Smog. Jaki wpływ na ludzki mózg ma zanieczyszczone powietrze? Sprawdzą to naukowcy z UJ
Naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego sprawdzą, jak zanieczyszczone powietrze działa na ludzki mózg - zwłaszcza taki, który dopiero się rozwija. Przebadają grupę 800 dzieci - zarówno uczniów ze zdiagnozowanym ADHD, jak i bez jawnych problemów neuropsychologicznych.
- Patrzymy na dzieci od drugiej do czwartej klasy szkoły podstawowej. To jest taki okres, który zbiega się z dojrzewaniem połączeń mózgu - tłumaczył prof. Marcin Szwed z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zastosowanie w badaniach znajdą metody z różnych dyscyplin naukowych - wyniki rezonansu magnetycznego będą łączone z wynikami testów psychologicznych.
- Będziemy je łączyć z mapami zanieczyszczeń powietrza, które mówią: dziecko mieszkające w danym miejscu, chodzące do szkoły w danym miejscu, urodzone w danym miejscu, dostało taką a taką dawkę. To wszystko będziemy rozgryzać, analizować i patrzeć, czy te kumulacje niewielkich efektów ze smogu da się w tych danych zobaczyć - wyjaśnia profesor.
Prace będą prowadzone cztery lata przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytut Ochrony Środowiska w Warszawie. Naukowcy na swój projekt dostali 15 mln zł w ramach programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Badania potrwają 4 lata.