Dziewczynka intonuje "a na drzewach zamiast liści...". Wideo z Marszu Niepodległości budzi kontrowersje

W mediach społecznościowych krąży nagranie wideo z dzisiejszego Marszu Niepodległości, na którym widać dziewczynkę skandującą m.in. "a na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści".
Zobacz wideo

Kilkuletnia, może dziesięcioletnia dziewczynka siedzi na plecach dorosłego mężczyzny, rozmawiającego przez telefon. Dziecko w czapce z białymi i czerwonymi akcentami, z uniesioną w górę pięścią intonuje hasła, które skwapliwie powtarza tłum. Najpierw wykrzykuje "Bóg, honor i ojczyzna", potem zaczyna śpiewać, na kibicowską modłę: "a na drzewach zamiast liści, będą wisieć komuniści". Mężczyzna, na którego plecach siedzi dziecko, nie reaguje. 

Ten trwający nieco ponad pół minuty film lotem błyskawicy obiegł media społecznościowe i szybko znalazł się w zestawieniach materiałów podsumowujących tegoroczny Marsz Niepodległości. My jednak nie publikujemy go, a wizerunek dziecka ukrywamy, by go nie piętnować.

Piotr Fijałkowski, który opublikował materiał na Twitterze, zapytał, czy jest to nowe pokolenie "patriotów". Nagranie skomentował polityk Koalicji Obywatelskiej, Borys Budka. - A Wy się oburzaliście, jak DawidWildstein mówił, że to "ich święto". Ale najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że skutecznie podzielili przy okazji #11listopada Polskę... - napisał. A sam Wildstein, znany z prawicowych poglądów, jeszcze przed rozpoczęciem Marszu Niepodległości, pisał: "Będą was wyzywać od faszystów. Donosić do Brukseli. Będą kłamać, i wymyślać. Będą mówić, że wy i wasze dzieci to neonaziści. Rasiści. Przestępcy. Że bydło od 500+ robi wstyd na całą Europę. I wiecie co? Olejcie ich. Nie są nic warci. To nasze a nie ich święto. 11 listopada!".

Taki był Marsz Niepodległości. Przeczytaj relację >>>

Zobacz różne twarze Marszu Niepodległości na zdjęciach Tomasza Fenske >>>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM