Komentarze (182)
IPN nie chce kamieni pamięci o ofiarach Holocaustu
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • archimedesss

  Oceniono 7 razy 3

  U nas urząd zawsze wie lepiej, nawet wie to co jest lepsze dla ofiar holocaustu. Po prostu tam pracują geniusze, ludzie najlepszej zmiany, kryształy.

 • cehaem

  Oceniono 5 razy 3

  Stolperstein, nie stopler....

 • eisbergh

  Oceniono 9 razy 3

  Polska uczci pamiec ofiar holokaustu po swojemu - odslonieciem pomnika Ognia i przemowieniem Tarczynskiego transmitowanym przez radio Rydzyka

 • maryt6

  Oceniono 13 razy 3

  Ipn się boi , że cała RP byłaby wyłożona takimi kamieniami.
  Polacy zamordowali bardzo wielu Żydów.

 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 11 razy 3

  Ostatnio przez przypadek natknąłem się na taką tabliczkę w Bergen w Norwegii. Nie wiedziałem, że to szerzej zakrojona akcja, ale pomysł mi się od razu spodobał.

 • Wies Kwiec

  Oceniono 15 razy 3

  Kraków to Małopolska. Tam mieszka największa ciemnota Polski. Oczywiście mieszkańcy Małopolski się obrażają na takie stwierdzenia. Ale taka jest prawda i tyle. Nie odwróci tej oceny płacz tych "prawdziwych Polaków", przepraszam , jeszcze raz "prawdziwych polaków" ( z małej litery).

 • bazbaz73

  Oceniono 2 razy 2

  Cóż- gdyby sutener, przepraszam - suweren zobaczył taką ilość kamieni to może zacząłby się zastanawiać, że może jednak duża ilość Żydów zamieszkujących Polskę to nie taki armageddon jak to ugrupowania postnazistowskie malują. Elektoratu by ubyło...

 • xynat

  Oceniono 2 razy 2

  Ale co jakiś urzędas z IPN-u ma do powiedzenia w sprawie wymiany płyt chodnikowych w mieście na tabliczki z nazwiskami? Jeśli krewna uważa to za godne upamiętnienie to urzędas z IPN-u może tylko wsadzić mordę w kubeł i bulgotać. O tym czy wolno czy nie wolno może się wypowiedzieć co najwyżej urzędnik miejski.

 • jogar

  Oceniono 2 razy 2

  Proponuje jeszcze jeden pomnik Gosiewskiego. Albo kilka.

 • myczyoni

  Oceniono 2 razy 2

  Za małe, nie przypisuje obywatelom polskim wyjątkowości 🤣,?
  Z resztą pomniku byduhry Rydzyk to wystarczy 😅

 • damia11n

  Oceniono 4 razy 2

  Co ma IPN do tego, jakie elementy są montowane na drodze czy trotuarze? Jak włodarz drogi miejskiej wyrazi zgodę, to powinny być wmontowane.

 • and155

  Oceniono 12 razy 2

  IPN postępuje bardzo logicznie. Nie może czcić Żydów, skoro czci tych, którzy byli antysemitami i mordowali Żydów.

 • bzbz666

  Oceniono 10 razy 2

  "...sprzeczna z przyjętą w Polsce kulturą pamięci...."

  Czyżby bajkopisarz z katolickiego IPN nie chodził do katolickich kościołów? Przecież w zabytkowych katolickich kościołach można sobie zobaczyć katolickie płyty nagrobne, specjalnie wmurowane w posadzkę, tak, żeby katoliccy wierni po nich deptali. To takie katolickie przypomnienie o pokorze.

  Ja myślę, że IPN-owski bajkopisarz tylko udaje głupiego. Tacy jak on - funkcjonariusze aparatu propagandy - doskonale czują, skąd wiatr wieje. I doskonale pamiętają, że w państwie PiS-u oficjalnie obowiązują dwa wzory patriotyzmu: kibolski i NSZ-owski. Politruk z IPN wie, że uczczenie pomordowanych Żydów mogłoby się nie spodobać władzy, która składa kwiaty na grobach hitlerowskich kolaborantów z NSZ i maszeruje w pochodzie pod patronatem SS-mana Leona Degrelle, ramię w ramię z kibolstwem ozdobionym rasistowskimi symbolami.

  Bluzgi pisowskich trolli pod artykułem pokazują, że IPN-owski politruk ma dobry węch.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 3 razy 1

  Urzędnik IPN doskonale wie o czym mówi. W kontekście jego wypowiedzi wisi nie wyartykułowany antysemityzm.

  Pisowski IPN będzie stawiał pomniki bandytom wyklętym oraz Gosiewskiemu i Kaczyńskiemu za to że się brzozie nie pokłonili. Pisowski, antysemicki IPN nie będzie upamiętniał Żydów, zwłaszcza w pobliżu zagrabionych kamienic w których mieszkali.

  Czego się ludzie spodziewacie po IPN w którym pracowali fanatyczni antysemici pokroju Żaryna.

 • pancernikpotiomkin

  Oceniono 7 razy 1

  a co ma IPN do FORMY?!

 • swinton

  Oceniono 13 razy 1

  Takie kamienie powinny byc w kazdej niemieckiej miejscowosci bo to nie nam trzeba przypominac kto to zrobił Zydom.

 • manren

  Oceniono 3 razy 1

  Z całą pewnością należy odróżnić tych, którzy przeżyli koszmar wojny, od niewinnie pomordowanych ofiar, albowiem którzy przeżyli koszmar wojny zostali pomordowani z ich winy.

  IPN

 • scarletscarab

  Oceniono 2 razy 0

  A co ipn ma do gadania? Rodzina sie zgadza, miasto tez, wiec gdzie problem? W idiotyzmie pisowskim?

 • a.k.traper

  Oceniono 4 razy 0

  Dziwna sprawa z tym IPN, jakby negowali historię Polski, w wielu miastach mieszkało 20-30% Żydów, w dużych miastach to była nierzadko cała dzielnica jak w Warszawie, Krakowie czy Lublinie a w Izbicy na Lubelszczyźnie to Sztetl liczył 95%, tego zacierać nie należy a przekazywać potomnym. Do tej pory kamieniczki w wielu miejscowościach na wschód od Wisły przypominają, że tu mieszkali ludzie wyznania Mojżeszowego, nie da się wyburzyć wszystkiego i udawać, że tu ich nie było. Wielu wykształconych lub majętnych Żydów zasymilowało się z Polską i wniosło spory dorobek swojego życia, powiedziałbym więcej niż polscy dworusy, których potomkowie teraz zasiadają na stołkach i mienią się "patriotami", zupełnie bezpodstawnie.

 • joka61

  Oceniono 8 razy 0

  IPN powinien wiedziec, ze kamienie na żydowskich grobach, to tak jak kwiaty na naszych. Kamienie pamieci. Tyle tylko, ze u nas cmentarze zalewaja obrzydliwe kwiaty sztuczne. Tak sztuczne, jak i caly ten krakowski IPN.

 • maxfucktor

  Oceniono 1 raz -1

  Nikomu nie przeszkadzają, nikt się nad nimi nie potyka. Ludzie często przechodzą i nawet ich nie zauważają. Ale dusza potknie się, jeśli ona jest czystą. I serce, jeśli ono nie jest stwardniałe.

 • wojtle

  Oceniono 1 raz -1

  Nie tylko IPN protestuje przeciwko kamieniom chodnikowym. Mieszkam w kamienicy w Berlinie, w której przed wojną mieszkało ok 30tu rodzin żydowskich. Większość została wymordowana w obozach zagłady lub zmuszona do oddania mienia i migracji. W zeszłym roku mój sąsiad, Niemiec, wpadł na pomysł żeby upamiętnić te rodziny przy pomocy Stolpersteinów. Zgody nie wyrazili jednak żyjący wnukowie tamtejszego właściciela kamienicy używając argumentów podobnych do tych które przytacza IPN: jest to mało estetyczne gdy ktoś po tych mini-pomnikach chodzi brudnymi butami, przeciera je brudną miotłą, czy też, nie daj Boże, jakiś czworonóg znaczy swój teren. Ostatecznie pomysł przeewoluował w tablicę pamiątkową w kształcie domofonu zawierającego nazwiska wszystkich pokrzywdzonych mieszkańców, zawieszoną naprzeciwko prawdziwego, działającego, aktualnego domofonu. W uroczystości odsłąnięcia tablicy wzięli udział wnukowie przedwojennego właściciela, obecnie mieszkający w Boston, którzy jako 6cio i 8-latkowie uciekli do Francji by nigdy więcej nie zobaczyć swoich rodziców straconych w Oświęcimiu. Odsłonięciu tablicy towarzyszyła wystawa, dokumentująca życie przedwojennych mieszkańców i jego powolną, "pełzającą" przemianę w piekło, która miała początek jeszcze na długo przed wybuchem wojny.
  Zapraszam Panią redaktor do odwiedzenia wystawy i rozmowy z jej pomysłodawcą. Historia sama w sobie jest niesamowicie wzruszająca i warta wzmianki również w polskich mediach. A na marginesie pokazuje że są również inne sposoby na upamiętnienie niż dyskusyjne Stolpersteine.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 3 razy -1

  Ktoś powinien pozwać IPN za wypowiedź tego urzędnika. Ra wypowiedź to ostentacyjny antysemityzm.

 • menel13

  Oceniono 5 razy -1

  Zaintrygowała mnie informacja o ofierze Holocalstu mieszkającej w Argentynie.

 • 3guziec

  Oceniono 7 razy -1

  Wasze (gojów) ulice, nasze kamienice. Czyli kontynuacja.

 • maaac

  Oceniono 9 razy -1

  Ale się pewien troll antysemicki zdenerwował. Ale admini nic. Póki nie opluwa PiS jest nietykalny.

 • raknawspak

  Oceniono 9 razy -1

  A wątek Izraela pojawia się w tej usilnie promowanej nędznej grze Warsaw, w którą nikt nie chce grać?

 • byann

  Oceniono 5 razy -1

  Według Charlotte Knobloch, prezydenta Centralnej Rady Żydów w Niemczech, pomysł nie jest do końca dobrze trafiony, gdyż może przywodzić na myśl deptanie pamięci ofiar Holocaustu.

 • andrzejbak

  Oceniono 8 razy -2

  Nie rozumiem dlaczego jakaś grupa osób usiłuje zawłaszczać publiczne ulice miasta, co by było gdyby tak w sydowskiej dzielnicy, wmontowywać takie tabliczki pomordowanym przez sydokomunę, przez mafię sydowskich stręczycieli (przed i po wojnie) ...

 • 3guziec

  Oceniono 6 razy -2

  Taki Traba czy inni chcą z ulic grobowce zrobić, filosemici

 • sholay

  Oceniono 5 razy -3

  "To niegodna odpowiedź urzędnika, który nie wie, o czym mówi. To najkrócej. Na tym postawię kropkę."
  No, jak bym chętnie poczytał więcej.
  Jakie są argumenty za umieszczaniem nazwisk zmarłych na bruku? Że robią to gdzie indziej? W warszawskim ZOO były chodniki wykładane macewami i była o to awantura. A teraz sami coś podobnego robimy?

  &

 • bart5554b

  Oceniono 7 razy -3

  Deptanie po malutkich płytkach ludzi zamordowanych przez Niemców nie jest do dobrym pomysłem na upamiętnienie ofiar.

 • rabieg

  Oceniono 11 razy -3

  Wszędzie żydzi, zabierają coraz więcej przestrzeni .

 • janviertrois

  Oceniono 9 razy -3

  Pomysł średni. Tego typu upamiętnienia są popularne w USA. To ich kultura i cmentarze, które też są płaskie dla kosiarek. Kamienie-stolperstein niby pamiątki po których będą potem chodzili ludzie, pluli gruźlicy, i na które będą szcz... psy. W tej kwestii należy popierać stanowisko IPN.

 • lukasz2711

  Oceniono 7 razy -3

  Nie zgadzam się z polityką IPN-u ale nie przesadzajmy z tym holocaustem już. Ludzie pomordowani w nim mają swoje miejsca w których są upamiętniani i nie ma powodu karmić w nadmiarze ludzi pocześnie żyjących. Jakaś pani na co dzień żyjąca w Izraelu wbiła sobie do głowy że na miejskim chodniku zrobi sobie pomnik własnej rodziny i będzie tym karmić wszystkich przechodniów tamtego miejsca.

 • mydeer

  Oceniono 9 razy -3

  Ipeen Ipeenem, ale dlaczego jakaś pani mieszkająca w Jerozolimie ma mieszkańcom Krakowa zmieniać wygląd ulic?

 • kaktus-2

  Oceniono 10 razy -4

  Tak jak nie lubię obecnej korytowej władzy, tak również uważam, że te kamienienie to głupota... Wg. naszej tradycji nie robi się pomników nieżyjącym, po którym ludzie chodzą...

 • melamed

  Oceniono 8 razy -4

  Nie dosc,ze chca bezczenie wyludzic 300 mld $,to jeszcze zadaja pomnikow dla siebie.

 • 21252c3

  Oceniono 14 razy -4

  Czy np. Polacy ujęci w łapance, wywiezieni i rozstrzelani nie zasługują na taką tabliczkę? Czy środowisko Wybiórczej wlączyłoby się w taką akcję?

 • javall

  Oceniono 7 razy -5

  Zydzi bardzo sie staraja o wzrost antysemityzmu, w Niemczech juz to widac.

 • 3guziec

  Oceniono 9 razy -5

  Te domy to z niespłaconych kredytów polskich banków, pobrane na weksel Icka co zbankrutował.

 • el_quatro

  Oceniono 5 razy -5

  Co za czasy. W latach czterdziestych Niemiec po prostu wydawał polecenie urzędnikom, że tabliczka 10x10 ma być. I była.
  Teraz Niemiec chce dobrze, a ci sami się rządzą. Polska, knąbrna hołota

 • rastablaster

  Oceniono 7 razy -5

  Czas poprosić przedsiębiorstwo holokaust; żeby przeniosło się gdzie indziej.
  BDS BDS BDS

 • e50504

  Oceniono 9 razy -5

  Dlaczego kłamiecie że są to "kamienie pamięci ofiar Holokaustu", skoro są to kamienie pamięci "wszystkich ofiar" i że 90% z nich ma iść pod miejsca typu "niemiecka ofiara wypędzeń AK"

  Jak wam jest nie wstyd tak okropnie kłamać?

 • e50504

  Oceniono 13 razy -5

  Zdaje się że mało kto rozumie sens tych kamieni. Po pierwsze - to jest niemiecki projekt. Niech sobie Niemcy upamiętniają "swoje ofiary holokaustu" u siebie w domu. Do drugie, pojęcie "ofiar holokaustu" zostało sprytnie przez ten niemiecki ngos który się tym zajmuje rozmyte, bo tyczyć się może "każdego przykrego wydarzenia II Wojny światowej", a decydować o "skali przykrości" będzie niemiecka fundacja.

  Taktyka ta ma na celu rozmycie odpowiedzialności i relatywizację, do nie wiem czy wiecie ale według Niemców IIWŚ to jest "ogólnoludzka tragedia w której trudno wskazać winnego". Te kamienie też nie mają tyczyć się tylko ofiar holokaustu, a bardziej "całej gamy przykrych wydarzeń tej wojny". Nie dziwię się że Kraków nie chce mieć kamieni poświęconych niemieckim ofiarom nazizmu.

 • 3guziec

  Oceniono 10 razy -6

  na forum wysyp antypolskich wpisów, widac UB eckie starozakonne sie uaktywnili.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX