Nowe uprawnienia drogówki. Policjanci podczas kontroli kierowców mogą pozwolić sobie na więcej

Od czwartku (7 listopada) drogówka ma nowe uprawnienia. Policjanci i inne służby podczas kontroli kierowców mogą pozwolić sobie na więcej. Wchodzą w życie przepisy, które - według resortu spraw wewnętrznych - poprawią bezpieczeństwo na drogach.
Zobacz wideo

Co się zmienia? Po pierwsze radiowóz, ale też nieoznakowany samochód służb, może od teraz stać w miejscu zabronionym, pod warunkiem, że nie zagraża bezpieczeństwu ruchu.

Jak tłumaczy podinsp. Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji nie oznacza to jednak, że policja będzie się chować. Według niego nowe uprawnienia to jedynie doprecyzowanie istniejących przepisów. - To kosmetyka potrzebna dla malkontentów tak naprawdę, którzy mówią: o, radiowóz stoi w zatoce autobusowej, dlaczego on tam stoi, nie powinien tam stać, bo tam jest zakaz. Policjant i jego radiowóz to nie jest zwykły uczestnik ruchu drogowego. To jest osoba, która ma jakieś zadanie do wykonania. Czasem my nie możemy zaparkować w jakimś innym miejscu - wyjaśniał w rozmowie z reporterem TOK FM.

Policja. Nowe uprawnienia

Na jakie jeszcze zmiany powinni być przygotowani kierowcy? Będą musieli stosować się do poleceń policjantów. Za wyjście z samochodu bez wyraźnego polecenia, nietrzymanie rąk na kierownicy czy dyskusję z policjantem można bowiem dostać mandat.

Poza tym - według nowego prawa - służby będą miały obowiązek spisania licznika samochodu zatrzymanego do kontroli i wprowadzenia go do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Ten przepis wejdzie jednak w życie 1 stycznia.

"Policjant, a także inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, podczas kontroli drogowej, będzie mógł sprawdzić przebieg zarówno zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie. Aktualny przebieg wpisze do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Będzie także możliwość, w przypadku zastrzeżeń po wstępnej kontroli technicznej pojazdu użytkowego - np. ciężarowego lub autobusu, skierowania go na bardziej szczegółowe badania" - czytamy także w informacji prasowej. Ma to pomóc wyeliminować z dróg niesprawne samochody. 

Szybkie testy trzeźwości

Kolejne zmiany dotyczą tzw. szybkich testów trzeźwości. Jak informuje Wydział Prasowy MSWiA, policjant w mundurze podczas ich przeprowadzania nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy. 

Niebawem kierowcy będą też mieli obowiązek tworzenia tzw. korytarza życia i jazdy "na suwak". Nowelizację ustawy w tej sprawie podpisał już prezydent.

DOSTĘP PREMIUM