MON chce złożyć zawiadomienie do prokuratury ws. tekturowego czołgu. Marcin Meller przypomina ważne zdjęcie sprzed lat

Tekturowy czołg z napisem "gdzie jest wrak?" Lotnej Brygady Opozycji wzbudził wiele emocji. Szef MON Mariusz Błaszczak chce złożyć zawiadomienie do prokuratury w sprawie znieważenia żołnierzy Wojska Polskiego. Dziennikarz Marcin Meller przypomina jednak zdjęcie z innej akcji z użyciem czołgu z tektury. "Czy ich zbrodnia uległa przedawnieniu?" - pyta dziennikarz.
Zobacz wideo

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie happeningu Lotnej Brygady Opozycji i performera Leszka Piątkowskiego. Chodzi o tekturowy czołg z napisem "Gdzie jest wrak?", którym Piątkowski poruszał się w pobliżu żołnierzy podczas zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. 

"Tzw. "happening" KOD-u pod Grobem Nieznanego Żołnierza to absolutny skandal. Nie ma akceptacji dla takich zachowań. MON złoży zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znieważenia żołnierzy Wojska Polskiego" - napisał na Twitterze szef MON. 

Także były minister spraw wewnętrznych Bartosz Sienkiewicz uważa akcję za drwienie z polskich żołnierzy. "Trudno, muszę to napisać, bez względu na afiliacje polityczne podobnie myślących: drwienie z żołnierzy i munduru uważam za głupie i niesmaczne. A tym była w istocie ostatnia akcja @lotnabrygada . Wstyd" - stwierdził na Twitterze. 

W podobnym tonie wypowiedział się również wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Marcin Meller przypomina podobne zdjęcie

"Na prawicy amok, a minister Błaszczak zgłasza do prokuratury znieważenie żołnierzy Wojska Polskiego (...) - komentuje sprawę na Facebooku dziennikarz Marcin Meller i przypomina podobną w formie akcję sprzed ponad 30 lat.

Na zamieszczonym przez niego zdjęciu z lutego 1988 roku widać tekturowy czołg, który "prowadzą" obecny wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papierz oraz redaktor naczelny "Do Rzeczy" Paweł Lisicki. 

"Czy ich zbrodnia uległa przedawnieniu? Panie ministrze?" - pyta dziennikarz. 

Chodzi o walkę z "Republiką Banasiową"

Happening na placu Piłsudskiego w Warszawie Lotna Brygada Opozycji zorganizowała pod hasłem "Republika Banasiowa". Próbowano przeprowadzić go w czasie niedzielnych uroczystości składania kwiatów przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku oraz przed Grobem Nieznanego Żołnierza związanych z rocznicą katastrofy. Jak zaznacza jednak stołeczna policja, ze względu na obecność na placu osób podlegających ochronie SOP uniemożliwiono jakiekolwiek zakłócenie uroczystości. Wstępna ocena akcji przez policję to brak złamania prawa - przekazał rzecznik stołecznej policji nadkom. Sylwester Marczak w rozmowie z Onetem

Performer Leszek Piątkowski skomentował całą sprawę na Twitterze. Podkreślił, że akcja nie miała na celu drwienia z wojska polskiego czy ofiar katastrofy smoleńskiej. "Jedno wyjaśnienie, żeby było jasne: nie pokpiwam ani z warty honorowej pod Grobem Nieznanego Żołnierza, ani z ofiar katastrofy smoleńskiej. Przyjechałem ze Śląska, by wraz z @lotnabrygada walczyć z #RepublikaBanasiowa - zaznaczył, dodając, że chodzi o walkę satyrą. 

Pobierz aplikację TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (18)
MON chce złożyć zawiadomienie do prokuratury ws. tekturowego czołgu. Marcin Meller przypomina ważne zdjęcie sprzed lat
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 18 razy 12

  Drwieniem z polskich żołnierzy było mianowanie dowódcami i generalicją ludzi bez wiedzy i doświadczenia. Drwieniem było zmuszanie generałów do oddawania wojskowych honorów Macierewiczowi i Misiewiczowi. Drwieniem było kupowanie dewocjonaliów zamiast wyposażania wojska w nowoczesny sprzęt. Słabe to wojsko, które tekturowy czołg przestrasza i obraża. Słaby kraj, w którym happening uważa się za zagrożenie.

 • tegepe

  Oceniono 14 razy 8

  Po raz kolejny Płaszczak zmarnował okazję, by się nie kompromitować.

 • Jan Kot

  Oceniono 10 razy 4

  Błaszczak znieważa ludzi myślących. Kiedy trafi przed sąd ? Od klękania i robienia dobrze prezesowi dostał zaćmienia umysłu (jeżeli takowy posiada).

 • Ewa Bełc-Kośla

  Oceniono 10 razy 4

  Szkoda że, p.Błaszczak nie działał z równym zaangażowaniem gdy wieszano zdjęcia posłów opozycji na szubienicach.

 • pn-ski

  Oceniono 9 razy 3

  Naprzeciwko Grobu Nieznanego Zolnierza postawiono pomnik prezydentowi, którego niemoc decyzyjna pozbawila polska armie calego naczelnego dowództwa, o dziesieciu biskupach nawet nie wspominam. I kto tu z kogo kpi?

 • bihepi

  Oceniono 11 razy 3

  Brawo Płaszczak !
  Ścigaj i piętnuj Lotną Brygadę Opozycji, bo jeszcze nie wszyscy o niej wiedzą !!
  Szepnij też Qr**skiemu, żeby Ziemiec z Holecką obrzygali Brygadę w waszej PISiej szczujni.

 • P L

  Oceniono 9 razy 3

  Hahahhaha, rozmiar kretynizmu tego pana sięga już Neptuna, Albo i dalej.

 • zmudzin_jozef1

  Oceniono 5 razy 1

  Ten papierowy czołg to symbol obecnego Wojska Polskiego.Nic dodać,nic ująć.

 • 4m5marek

  0

  Błaszczak się ośmieszy jak nada bieg sprawie bo to pokazuje stan naszej armii pomimo ze kupiliśmy nowe samoloty i rakiety Patriot ale to wszystko ubogo wygląda powinien postarać się o Abramsy w leasing bo leopardy są padnięte a T72 nadają się do muzeum

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX