Silny wiatr na Pomorzu, sztorm na Bałtyku. IMGW wydało ostrzeżenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę późnym wieczorem ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w czterech nadmorskich powiatach województwa pomorskiego.
Zobacz wideo

Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczy powiatów: słupskiego, lęborskiego, wejherowskiego i puckiego.  IMGW prognozuje, że silny wiatr w tych powiatach wystąpi z prawdopodobieństwem 85 proc.

Ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczy sztormu na południowo-wschodnim Bałtyku - od Rowów na wschód - m.in. Zatoka Gdańska i Pucka, Bałtyk wzdłuż Mierzei Wiślanej i dalej na północ przez wybrzeże Okręgu Kaliningradzkiego, Mierzeję Kurońską do łotewskiej Lipawy. Prognozuje tam wiatr południowo-zachodni 6 do 7, w porywach 8 w skali Beauforta. Stan morza 4 do 5. Temperatura powietrza około 13 st. C. Widzialność dobra do umiarkowanej. Na północy opady deszczu.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. W związku z taką pogodą trzeba spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym. Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

IMGW zaleca w związku z tym ostrożność i śledzenia komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.

DOSTĘP PREMIUM