Warszawski klub piłkarski najlepszy w Europie

Prestiżowe wyróżnienie od UEFA, czyli Europejskiej Federacji Piłkarskiej, otrzymał AKS ZŁY. To pierwsza taka nagroda, która trafiła do polskiego klubu.
Zobacz wideo

Za nazwą AKS Zły kryje się Alternatywny Klub Sportowy, bo właśnie alternatywne podejście do piłki nożnej cechuje klub z siedzibą na warszawskiej Pradze. - „Wychodzimy trochę poza sport i idziemy w stronę działań społecznych, kulturalnych” - mówił na antenie radia TOK FM, Rafał Żak, jeden z tzw. prezesów klubu. Przykład takich działań to choćby dbanie o kulturę na boisku i trybunach. Czyli na przykład zakaz używania wulgaryzmów w trakcie dopingu.

To właśnie za takie działania Zły (ten człon nazwy jest inspirowany słynną powieścią Leopolda Tyrmanda) otrzymał nagrodę, którą z rąk prezydenta UEFA Aleksandra Ceferina w siedzibie organizacji w Nyonie w Szwajcarii odebrali w imieniu klubu i skupionej przy nim społeczności, Karolina Szumska i Rafał Lipski.

AKS ZŁY powstał w 2015 roku jako pierwszy demokratyczny klub w Warszawie i jedna z pierwszych takich inicjatyw w historii polskiego sportu. Demokrację rozumie między innymi przez brak zgody na wykluczanie osób ze względu na płeć, wiek, orientację seksualną, pochodzenie, wygląd i poglądy polityczne. Za tymi wartościami murem stoją trenerzy, piłkarze, piłkarki, działacze i kibice.

Klub działa na zasadzie non-profit i skupia około 200 osób.

Całej rozmowy Przemysława Pozowskiego posłuchasz też na telefonie dzięki aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM