Warszawa. Rafał Trzaskowski chce podwyżki opłat za parkowanie. W górę mają pójść też kary

Ratusz chce podwyższyć stawki za płatne parkowanie. Nowe stawki miałyby zacząć obowiązywać od lata 2020 roku - zapowiedział w środę prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
Zobacz wideo

Według Trzaskowskiego zmiany mają zniechęcić kierowców do wjazdu do ścisłego centrum miasta, a wszystko "w trosce o lepsze powietrze".

Jak przekazał prezydent, pierwsza godzina postoju w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego miałaby kosztować 3,9 zł (zamiast 3 zł), druga 4,6 zł (zamiast 3,6 zł), trzecia 5,5 zł (zamiast 4,2 zł), natomiast czwarta i każda kolejna 3,9 zł (zamiast 3 zł).  Podwyżka opłat ma wejść w życie - jeśli pozwolą na to radni - latem 2020 roku. 

Urzędnicy chcą również powiększyć Strefę Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Oprócz Woli i Pragi Północ, gdzie toczą się konsultacje z mieszkańcami w tej kwestii, nowe parkomaty mają stanąć na Pradze-Południe i w Porcie Praskim (ponad 5600 miejsc postojowych), w Śródmieściu Południowym, w kolejnych rejonach Mokotowa oraz na Ochocie (ponad 12500 miejsc postojowych), na Mokotowie Południowym (3700 miejsc postojowych), na Woli w rejonie ulicy Jana Kazimierza (około 1000 miejsc postojowych) oraz na Żoliborzu (około 8700 miejsc). W sumie nowy obszar Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego miałby się powiększyć o blisko 40 600 miejsc postojowych.

W centrum jeszcze drożej

Oprócz podniesienia stawek za płatne parkowanie warszawski ratusz chce także ustalić Śródmiejską Strefę Płatnego Parkowania, w której parkowanie miałoby być droższe niż w pozostałej części SPPN - zapowiedział w środę prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. 

Według zapowiedzi ratusza wyjściowe stawki, które mają obowiązywać w ŚSPP to 4,9 za pierwszą godzinę i 7 zł za trzecia godzinę. Dodatkowo parkowanie w ŚSPP będzie płatne także w weekendy. To rozwiązanie będzie konsultowane z mieszkańcami i radnymi. Ratusz chciałby utworzyć taką strefę w 2020 roku. 

Ratusz zapowiada też podwyższenie kar dla kierowców, którzy dotychczas lekceważyli opłaty za parkowanie. Wysokość kary ma wzrosnąć do maksymalnej kwoty 250 zł (170 zł w przypadku uiszczenia opłaty w ciągu 7 dni od daty wezwania) oraz 100 zł w ramach ostrzeżenia przy pierwszym braku biletu ważnego biletu).

Będzie strefa bez klasycznych aut?

Jak informuje reporter TOK FM Krzysztof Horwat, stołeczny ratusz chce też dyskusji o stworzeniu strefy dostępnej tylko dla pojazdów zeroemisyjnych. Z kolei w 2020 roku Trzaskowski chciałby zlikwidować parking przy PKiN, mają pojawić się też nowe buspasy, w przyszłości kolejne P&R.

- Rozważamy też wprowadzenie zakazu palenia węglem w Warszawie - przekazał w środę Rafał Trzaskowski. Jednak w tej sprawie nie przedstawił żadnych konkretów. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM