Czy softpatrioci przegrali z turbopatriotami? Program specjalny o Święcie Niepodległości

Jakie są współczesne modele patriotyzmu? 11 listopada - czyje to święto? Zapraszamy do posłuchania najlepszych podcastów o Święcie Niepodległości.

Prosto z Francji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dyrektorka forum Idei Fundacji Batorego, była wiceminister spraw zagranicznych, opisywała w rozmowie z Maciejem Zakrockim, jak obchody 11 listopada wyglądają w innych państwach europejskich.

Dr Agnieszka Dębska, redaktora książki "Sokolnicki. Emisariusz Niepodległej Wspomnienia z lat 1896-1919" oraz Zbigniew Gluza - prezes Ośrodka Kart rozmawiali z Zuzanną Piechowicz z TOK FM o postaci Michała Sokolnickiego, który pełnił funkcję sekretarza marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Czym jest turbopatriotyzm i czym się różni od softpatriotyzmu. Który model świętowania 11 listopada jest lepszy - race i Marsz Niepodległości czy czekoladowy orzeł? Na te pytania odpowiedzi próbował udzielić profesor Marcin Napiórkowski, semiotyk kultury, z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, autor bloga Mitologia Współczesna.

Dzisiaj nie musimy walczyć o wolność i niepodległość, wiec jak możemy wyrażać swój patriotyzm? Czy wystarczy kupowanie i kasowanie biletu? O tym Zuzanna Piechowicz rozmawiała z Olgą Gitkiewicz, autorką książki "Nie zdążę" o wykluczeniu transportowym.

Polak czyli kto? Prof. Andrzej Leder opowiadał w TOK FM o polskiej tożsamości. - Tożsamość narodowa jest aktualnie jedyną, która jest ponad indywidualną i rodzinną w Polsce. Jeżeli ludzie myślą o wspólnocie, to nadal bardzo ważna jest dla nich wspólnota narodowa - przekonywał prof.  Leder.

Powrót z emigracji - czy to świadomy patriotyzm?

TOK FM PREMIUM