Emerytury. 3 podcasty, z których dowiesz się wszystkiego o emeryturach, OFE i IKE

Emerytury będą coraz niższe? Co się stanie z OFE? Co wybrać: Indywidualne Konto Emerytalne czy ZUS? Co się komu bardziej opłaca? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w podcastach TOK FM.
Zobacz wideo

Emerytury coraz niższe? Prezes ZUS Gertruda Uścińska ostrzegała, że w 2060 r. stopa zastąpienia emerytur Polaków może spaść poniżej 30 proc. Co to oznacza? Że nasza emerytura wyniesie zaledwie 1/3 ostatniego wynagrodzenia. Dla porównania, teraz stopa zastąpienia emerytur wynosi ponad 50 proc.

"Z próżnego Salomon nie naleje, nie mówiąc już o Kaczyńskim i Tusku"

Zdaniem prof. Roberta Gwiazdowskiego większość osób, które będą przechodziły na emeryturę około 2050 roku, dostanie informację, że nie zgromadzili kwoty, która pozwoliłaby ZUS wypłacić im emeryturę większą niż minimalna. 

Emerytury. Co nas czeka w przyszłości?

Transfer środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne dokona się 1 lipca 2020 r. - mówił w środę minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że pierwsze miesiące przyszłego roku to czas decyzji, czy chcemy przekazać pieniądze zgromadzane w OFE do ZUS. Aby to zrobić konieczne będzie złożenie specjalnej deklaracji, inaczej środki zostaną przesunięte na IKE. 

- Dla osób, które są bliżej emerytury, być może lepszą opcją jest przeniesienie pieniędzy do ZUS-u. A jeśli do emerytury mają więcej niż 10 lat, to może powinny się zastanowić jednak nad pozostaniem w OFE - mówiła Monika Kurtek w Magazynie EKG

IKE czy ZUS? Trudna decyzja. Co wybrałaby była prezeska ZUS-u?

Odpowiedź nie jest oczywiście taka prosta. - Uważam, że państwo jest gwarantem systemu emerytalnego. Ja bym przeniosła pieniądze do ZUS-u. Ale jeżeli ktoś zarabia pensję minimalną, to jednak powinien zdecydować się na IKE - mówiła Aleksandra Wiktorow, była prezeska ZUS-u. Ekspertka dokładnie wyjaśniała co stanie się, jeżeli zgromadzone na OFE środki zostaną przeniesione do ZUS, a co jeśli trafią na IKE. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM