Smog. Jaki wpływ na ludzki mózg ma zanieczyszczone powietrze? Sprawdzą to naukowcy z UJ

Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego przez cztery lata będą sprawdzać, w jaki sposób zanieczyszczone powietrze wpływa na rozwijający się ludzki mózg. Naukowcy będą badać dzieci od drugiej do czwartej klasy szkoły podstawowej.
Zobacz wideo

Naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego sprawdzą, jak zanieczyszczone powietrze działa na ludzki mózg - zwłaszcza taki, który dopiero się rozwija. Przebadają grupę 800 dzieci - zarówno uczniów ze zdiagnozowanym ADHD, jak i bez jawnych problemów neuropsychologicznych. 

- Patrzymy na dzieci od drugiej do czwartej klasy szkoły podstawowej. To jest taki okres, który zbiega się z dojrzewaniem połączeń mózgu - tłumaczył prof. Marcin Szwed z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zastosowanie w badaniach znajdą metody z różnych dyscyplin naukowych - wyniki rezonansu magnetycznego będą łączone z wynikami testów psychologicznych.

- Będziemy je łączyć z mapami zanieczyszczeń powietrza, które mówią: dziecko mieszkające w danym miejscu, chodzące do szkoły w danym miejscu, urodzone w danym miejscu, dostało taką a taką dawkę. To wszystko będziemy rozgryzać, analizować i patrzeć, czy te kumulacje niewielkich efektów ze smogu da się w tych danych zobaczyć - wyjaśnia profesor.  

Prace będą prowadzone cztery lata przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytut Ochrony Środowiska w Warszawie. Naukowcy na swój projekt dostali 15 mln zł w ramach programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Badania potrwają 4 lata.

Pobierz aplikację, słucha i testuj przez dwa tygodnie. 

TOK FM PREMIUM