11 listopada w Warszawie. Gdzie i o której marsz narodowców, manifestacja antyfaszystowska, bieg i koncerty?

Na 11 listopada w Święto Niepodlegości w Warszawie zaplanowane są marsze, zgromadzenia, imprezy oraz bieg. Odbędzie się Marsz Niepodległości organizowany przez narodowców, demonstracja antyfaszystowska "Za wolność waszą i naszą", uroczystości państwowe na Placu Piłsudskiego, a na Krakowskim Przemieściu Festiwal Niepodległa. Ulicami Warszawy pobiegną też uczestnicy Biegu Niepodległości.
Zobacz wideo

Marsz Niepodległości 2019

11 listopada ulicami Warszawy przemaszerują już po raz dziesiąty uczestnicy Marszu Niepodległości organizowanego przez narodowców. Początek zgromadzenia w okolicach Ronda Dmowskiego zaplanowano na godz. 10. Organizatorzy będą zbierać podpisy pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą "STOP 447" mówiącą o zwrocie mienia ofiar Holokaustu. O godz. 13.30 uczestnicy odmówią różaniec, a o godz. 14 nastąpi oficjalne rozpoczęcie X edycji Marszu Niepodległości przez Roberta Bąkiewicza. O godz. 15 uczestnicy Marszu Niepodległości wyruszą z Ronda Dmowskiego w kierunku Stadionu Narodowego.

Trasa Marszu NiepodległościTrasa Marszu Niepodległości marszniepodleglosci.pl

Uczestnicy Marszu Niepodległości przejdą Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego i zakończą przemarsz na Błoniach Stadionu Narodowego. Hasło tegorocznego marszu to "Miej w opiece naród cały".

Kontrmanifestacja "Za wolność naszą i waszą"

O godz. 14 na Placu Unii Lubelskiej rozpocznie się manifestacja antyfaszystowska pod hasłem "Za wolność naszą i waszą". Wydarzenie organizują środowiska lewicowe, feministyczne i antyfaszystowskie, m.in. Koalicja Antyfaszystowska, Porozumienie Kobiet 8 Marca. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to impreza uliczna będąca sprzeciwem wobec "Marszu Niepodległości, największej demonstracji rasistowskiej w Europie". Manifestacja potrwa do godz. 17.

Kontrmanifestacja 'Za wolność waszą i naszą'Kontrmanifestacja 'Za wolność waszą i naszą' Screenshot facebook.com

Uroczystości na Placu Piłsudskiego

W niedzielę 11 listopada o godz. 12 na placu Piłsudskiego w Warszawie odbędą się też uroczystości Narodowego Święta Niepodległości, których organizatorem jest Kancelaria Prezydenta RP.

W ubiegłym roku z udziałem prezydenta i premiera ulicami Warszawy przeszedł Biało-Czerwony Marsz "Dla Ciebie Polsko" zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na jeden marsz złożyły się formalnie dwa zgromadzenia - jedno organizowane przez rząd, a drugie przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

W tym roku rząd nie będzie współpracował z organizatorami Marszu Niepodległości 11 listopada. "Mamy inne plany: wielka uroczystość rocznicowa z udziałem prezydenta, wielki festiwal na Krakowskim Przedmieściu" - zapowiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Na Krakowskim Przedmieściu i jego okolicach w godz. 13.00-20.30 zaplanowana jest impreza pod hasłem Festiwal Niepodległa. Zapowiedziano koncerty, atrakcje dla dzieci, pokaz zabytkowych pojazdów, paradę konnych powozów czy pokaz damskich strojów z epoki.

Pełen program znajduje się TUTAJ >>

Bieg Niepodległości z rekordową liczbą uczestników

11 listopada w Warszawie odbędzie się również tradycyjny Bieg Niepodległości. Trasa wiedzie Al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i Al. Niepodległości. Start i metę zlokalizowano przy ul. Stawki, nieopodal Ronda Zgrupowania AK Radosław. Przed startem zaplanowanym na godz. 11.11 tysiące biegaczy odśpiewa hymn. Uczestnicy biegu startują w białych i czerwonych koszulkach, tworząc polską flagę. W tym roku w imprezie start zapowiedziało 22 tys. uczestników, 2 tys. więcej niż przed rokiem.

Piknik wojskowy "Służymy Niepodległej"

Ministerstwo Obrony Narodowej 11 listopada w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości organizuje piknik wojskowy w okolicach placu Piłsudskiego w Warszawie.

O godz. 12.00 na przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się Uroczysta Odprawa Wart z udziałem najważniejszych osób w państwie, a po niej rozpocznie się przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej piknik wojskowy "Służymy Niepodległej". Żołnierze będą prezentować swój sprzęt (m.in. Poprady, Langusty, Rosomaki, MATV MRAP, czołgi Leopard z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej), a także częstować wojskową grochówką.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM