Twoje dziecko boli głowa, barki lub kark? To może być "szyja smartfonowa"

Twoje dziecko boli głowa, barki, kręgosłup lub kark? Zaczynają mu drętwieć ręce? To może być tzw. zespół szyi smartfonowej.
Zobacz wideo

"Szyja smartfonowa" to nowy zespół bólowy wśród dzieci. Do Poradni Leczenia Bólu w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach - jednego z największych w Polsce szpitali pediatrycznych - coraz częściej zgłaszają się mali pacjenci z bólami barków, kręgosłupa, głowy, karku, okolicy międzyłopatkowej czy drętwieniem rąk. 

Szyja smartfonowa. Co to takiego?

Dr Małgorzata Gola z poradni wyjaśnia, że zespół bólowy pojawia się, kiedy dzieci codziennie, przez dłuższy czas korzystają z komputera, telefonu komórkowego czy tabletu. - Nie ma zmian kostnych, natomiast rzecz dzieje się na poziomie mięśni, ponieważ jest to związane z przykurczem mięśni obręczy barkowej, mięśni karku, przy osłabieniu mięśni szyi - wyjaśniała. 

Jak leczyć "szyję smartfonową"?

Bólom można zaradzić, trzeba po prostu ograniczyć sesje z urządzeniami, a w cięższych przypadkach skorzystać z fizjoterapii. - Ważne jest, aby robić przerwy i po prostu rozluźniać mięśnie obręczy szyjno-barkowej. No i chodzić, spacerować - podkreślała. 

Te porady dotyczą oczywiście również dorosłych. 

Jak zaznaczała dr Gola, tzw. zespół szyi smartfonowej rozpoznawany jest na podstawie wywiadu i badania, chociaż nie ma jeszcze takiego schorzenia w międzynarodowej klasyfikacji chorób. 

TOK FM PREMIUM