Wyszukiwarka podpowie, gdzie wyrzucić skórkę od banana, a gdzie pojemnik po jogurcie

Internetowa wyszukiwarka, która podpowie gdzie wyrzucić określone odpady, a z czasem także aplikacja na smartfony czytająca kody z opakowań i wskazująca odpowiedni pojemnik - tak warszawski ratusz chce pomóc mieszkańcom w segregacji śmieci.
Zobacz wideo

Wyszukiwarka - którą można znaleźć pod hasłem SegregujNa5 - już jest, a w jej bazie można znaleźć ponad 400-ta pozycji. Jak to działa?

Jeśli mamy wątpliwości, gdzie wyrzucić dane opakowanie - obojętnie, czy to butelka po lakierze, karton po soku czy puszka po karmie dla kota - na stronie segregujna5.um.warszawa.pl - wpisujemy w okienko pierwsze litery naszego zapytania. - Po wpisaniu mamy podpowiedzi z bazy, czyli od razu podpowiedź co do rodzaju odpadu i wskazówkę, do którego pojemnika powinien odpad trafić - mówi wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski. I tak po wpisaniu słowa "karton" wyświetlą się podpowiedzi dla tego po mleku, po soku, po lekach, pizzy albo... dla kartonikowego biletu. Ratusz zapowiada, że wyszukiwarka to dopiero początek. - Mamy już podmioty, które się do nas zgłosiły, które chcą rozwijać ten system np. w oparciu o aplikację zczytującą kody kreskowe - dodaje wiceprezydent Olszewski. 

Na stronie z wyszukiwarką można też znaleźć podstawowe informacje, np. o tym, gdzie wyrzucać resztki mięsne, a gdzie roślinne albo o tym, że nie trzeba myć opakowań, słoików i innych odpadów.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM