Wizy do USA. Jak wyrobić wizę? Jak skorzystać z ruchu bezwizowego? [Instrukcja wideo]

Wizy na wyjazdy do 90 dni do USA już niedługo staną się dla większości Polaków tylko wspomnieniem uciążliwej i kosztownej procedury. Ambasada USA w Warszawie przygotowała specjalny poradnik dla wszystkich, którzy planują podróż do Stanów Zjednoczonych.
Zobacz wideo

Wizy do USA nie powinny stanowić dla Polaków już takiego utrapienia jak kiedyś. Jak poinformowała  ambasada USA od 11 listopada dla polskich obywateli dostępny będzie program do składania wniosków o specjalną autoryzację. Na wyjazdy nieprzekraczające 90 dni nie będzie trzeba się już ubiegać o wizę. Było to możliwe m.in. dzięki obniżeniu wskaźnika odmów wizowych, który spadł poniżej 3 proc. 

Wizy do USA. Co się zmienia? 

Jeżeli nie masz wizy do USA, a planujesz tam podróż, nie musisz już starać się o tradycyjną wizę B1 lub B2. Wystarczy, że uzyskasz elektroniczną autoryzację ESTA (Electronic System for Travel Authorization). Wniosek o autoryzację należy złożyć przez stronę internetową Amerykańskiego Urzędu Celnego i Ochrony Granic (www.esta.cbp.dhs.gov/esta). 

 

To dużo tańsze rozwiązanie niż tradycyjna wiza. ESTA kosztuje bowiem tylko 14 dolarów i uprawnia do wielokrotnego wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych w okresie dwóch lat.

Ale uwaga! Jeśli w ciągu tego okresu będziesz musiał wyrobić sobie nowy paszport, konieczne będzie powtórzenie autoryzacji w systemie ESTA. Obywatele Polski podróżujący do USA bez wizy będą musieli mieć paszport z chipem do odczytu komputerowego.

Wizy do USA. Do kiedy należy wypełnić wniosek?

Aby uzyskać autoryzację w systemie ESTA, wniosek należy złożyć nie później niż 72 godziny przed wylotem. Lepiej jednak zrobić to wcześniej. Jeśli bowiem autoryzacja zostanie odrzucona, wówczas należy ubiegać się o tradycyjną wizę w ambasadzie lub konsulacie. 

Należy także pamiętać, że jeśli planujemy w USA np. studia, pracę lub chcemy wyjechać do Stanów na więcej niż 90 dni, wówczas sama autoryzacja ESTA nie wystarczy. Będziemy musieli mieć ważną wizę we właściwej kategorii. 

Wizy do USA. Co, jeśli już mam wizę? 

Jeżeli masz ważną wizę B1 lub B2 (biznesową lub turystyczną) możesz spokojnie planować wakacje. Nie musisz ubiegać się o autoryzację w systemie ESTA.  

Rozmowy posłuchasz też na telefonie dzięki aplikacji TOK FM. 

TOK FM PREMIUM