Dzisiaj w szkołach "Tęczowy Piątek". MEN ma jednak swoją akcję - zachęca do wizyt na cmentarzach

Dzisiaj w szkołach w całej Polsce odbędzie się akcja "Tęczowy Piątek" organizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii. Na ten sam dzień resort edukacji zaplanował jednak zupełnie inne wydarzenie - zachęca do wizyt na cmentarzach.
Zobacz wideo

25 października odbywa się kolejna edycja akcji Kampanii Przeciw Homofobii "Tęczowy Piątek". Jej celem jest okazanie akceptacji i wsparcia młodzieży LGBT. Na znak solidarności z nimi można przyjść do szkoły w tęczowych skarpetkach, powiesić plakat czy zorganizować dyskusję o prawach osób homo- czy transseksualnych. To ważne, bo jak informuje organizacja, w Polsce blisko 70 proc. młodzieży o nieheteronormatywnej orientacji seksualnej doznaje przemocy. W 26 proc. przypadków dochodzi do niej właśnie w szkole.

"Tęczowy piątek". O co w tym chodzi?

Akcja organizowana w części szkół. Jej forma jest dowolna - zależy od inicjatorów - czyli najczęściej od samych uczniów. Jak mówiła w TOK FM Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii, wpisy w internecie dowodzą, że będzie przyjaźnie i kolorowo. 

- Internauci wymieniają się informacjami, gdzie można zakupić tęczowe skarpetki, tęczową muszkę, więc myślę, że naprawdę będzie kolorowo. Ale też między innymi widziałam, że (uczniowie - red.) planują przygotować gazetki ścienne, pogadanki i w radiowęźle puszczać muzykę zespołów, w których były osoby LGBT, tak jak na przykład Queen czy bardziej współczesnych, takich jak Years&Years - mówiła aktywistka. 

Kampania Przeciw Homofobii alarmuje również, że młodzież LGBT jest w szczególnej sytuacji. 70 procent takich uczniów ma myśli samobójcze, a połowa cierpi na depresję.

- Dlatego tak ważne jest, żebyśmy my dorośli mówili tym młodym osobom, nie tylko w "Tęczowy Piątek", ale na co dzień, że są ok, że to, jacy się urodzili, kogo kochają, kogo pragną trzymać za rękę, jest w porządku - podkreślała gościni TOK FM.

MEN ma własną akcję w tym samym dniu
 
Przeciwne akcji jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. Rzeczniczka resortu edukacji, Anna Ostrowska, przypominała, że "wszelkie aktywności dotyczące treści wychowawczych muszą być akceptowane przez rodziców". - Apelujemy do rodziców, aby byli czujni i patrzyli na to, co się dzieje w szkole. Jeżeli są realizowane treści bez ich zgody, bez ich wiedzy, z którymi oni się nie zgadzają, muszą zainterweniować - mówiła Ostrowska.

Resort zaproponował więc na ten sam dzień, na który przypada "Tęczowy Piątek", własną akcję pod hasłem "Szkoła pamięta". Ministerstwo zachęca nauczycieli oraz uczniów do upamiętnienia ważnych postaci i wydarzeń z historii oraz do porządkowania grobów przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych. - To ostatni piątek przed 1 listopada i długim weekendem, stąd ta data - odpowiada MEN na pytania o zbieżność dat.

DOSTĘP PREMIUM