Autobus dla bezdomnych wyjechał na ulice Warszawy. Oferuje poczęstunek i pomoc fachowców

To już drugi sezon działania autobusu dla ludzi w kryzysie bezdomności w Warszawie. Rok temu z pomocy specjalistów skorzystało blisko 300 osób.
Zobacz wideo

Na ulice Warszawy wyjechał autobus dla bezdomnych. Mobilny Punkt Poradnictwa kursuje po mieście, zatrzymując się w okolicy dworców, noclegowni, jadłodajni czy przychodni "Lekarzy nadziei" na Woli. W środku na osoby w kryzysie bezdomności czekają gorąca herbata i specjaliści, do których mogą zwrócić się po pomoc.

- Pomagamy poprzez nawiązanie pierwszego kontaktu, zabranie człowieka z zimna, żeby mógł się ogrzać. Mogą uzyskać porady - gdzie nocować, jak się dostać na detoks - przekonywała Aleksandra Cacko, koordynatorka Mobilnego Punktu Poradnictwo. 

Chociaż MPP to pomoc doraźna, ma on stanowić początek pozytywnych zmian w życiu osób w kryzysie bezdomności. - W zeszłym roku 30 osób zostało zaopiekowanych w schronisku. Przez to, że wsiedli do autobusu, pracownicy, którzy w nim jeździli, zaczęli z nimi rozmowę i zaczęli ich motywować. To jest początek drogi do wychodzenia z bezdomności. Ten proces jest długotrwały - tłumaczyła Cacko.

- Wspaniała rzecz, można się ogrzać, wypić herbatę, zjeść kanapkę - chwalił jeden z pasażerów autobusu. 

Autobus umożliwi osobom bezdomnym przemieszczanie się pomiędzy schroniskami, noclegowniami, jadłodajniami, ogrzewalniami, punktami pomocy medycznej oraz łaźnią. Trasa MPP obejmuje dworce kolejowe i inne miejsca, w których przebywają osoby bezdomne.

To drugi sezon działania autobusu. W poprzednim - od listopada od maja - skorzystało z niego niemal 300 bezdomnych.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Autobus dla bezdomnych wyjechał na ulice Warszawy. Oferuje poczęstunek i pomoc fachowców
Zaloguj się
 • Bob Bob

  Oceniono 3 razy 3

  Harm Reduction w dobrym stylu. oczywiście są tacy, którzy chętnie podpalili by ten autobus, krzycząc przy tym Bóg, Honor, Ojczyzna!

 • koment22

  Oceniono 1 raz 1

  Trasa: Praga Płd - Praga Płn. Urząd dzielnicy musi zadbać o lepszą promocję :D

 • Dzbanski Andrzej

  0

  Nie żebym się czepiał ale tak podana informacja to .... pewnie ma to już swoją nazwę i to angielsku. Brakuje tutaj godzin w ktorych ten autobus jeździ, dokładnych lokalizacji przystanków, bo chyba nie uważacie, że każdy wie gdzie to to, tamto staje? Sam obrazek z tablicą jest przecież nieczytelny, mała przysłona u fotoreportera pewnue idiot kamera, bo z komórki już głębia ostrości byłaby lepsza. Ogólnie cel zbożny ale wykonanie czysto polskie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX