Nowe uprawnienia drogówki. Policjanci podczas kontroli kierowców mogą pozwolić sobie na więcej

Od czwartku (7 listopada) drogówka ma nowe uprawnienia. Policjanci i inne służby podczas kontroli kierowców mogą pozwolić sobie na więcej. Wchodzą w życie przepisy, które - według resortu spraw wewnętrznych - poprawią bezpieczeństwo na drogach.
Zobacz wideo

Co się zmienia? Po pierwsze radiowóz, ale też nieoznakowany samochód służb, może od teraz stać w miejscu zabronionym, pod warunkiem, że nie zagraża bezpieczeństwu ruchu.

Jak tłumaczy podinsp. Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji nie oznacza to jednak, że policja będzie się chować. Według niego nowe uprawnienia to jedynie doprecyzowanie istniejących przepisów. - To kosmetyka potrzebna dla malkontentów tak naprawdę, którzy mówią: o, radiowóz stoi w zatoce autobusowej, dlaczego on tam stoi, nie powinien tam stać, bo tam jest zakaz. Policjant i jego radiowóz to nie jest zwykły uczestnik ruchu drogowego. To jest osoba, która ma jakieś zadanie do wykonania. Czasem my nie możemy zaparkować w jakimś innym miejscu - wyjaśniał w rozmowie z reporterem TOK FM.

Policja. Nowe uprawnienia

Na jakie jeszcze zmiany powinni być przygotowani kierowcy? Będą musieli stosować się do poleceń policjantów. Za wyjście z samochodu bez wyraźnego polecenia, nietrzymanie rąk na kierownicy czy dyskusję z policjantem można bowiem dostać mandat.

Poza tym - według nowego prawa - służby będą miały obowiązek spisania licznika samochodu zatrzymanego do kontroli i wprowadzenia go do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Ten przepis wejdzie jednak w życie 1 stycznia.

"Policjant, a także inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, podczas kontroli drogowej, będzie mógł sprawdzić przebieg zarówno zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie. Aktualny przebieg wpisze do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Będzie także możliwość, w przypadku zastrzeżeń po wstępnej kontroli technicznej pojazdu użytkowego - np. ciężarowego lub autobusu, skierowania go na bardziej szczegółowe badania" - czytamy także w informacji prasowej. Ma to pomóc wyeliminować z dróg niesprawne samochody. 

Szybkie testy trzeźwości

Kolejne zmiany dotyczą tzw. szybkich testów trzeźwości. Jak informuje Wydział Prasowy MSWiA, policjant w mundurze podczas ich przeprowadzania nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy. 

Niebawem kierowcy będą też mieli obowiązek tworzenia tzw. korytarza życia i jazdy "na suwak". Nowelizację ustawy w tej sprawie podpisał już prezydent.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (67)
Policja. Nowe uprawnienia drogówki
Zaloguj się
 • Gregio8

  Oceniono 20 razy 18

  Policja mogła stać w miejscu niedozwolonym - jak najbardziej! Przepisy im to umożliwiały pod warunkiem włączonych sygnałów świetlnych - koguta. Teraz mogą łamać przepisy porządkowe bo mają legitymacje partyjną? Proponuję wyrzucić kodeks drogowy bo i tak są zawsze święte krowy co to mogą więcej i ty nawet o tym nie wiesz. Wcześniej borowcy widmo rozjeżdżają lokalne drogi i ekspresowki teraz będzie policja w prywatnych samochodach.
  Mandat za nie trzymanie rąk na kierownicy, dyskusje z policjantem?
  Komuś odwaliło do reszty?
  Nie legitymowanie się podczas kontroli? No bez jaj? To może jeszcze kominiarki i prewencyjnie pała po krzyżu co 5 albo wedle uznania?
  Kolejne zmiany w uprawnieniach policji a ja nie słyszę, żadnych nowych obowiązków, żadnych uściśleń zachowania i działania. Tylko czego obywatelowi nie wolno bo jaśnie funkcjonariusz wedle swojego widzimisię zabierze na komendę, skopie i zabije paralizatorem.

 • Wizard Marco

  Oceniono 15 razy 15

  "Nie oznacza to, że policjanci będą się chować." Oczywiście, że właśnie to to oznacza. No i że "policjant i jego samochód nie są zwykłymi uczestnikami ruchu drogowego". Otóż dopóki nie jedzie na sygnale to jak najbardziej jest zwykłym uczestnikiem ruchu drogowego. A, że ma jakieś zadanie do wykonania... kurier też ma zadanie do wykonania. Podobnie jak kierowca ciężarówki itp.

 • krzych.korab

  Oceniono 14 razy 14

  Nawet PRL nie dał takich uprawnień milicjantom, a PiS wmawia ludziom że to było państwo policyjne. Zakłamane sukinsyny.

 • darek240273

  Oceniono 14 razy 14

  "O autobus stoi w zatoczce autobusowej..." To gdzie ma stać, na dachu przystanku????. A, tak na poważnie- nieraz oglądam programy typu Drogówka itp. I czasami policjanci gdyby nie kamera zapewne udusili by delikwenta poduszką. Jednak uważam że te nowe przepisy to nic innego jak tylko wzmocnienie państwa policyjnego, bo co jeśli trafię na dorobkiewicza który chcąc poprawić sobie humor i statystyki dowali mi 500- za rzekome nietrzymanie rąk na kierownicy lub za dyskusje "z panem władzą". Pól biedy jeśli jadę z kimś, sam, jestem ugotowany we własnym sosie, takie przykłady można by mnożyć. No cóż, PiSdowaci znów pokazali gdzie mają naród. A gawiedź się cieszy...

 • sacc77

  Oceniono 11 razy 11

  "Za (..) czy dyskusję z policjantem można bowiem dostać mandat"
  Że co proszę?
  "Wadza" ma zawsze rację i jeżeli cos powie to ty szaraczku "ruki po szwam" i bezkrytycznie masz się godzić na każdy idiotyzm wymyślony przez niedouczonego kulsona?!
  PiSdeuszom już totalnie odpisiło?!

 • websterdxb

  Oceniono 8 razy 8

  To jest jakas parodia - policjant nie musi sie legitymowac - kazdy sie moze przebrac !!!

 • oloros11

  Oceniono 7 razy 7

  jeżeli policjant się nie okaże legitymacja kierowca nie musi wypełniać jego poleceń - powinien zadzwonić lub pojechać do najbliższego posterunku policji -

 • nietyp

  Oceniono 9 razy 7

  A rzeczy najważniejszej... - czyli wypędzenie tych nygusów zza biurka na ulice, aby swoją WIDOCZNĄ obecnością temperowali psycholi na drodze -,znowu nie wprowadzono...

 • cezar85

  Oceniono 9 razy 7

  Filmujemy radiowozy i podpiedralamy 'jednoręcznych' psów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX