MSWiA chce zakazać noszenia broni w Warszawie w Święto Niepodległości

MSWiA przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie czasowego zakazu noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Resort uzasadnia to koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości państwowych i zgromadzeń publicznych w Święto Niepodległości.
Zobacz wideo

Projekt rozporządzenia opublikowano w wykazie Rządowego Centrum Legislacji. Dotyczy on "wprowadzenia czasowego zakazu noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym". Rozporządzenie, które tym samym skierowano do uzgodnień międzyresortowych, ma wejść w życie 11 listopada.

"Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa"

W uzasadnieniu do projektu MSWiA napisano: "wprowadzenie czasowego zakazu noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym jest uzasadnione koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa uczestników uroczystości państwowych z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, a także zgromadzeń publicznych, organizowanych w dniu 11 listopada 2019 roku w Warszawie. Ze względu na rangę tych wydarzeń oraz przewidywaną wielotysięczną liczbę uczestników, istnieje konieczność wprowadzenia szczególnych rozwiązań, które w sposób czasowy zwiększą poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego".

Resort podkreślił też, że posiadacze broni nie będą mogli tego dnia "nosić lub przemieszczać się" z bronią, "dzięki czemu wyeliminowane zostaną ewentualne przypadki utraty broni, a tym samym możliwość dostania się jej w ręce osób nieuprawnionych do jej użycia".

Pod koniec października dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (BBiZK) Ewa Gawor poinformowała PAP, że do Urzędu m.st. Warszawy wpłynęło już kilka zawiadomień o marszach 11 listopada. Oprócz corocznego zgromadzenia odbywającego się pod nazwą Marsz Niepodległości zgłoszono jeszcze kilka mniejszych przemarszów.

Ile zgromadzeń w Warszawie?

- Jest zgromadzenie Marszu Niepodległości oraz kilka mniejszych. Jest Bieg Niepodległości. Dużo się będzie działo - oceniła Gawor.

Marsz Niepodległości przejdzie stołecznymi ulicami po raz dziesiąty. Ruszy z ronda Dmowskiego, przejdzie Alejami Jerozolimskimi, a jego trasa zakończy się na błoniach przy Stadionie Narodowym. Jego tegoroczne hasło to zaczerpnięte z pieśni maryjnej zawołanie: "Miej w opiece Naród cały!". Do uczestnictwa w wydarzeniu zaproszono "wszystkich patriotów" oraz "wszystkich ludzi, którym idea niepodległości jest bliska".

W ubiegłym roku z udziałem prezydenta i premiera ulicami Warszawy przeszedł Biało-Czerwony Marsz "Dla Ciebie Polsko" zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na jeden marsz złożyły się formalnie dwa zgromadzenia: jedno organizowane przez rząd, a drugie przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

W tym roku rząd nie będzie współpracował z organizatorami Marszu Niepodległości 11 listopada. - Mamy inne plany: wielka uroczystość rocznicowa z udziałem prezydenta, wielki festiwal na Krakowskim Przedmieściu - powiedział w ubiegłym tygodniu wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
MSWiA chce zakazać noszenia broni w Warszawie w Święto Niepodległości
Zaloguj się
 • julietwhiskey

  Oceniono 4 razy 2

  Przypominam, że nie wolno prowadzić pojazdów bez prawa jazdy! To bardzo skuteczny zakaz!

 • stefan4

  Oceniono 3 razy 1

  > "dzięki czemu wyeliminowane zostaną ewentualne przypadki utraty broni, a tym samym możliwość dostania się jej w
  > ręce osób nieuprawnionych do jej użycia".

  A jak wyeliminować zagrożenie ze strony osób UPRAWNIONYCH do jej użycia? Np. takich jak pewien żołnierz-prokurator z Gdańska, który z legalnie posiadanego gnata strzelał w plecy studentom bawiącym się przed jego oknem. Teraz oni walczą już nie z dożywotnim kalectwem, ale tylko ze stopniem tego kalectwa, a on tłumaczy się, że się bał...

 • bihepi

  Oceniono 6 razy -2

  'MSWiA chce zakazać noszenia broni.."
  A dlaczegóż to oberpies Jojo nie pozwala nosić flinty w czasie TAKIEGO święta?
  Cóż złego mogłoby się stać, gdyby lekko trącony, bezwłosy "patriota" chciał "wyrazić niezadowolenie" za pomocą kawałeczka metalu kal.9?
  ***
  Czy szeregowy karzeł będzie mógł nosić swój malutki erzac "bez żadnego trybu"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX