Do USA bez wiz. Andrzej Duda zapowiada, że tak będzie od 11 listopada

Podróż do Stanów Zjednoczonych bez wizy będzie możliwa od 11 listopada tego roku, a więc dosłownie za kilka dni - poinformował w środę prezydent Andrzej Duda. Tego dnia dla polskich obywateli dostępny stanie się program, w którym należy składać wnioski o specjalną autoryzację. Podróż będzie mogła nastąpić dopiero po jej otrzymaniu.
Zobacz wideo

Prezydent podczas wystąpienia w Pałacu Prezydenckim podkreślił, że ambasador USA Georgette Mosbacher poinformowała go, że w środę w Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalny komunikat dotyczący przyjęcia Polski do programu bezwizowego oraz wyznaczenia daty, od której możliwe będzie podróżowanie Polaków do USA bez wiz.

Od kiedy bez wiz do USA?

- Bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych do 90 dni w celach turystycznych i w celach biznesowych będzie możliwa od 11 listopada tego roku, a więc dosłownie za kilka dni - poinformował prezydent Andrzej Duda.

Jak informuje ambasada USA w Warszawie od 11 listopada dla polskich obywateli dostępny będzie system elektroniczny ESTA, w którym należy złożyć wniosek o autoryzację. Aby ją uzyskać, wniosek należy złożyć nie później niż 72 godziny przed wylotem. Lepiej jednak zrobić to wcześniej. Jeśli bowiem autoryzacja zostanie odrzucona, wówczas należy ubiegać się o tradycyjną wizę w ambasadzie lub konsulacie.

Duda wyraził przy tym nadzieję, że to bardzo radosna wiadomość dla Polaków.

Prezydent podziękował także prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, który obiecał, że Polska zostanie przyjęta do programu ruchu bezwizowego do końca jego pierwszej kadencji, a także ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher za jej zaangażowanie w sprawę zniesienia wiz.

- Dziękuję prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, który rok temu obiecał, że Polska zostanie przyjęta do tego programu ruchu bezwizowego do końca jego pierwszej kadencji. Bardzo dziękuję też pani ambasador za bardzo poważne potraktowanie tej sprawy, ale dziękuję także wszystkim moim rodakom, którzy się w tę sprawę zaangażowali - powiedział prezydent na konferencji prasowej w Warszawie.

Dziękował też wszystkim zaangażowanym w sprawę instytucjom i liniom lotniczym LOT za spopularyzowanie akcji występowania Polaków o wizy amerykańskie tak, by można było uzyskać próg odmów poniżej 3 proc.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM