CBA "na gorącym uczynku" zatrzymało burmistrza warszawskich Włoch. Chodzi o przyjęcie łapówki

CBA poinformowało, że agenci z warszawskiej delegatury zatrzymali dwie osoby uwikłane w proceder korupcyjny. Jedną z nich jest burmistrz warszawskiej dzielnicy Włochy, a drugą znany deweloper.
Zobacz wideo

CBA zatrzymało burmistrza warszawskiej dzielnicy Włochy. Jak podało Biuro, samorządowiec został zatrzymany tuż po przyjęciu od dewelopera łapówki za wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

"Agenci z warszawskiej delegatury CBA zatrzymali dwie osoby uwikłane w korupcyjny proceder. Na gorącym uczynku, tuż po przyjęciu 200 tysięcy złotych, zatrzymano burmistrza warszawskiej dzielnicy Włochy" – podało CBA na swojej stronie internetowej.

Według Biura burmistrz "pieniądze wziął od znanego dewelopera i jednocześnie przedsiębiorcy budowlanego", a gotówkę próbował ukryć w garażu należącym do rodziny.

Mężczyźni mają usłyszeć zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.

Jak podało CBA, w zamian za łapówki burmistrz wydawał korzystne dla dewelopera decyzje administracyjne dotyczące warunków zabudowy, miał też podejmować się także załatwiania podobnych decyzji w innych warszawskich urzędach.

"Z ustaleń śledztwa wynika, że była to już najprawdopodobniej kolejna transza przyjęta przez urzędnika. Funkcjonariusze przeszukali gabinet burmistrza i siedziby firm należące do biznesmena. Tam zabezpieczono dokumentację, nośniki danych i kopie binarne, które będą stanowić dowody w sprawie. Mężczyźni trafili do Prokuratury Okręgowej w Warszawie" – poinformowało CBA.

Artur W. z Koalicji Obywatelskiej został burmistrzem Włoch w listopadzie ubiegłego roku, wcześniej był zastępcą burmistrza Bielan.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odwołał wszelkie pełnomocnictwa i upoważnienia udzielone burmistrzowi dzielnicy Włochy w związku z jego zatrzymaniem. Poseł Marcin Kierwiński poinformował, że Artur W. został zawieszony w prawach członka Platformy Obywatelskiej. 

- Jako PiS - partia wysokich standardów - oczekujemy od Platformy Obywatelskiej, od polityków: Jarosława Szostakowskiego, Marcina Kierwińskiego i Grzegorza Schetyny, aby wyraźnie odcięli się od działalności Artura W., potępili te praktyki i wyrzucili pana burmistrza z szeregów swojej formacji - komentował na konferencji prasowej warszawski radny PiS i wiceszef MSWiA - Błażej Poboży.

 "Będziemy oczekiwali od ratusza kontroli w urzędzie dzielnicy Włochy, również wcześniej podjętych decyzji przez Artura W. Będziemy oczekiwali zdecydowanej reakcji i miejmy nadzieję, że Artur W. dalej burmistrzem nie będzie" - powiedział z kolein radny w radzie miasta PiS Maciej Szpądrowski na koferencji przed stołecznym ratuszem. 

Radny PiS z dzielnicy Włochy Christian Młynarek przekazał z kolei, że radni dzielnicowi z jego klubu przygotowali wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady dzielnicy i odwołanie Artura W. z funkcji burmistrza. "Apelujemy do radnych wszystkich klubów, do radnych niezrzeszonych, aby ten wniosek został przez nich poparty. Apelujemy również do przewodniczącej rady dzielnicy Włochy (...) o niezwłoczne zwołanie sesji rady dzielnicy po to, aby osoba na której ciążą bardzo poważne zarzuty korupcyjne, osoba, która została złapana na gorącym uczynku, nie pełniła dłużej funkcji burmistrza dzielnicy Włochy" - powiedział Młynarek.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM