Inowrocław. W pożarze mieszkania zginęła matka i troje dzieci

W pożarze mieszkania w Inowrocławiu zginęła 31 letnia matka i dzieci w wieku trzech miesięcy, czterech i pięciu lat.

31-letnia matka z dziećmi w wieku trzech miesięcy, czterech i pięciu lat zginęły w poniedziałek w pożarze mieszkania w kamienicy w Inowrocławiu (Kujawsko-pomorskie). Pozostali mieszkańcy domu samodzielnie wyszli na zewnątrz.

Pożar wybuchł na trzeciej kondygnacji budynku, w mieszkaniu na poddaszu. Strażacy z mieszkania objętego pożarem wynieśli nieprzytomne: matkę i troje dzieci. Prowadzona przed budynkiem przez ratowników reanimacja nie dała rezultatu - poinformowała asp. szt. Izabela Lewicka Woszczak z Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu.

Przyczyna pożaru nie jest na razie znana.

"W akcji gaśniczej brało udział 12 zastępów, czyli kilkudziesięciu strażaków państwowej i ochotniczej straży pożarnej" - poinformował Arkadiusz Piętak, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu.

Strażak przekazał, że kiedy strażacy zajechali na miejsce zdarzenia, zabezpieczyli miejsce i przystąpili do działań ratowniczo-gaśniczych, które polegały na przeszukaniu budynku oraz równoczesnym gaszeniu. "W wyniku przeszukiwania budynku strażacy ewakuowali z niego sześć osób. Okazało się, iż cztery ofiary były śmiertelne" - powiedział strażak, który dodał, że część osób ewakuowała się przed przyjazdem straży pożarnej.

Poinformował też, że pożar został już ugaszony. Na terenie tego budynku działa nadzór budowlany, który będzie określał, czy budynek nadaje się do dalszego użytkowania, czy też nie. "Jeżeli rodziny nie będą mogły wrócić do swojego domostwa, to prezydent miasta zapewnił dla nich lokale zastępcze" - tłumaczył rzecznik KW PSP w Toruniu.

Dodał też, że cały czas budynek jest przeszukiwany, ale na 99,9 procenta więcej poszkodowanych już nie będzie. "Nie będziemy też spekulować. Co do przyczyny będą musieli się wypowiedzieć biegli z zakresu pożarnictwa oraz policja, która przeprowadzi dochodzenie" - powiedział.

Zaapelował również do wszystkich, aby zadbali o swoje bezpieczeństwo, bo jesteśmy teraz w trakcie sezonu grzewczego. "Zadbajmy o przeglądy instalacji grzewczej, kominowej i wentylacyjnej, zakupmy czujki dymowe i tlenku węgla dla naszego bezpieczeństwa" - podkreślił strażak.

W związku z tragedią prezydent Inowrocławia zdecydował o ogłoszeniu dwudniowej żałoby w mieście i odwołaniu wszystkich imprez miejskich o charakterze rozrywkowym. "Flaga miejska na ratuszu została opuszczona do połowy masztu, ponadto na budynkach Urzędu Miasta Inowrocławia i miejskich jednostek organizacyjnych flagi miejskie zostały przepasane kirem" - przekazał ratusz w komunikacie. Urząd poprosił o uszanowanie żałoby.

Ratusz poinformował także, że poszkodowanym rodzinom zapewniono szybką pomoc, a ewakuowanym mieszkańcom kamienicy tymczasowe miejsca pobytu w hotelu. "Miasto pomoże też mieszkańcom również w wywiezieniu i składowaniu ich osobistego dobytku"

DOSTĘP PREMIUM