Bilans Marszu Niepodległości w Warszawie. Policja podaje dane o zatrzymaniach i mandatach

Policjanci zatrzymali w poniedziałek 18 osób, z czego 15 jeszcze przed rozpoczęciem zgromadzenia - przekazał we wtorek PAP rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak. Nałożono 14 mandatów karnych, w 28 przypadkach policja prowadzi czynności w kierunku wykroczeń.
Zobacz wideo

Jak przekazał we wtorek PAP rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak, policjanci w ramach działań zabezpieczających poniedziałkowe zgromadzenia wylegitymowali 93 osoby, a na 14 osób nałożyli mandaty karne, m.in. w związku ze spożywaniem alkoholu, zaśmiecaniem i zakłócaniem porządku. Ponadto zatrzymano 18 osób, z czego 15 z nich jeszcze przed rozpoczęciem zgromadzeń.

- Mówimy tutaj o czynnościach prowadzonych w kierunku przygotowania do sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu, czyli art. 168 Kodeksu karnego w związku z art. 163 Kodeksu karnego - zaznacza nadkom. Sylwester Marczak.

W poniedziałek wieczorem stołeczna policja informowała o uniemożliwieniu przez policję dotarcia na marsz grupie kilkunastu osób, przy których znaleziono m.in. pałki teleskopowe, maczety, noże i toporki. Wszystkie te osoby zostały zatrzymane.

Ponadto policjanci zatrzymali dwie osoby w związku z posiadaniem środków odurzających i jedną osobę przy której znaleziono kilkadziesiąt rac świetlnych.

W 28 przypadkach policja prowadzi czynności w związku z wykroczeniami, z czego wobec 27 osób "prowadzone są czynności w związku z naruszeniem art. 52 kodeksu wykroczeń". Chodzi o zakłócanie porządku przez osoby stojące na rondzie De Gaulle'a.

- Już od wczoraj prowadzone są czynności zarówno przez Komendę Rejonową Policji Warszawa VII [na Pradze Południe - red.], jak i Komendę Rejonową Policji Warszawa I [w Śródmieściu - red.] w kierunku analizy nagrań monitoringu oraz nagrań policyjnych w zakresie identyfikacji osób, które naruszyły obowiązujące prawo. Mówimy tutaj o stosowaniu pirotechniki w trakcie zgromadzenia - przekazał rzecznik stołecznej policji.

Marsz Narodowców. Rozbieżność ws. liczby uczestników

W poniedziałek Marsz Niepodległości przeszedł stołecznymi ulicami po raz dziesiąty. Według szacunków organizatorów wzięło w nim udział 150 tys. uczestników, z kolei zgodnie z obliczeniami ratusza było to 47 tys. osób.

Demonstrujący przeszli Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, następnie ulicą Wybrzeże Szczecińskie - między Wisłą a Stadionem Narodowym - aż na błonia przy Stadionie Narodowym.

Jak poinformował PAP rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak, w ocenie policji, tegoroczny marsz był najbezpieczniejszy od 10 lat, czyli od początku swojego istnienia.

X "Marsz Niepodległości" organizowany był pod hasłem "Miej w opiece Naród cały!" pochodzącym z pieśni maryjnej "Z dawna Polski Tyś Królową". Jego organizatorzy podkreślali, że polska tożsamość narodowa jest nierozłączna z wiarą katolicką.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM