Autobus dla bezdomnych wyjechał na ulice Warszawy. Oferuje poczęstunek i pomoc fachowców

To już drugi sezon działania autobusu dla ludzi w kryzysie bezdomności w Warszawie. Rok temu z pomocy specjalistów skorzystało blisko 300 osób.
Zobacz wideo

Na ulice Warszawy wyjechał autobus dla bezdomnych. Mobilny Punkt Poradnictwa kursuje po mieście, zatrzymując się w okolicy dworców, noclegowni, jadłodajni czy przychodni "Lekarzy nadziei" na Woli. W środku na osoby w kryzysie bezdomności czekają gorąca herbata i specjaliści, do których mogą zwrócić się po pomoc.

- Pomagamy poprzez nawiązanie pierwszego kontaktu, zabranie człowieka z zimna, żeby mógł się ogrzać. Mogą uzyskać porady - gdzie nocować, jak się dostać na detoks - przekonywała Aleksandra Cacko, koordynatorka Mobilnego Punktu Poradnictwo. 

Chociaż MPP to pomoc doraźna, ma on stanowić początek pozytywnych zmian w życiu osób w kryzysie bezdomności. - W zeszłym roku 30 osób zostało zaopiekowanych w schronisku. Przez to, że wsiedli do autobusu, pracownicy, którzy w nim jeździli, zaczęli z nimi rozmowę i zaczęli ich motywować. To jest początek drogi do wychodzenia z bezdomności. Ten proces jest długotrwały - tłumaczyła Cacko.

- Wspaniała rzecz, można się ogrzać, wypić herbatę, zjeść kanapkę - chwalił jeden z pasażerów autobusu. 

Autobus umożliwi osobom bezdomnym przemieszczanie się pomiędzy schroniskami, noclegowniami, jadłodajniami, ogrzewalniami, punktami pomocy medycznej oraz łaźnią. Trasa MPP obejmuje dworce kolejowe i inne miejsca, w których przebywają osoby bezdomne.

To drugi sezon działania autobusu. W poprzednim - od listopada od maja - skorzystało z niego niemal 300 bezdomnych.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM