Złote czasy dla branży pogrzebowej. "Rz": Szara strefa jest warta 3,4 mld zł. Służby skarbowe mało się tym interesują

Jak pisze gazeta, w najbliższych latach można się zatem spodziewać niemal pół miliona pogrzebów rocznie, a takie wydarzenie organizuje zwykle profesjonalny zakład pogrzebowy. "Niestety, spora część firm z branży działa nielegalnie, albo nie ujawnia fiskusowi znacznej części swej działalności" - informuje "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

"Dla przedsiębiorców zajmujących się pochówkiem zmarłych i różnymi usługami z tym związanymi nastały złote czasy. Od kilku lat w Polsce rośnie liczba zgonów. Przekroczyła już 400 tys. rocznie. Powód jest prosty: zaczyna wymierać pokolenie wielkiego wyżu demograficznego, który nastąpił tuż po II wojnie światowej" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jak informuje dziennik, w najbliższych latach można się zatem spodziewać niemal pół miliona pogrzebów rocznie, a takie wydarzenie organizuje zwykle profesjonalny zakład pogrzebowy. "Niestety, spora część firm z branży działa nielegalnie, albo nie ujawnia fiskusowi znacznej części swej działalności" - informuje "Rz". I przytacza niedawno opublikowany raport Federacji Przedsiębiorców Polskich i Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej. Wynika z niego, że "fiskusowi ucieka niemal 949,6 mln zł z tytułu różnych podatków z branży. To zakłady kamieniarskie, grabarze, producenci trumien i inne firmy związane z organizacją pogrzebów" - wylicza gazeta.

"Rz" informuje, że legalne firmy z branży wskazują na słabość działania służb skarbowych, które "najwyraźniej tolerują szarą strefę".

DOSTĘP PREMIUM