Ruchy miejskie chcą większych kar dla kierowców. Senator Borowski: Zgadzam się z MJN, mandaty powinny być wyższe

Goście audycji Wybory w TOK-u zgodzili się z postulatami aktywistów z Miasto Jest Nasze, że wysokość mandatów dla kierowców przekraczających prędkość powinna być wyższa.

Premier zapowiada walkę z piractwem drogowym i poprawę bezpieczeństwa na drogach. To po tragicznym wypadku na przejściu dla pieszych na warszawskich Bielanach, gdzie zginął 33-latek potrącony przez kierowcę, który znacznie przekroczył dopuszczalną prędkość.

Wśród zapowiedzi rządu jest zmiana przepisów i sprzęt dla policji, który pomoże skuteczniej eliminować z dróg tych, którzy jeżdżą niebezpiecznie.

Z kolei ruchy miejskie proponują podniesienie wysokości mandat za zbyt szybką jazdę.

Z tym pomysłem zgadza się były minister spraw wewnętrznych i administracji Ryszard Kalisz. - Mandaty w Polsce trzeba podwyższyć. W porównaniu z innymi krajami europejskimi - i nie tylko - są bardzo niskie. Należy je podnieść co najmniej dwukrotnie - przekonywał w audycji Wybory w TOK-u. 

Również zdaniem senatora Marka Borowskiego dziś mandaty w Polsce są zbyt niskie. - Dostawałem mandaty i płaciłem je bez gadania. Zgadzam się z Miasto Jest Nasze, że powinny być wyższe - stwierdził. 

Władysław Teofil Bartoszewski z PSL-u argumentował jednak, że nie wszyscy powinni płacić taką samą kwotę. 

- Podoba mi się rozwiązanie, które stosuje się w niektórych krajach, gdzie wysokość mandatu powiązana jest z wysokością zarobków tego, który łamie przepisy - mówił. 

Podobne rozwiązanie popiera Lech Jaworski z Porozumienia Jarosława Gowina.

- Kary za przekraczanie prędkości powinny być zwiększone. Być może powinien być oznaczony dolny pułap, że od pewnej granicy ta wysokość mandatu powinna być oznaczona, z możliwością dostosowania wysokości mandatu do możliwości płatniczych - zastanawiał się. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (50)
Ruchy miejskie chcą większych kar dla kierowców. Senator Borowski: Zgadzam się z MJN, mandaty powinny być wyższe
Zaloguj się
 • cezar85

  Oceniono 8 razy 4

  ciekawe dlaczego w kościele ani na religii ksiądz nie mówi, aby zwolnić?

 • js08836

  Oceniono 5 razy 3

  Panie senatorze Borowski, nawet ja zgadzam się na wyższe mandaty. Mam tylko jedną prośbę panie senatorze. Niech te wyższe mandaty dotyczą absolutnie wszystkich bez wyjątku. Proszę skończyć ze św. krowami, jak posłowie, senatorzy, wojskowi, policjanci ,sędziowie , prokuratorzy, księża, znani celebryci, aktorzy, piosenkarze , znani dziennikarze. Pominąłem kogoś ? Immunitet niech niech będzie zasłoną przed słonymi mandatami czy grzywnami. Niech znane nazwisko ekranów tivi niech nie będzie okolicznością łagodzącą. Nich tarczą dla wysokich mandatów niech nie będą występy na estradzie znanych wokalistów czy wokalistek. Wykroczenia drogowe, przestępstwa drogowe , to przestępstwa i występki pospolite . Niech wszyscy płacą za swoje błędy na drogach, ulicach i nie tylko jednakowo wtedy uznamy panie senatorze Borowskie, że żyjemy w państwie prawa. Jeśli nie , to może się pan wypchać sianem. Prawo dla maluczkich , jak zwykle, prawda panie senatorze Borowski czy premierze Morawiecki ?

 • Atanazy Bazakbal

  Oceniono 3 razy 1

  nie zgadzam się z "aktywistami". miasto nie jest ich. mam dosyć przepuszczania pustych tramwajów, wydzielania buspasów, generujących korki. w następnych wyborach zagłosuję na tego, kto zrobi z tym porządek

 • fafarafafafa

  Oceniono 3 razy 1

  Z jednej strony, jak najbardziej jestem za podniesieniem 'cennika' mandatów, ale z drugiej, należałoby zrobić rewizję oznakowania. Po jakiego grzyba np. na Puławskiej od Wałbrzyskiej do Pileckiego jest 50? Dlaczego gdy wjeżdżamy do Wólki Kozodawskiej od Zalesia jesteśmy w obszarze zabudowanym, a od Piaseczna już nie? Dlaczego w Łazach są poustawiane ograniczenia do 30 (i progi zwalniające) w terenie niezabudowanym? Itede itepe.

 • jan.ma

  Oceniono 7 razy 1

  Trudno słuchać i patrzeć na Morawieckiego jak kolejny raz bajdurzy. Użala się, niby, na losem i. ofiary (jedna ofiara, to TEŻ tragedia) podczas gdy tego samego dnia min. 7 kolejnych ofiar. To ale korzyśc polityczna najważniejsza.

 • re_x

  Oceniono 3 razy 1

  Również zdaniem senatora Marka Borowskiego dziś mandaty w Polsce są zbyt niskie. - Dostawałem mandaty i płaciłem je bez gadania. -nie dziwię się!jakbym tyle zarabiał to nawet mandat 4 tys dla pana senatora to grosze, ale to 2 pensje minimalne!mandat 500zł teraz dla kogoś to grosze,ale dla kogoś tragedia!więc pomysł aby płacić od dochodu jest dobry,ale raczej niezgodny z Konstytucją

 • mcguirre

  Oceniono 5 razy 1

  Ok, jestem za pod warunkiem proporcjonalnego podniesienia kar dla pieszych i rowerzystów i ich absolutne egzekwowanie. Tak będzie sprawiedliwe.

 • slusarz.marek

  Oceniono 5 razy 1

  W Niemczech mandaty nie są proporcjonalnie wyższe od polskich, a statystyki wskazują że drogi są bardziej bezpieczne. To nie w wysokości kar leży problem, tylko w kulturze jazdy i edukacji. Zaostrzenia kar i fotoradarów na autostradach chcą jedynie laicy, którzy lubią populistyczne hasła i nie znoszą aut. Popatrzcie zresztą na retorykę takiego Ziobry i reszty PISu, która przy kontrowersyjnych tematach jest pierwsza do zwiększania kar. Co mu wtedy odpowiadamy? Że nieuchronność kary jest ważniejsza od jej zaostrzenia. Eliminujmy zachowania faktycznie niebezpieczne. Jazde na zderzaku, wyprzedzanie na trzeciego, zajeżdżanie drogi, wymuszanie pierwszeństwa, szeryfowanie, agresje i brak kultury. Prędkość to chwytliwe hasło, ale nie jest takie trywialne, jak się laikom wydaje. W mieście, na drogach gdzie obok są piesi powinno być bezwzględnie przestrzegane. Ale na obwodnicy śródmiejskiej, otoczonej z każdej strony barierkami limit 50kmh nie ma uzasadnienia, na takiej drodze kluczowe jest udrożnienie ruchu, tak by można sprawnie dostać się z jednej strony miasta na drugą. Analogicznie autostrady - na trzypasmowej drodze, bez przecinających się dróg naprawdę nie liczy się prędkość bezwględna, tylko względna wobec innych uczestników ruchu. I dlatego też tak ważne jest zachowanie tam odpowiedniego odstępu. I na to zwracają uwagę niemieckie patrole policji na autostradach. A my chcemy wstawić na autostrady fotoradary, by uruchomić skarbonkę dla budżetu PIS.

 • flat_hu

  Oceniono 7 razy 1

  Recydywa!

  Pierwszy mandat symboliczne 50PLN
  Drugi 500 - bo ktoś się nie przejął
  Trzeci 5000 - bo ktoś ewidentnie ma w zadzie przepisy
  Czwarty 50 000 i konfiskata i licytacja auta na cele społeczne

  Proste.

  (Mandaty w zależności od dochodu byłyby głupie, bo w Polsce 13 milionów Polaków "nie pracuje", czyt. kręci na lewo)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX