach porządnie skrapiać wodą święconą.

 • gebe14

  Oceniono 6 razy 2

  wole lgbt niż ksieży pedofilów i tą sekte ordo luis czy jak ona sie wabi

 • Tom Nest

  Oceniono 6 razy 2

  Dla mnie spoko. Mogą przejmować. Lepsze to, niż obwieszanie klas krzyżami.

 • endrju1521

  Oceniono 3 razy 1

  Debile z ordo juris nie znają prawa kanonicznego! ! ! ! ! !

  Kan. 219.

  (cytuję z pamięci) wszyscy (!) wierni, mają prawo być wolni

  od jakiegokolwiek nacisku, w wyborze stanu życia (!) .

 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 5 razy 1

  Dobrze dobrze czarna zarazo. Przeginaj ile się tylko da. Dzięki temu niedługo będziemy mieć tutaj drugą Irlandię. Czekam na to z utęsknieniem.

 • optymistaa43

  Oceniono 5 razy 1

  Ordo luris,sekta, tak samo jak zbrodnicza wzgledem Narodu Polski mafijna organizacja kosciola katolickiego chce ograniczyc nasze prawa.Prowadzi ja w Polsce czarny kaleka zapatrzony w swojego brazylijskiegi Guru.Precz z nimi do lasow brazylijskich skoro nie potrafia zyc w cywilizowanym swiecie.Precz sekciarskiej,brazylijskiej i watykanskiej ciemnocie.Precz.

 • villk

  0

  religia w szkole to INDOKTRYNACJA ciekawe czemu o tym Ordo Iuris nie mówi...

 • getz54

  0

  Wrogie przejęcie szkoły przez kościół katolicki nastąpiło przez wprowadzenie katechezy w szkołach, rekolekcji kościelnych w ramach zajęc szkolnych, ocen z religii na świadectwach szkolnych. Ale przyznac tez trzeba, ze to wrogie przejęcie miało tez i dobry skutek. Tak jak organizm człowieka samoczynnie chroni się przed chorobą, tak młodziez chroni się przed zgubnym wpływem kościoła katolickiego, przed tą śmiertelną komórką rakową, właśnie poprzez ,,tęczowe piątki,, wolontariat, nie mający nic wspólnego z Caritasem i złodziejami w sutanach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX