"Człowiek powinien odpoczywać, spać, a nie pić do upadłego". Śląski spór o prohibicję w Katowicach

Mieszkańcy trzech katowickich dzielnic domagają się wprowadzenia nocnej prohibicji. Konsultacje społeczne w tej sprawie mają ruszyć już w tym miesiącu. Zdania co do skuteczności takiego zakazu są jednak podzielone.
Zobacz wideo

Mieszkańcy Załęża, Szopienic i Burowca mają dość nocnych awantur przed sklepami z alkoholem. Dlatego domagają się wprowadzenia nocnej prohibicji - zakaz sprzedaży alkoholu miałby obowiązywać od godz. 22 do 6 rano. Jego ewentualne wprowadzenie poprzedzić muszą jednak konsultacje. - W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele policji, straży miejskiej, urzędu miasta. Będziemy rozmawiali o tym, czy w tych dzielnicach problem występuje. A jeśli tak, to gdzie - tłumaczy Maciej Stachura z katowickiego urzędu miasta w rozmowie z reporterką TOK FM. Po zakończeniu konsultacji wśród mieszkańców przeprowadzona zostanie jeszcze ankieta. Jeśli jej wynik będzie wskazywał, że większość przepytanych chce wprowadzenia prohibicji, decyzję w tej sprawie podejmie urząd miasta. Dodajmy, że wszystko dzieje się na wniosek mieszkańców trzech katowickich dzielnic. 

Nocna prohibicja nie jest w Katowicach nowym pomysłem - od ubiegłego roku zakaz obowiązuje już w Śródmieściu. Podobne regulacje wprowadziły m.in.: Mysłowice, Bytom czy Tychy.

Czy prohibicja wpływa na poziom spokoju i bezpieczeństwa w mieście? Niektórzy mieszkańcy Katowic uważają, że niewiele daje. Inni, że zakaz kupowania alkoholu po 22 powinien obowiązywać na terenie całego miasta. - Są takie godziny, kiedy człowiek powinien odpoczywać, spać, a nie pić do upadłego - mówiła jedna z mieszkanek miasta. - To jest bez sensu. Ludzie zabezpieczą się, kupią więcej alkoholu i to niczego nie zmieni - ripostował inny. Policja zaś, cytowana przez "Gazetę Wyborczą", przyznaje, że od kiedy w Śródmieściu obowiązuje prohibicja, mniej jest tam przypadków picia alkoholu w miejscach publicznych i jest bezpieczniej. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM