Samorządowcy z PiS mają sposób na to, jak nie podnosić płacy minimalnej pracownikom. "Po co było robić ludziom nadzieję?"

Zamiast całego etatu zmniejszenie do 3/4 - to pomysł władz Tomaszowa Lubelskiego na rozwiązanie kłopotu, jakim dla samorządowców jest podwyższenie płacy minimalnej. Bo podwyżki dla pracowników placówek samorządowych nie pozwoliłby na spięcie miejskiego budżetu. W Tomaszowie rządzi PiS, a podwyżkę płacy obiecał... prezes Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz wideo

- Liczyłam na podwyżkę, cieszyłam się i co? – mówi z żalem jedna z pracownic miejskiej instytucji. Kilka dni temu, razem z innymi pracownikami, usłyszała, że jeśli chce dalej pracować, będzie musiała podpisać aneks do umowy o pracę. Aneks zmniejszający wymiar etatu z całego na 3/4. – Powiedziano nam, że miasto nie ma pieniędzy, na wprowadzenie w życie podwyżki płacy minimalnej, że budżet tego nie udźwignie i że musimy się dostosować i to przetrwać – słyszymy od naszych rozmówców, którzy proszą o zachowanie anonimowości. 

- Tomaszów to miasto, w którym zdecydowana większość mieszkańców, w tym ja, głosowała na PiS. Słyszeliśmy zapowiedzi premiera Morawieckiego i prezesa Kaczyńskiego o podwyżce płacy minimalnej, o tym, że od stycznia będziemy zarabiać 2600 zł, a na koniec roku 3000 zł, bo tyle ma wynosić to minimum. Ja wyliczyłam, że dostanę jakieś 400 zł podwyżki. Miałam plany, spłacam kredyt, cieszyłam się. A teraz wszystko bierze w łeb – mówi jedna z kobiet.

Obniżki? Przedszkole, żłobek, zarząd dróg, urząd

Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego - Wojciech Żukowski - potwierdza, że jest plan zmniejszenia  wymiaru etatu części pracowników w tych instytucjach, które podlegają urzędowi miasta. Chodzi m.in. o przedszkola, instytucje kultury czy zarząd dróg. W sumie to około 90 osób. Zmniejszenie wymiaru pracy - z perspektywy wydatków miasta - porównać można do likwidacji 20 etatów.

– Mówi się nam, że jeszcze zyskamy, bo przecież będziemy pracować krócej. Ale obowiązków nikt nam nie odbierze. Po prostu to, co do tej pory wykonywaliśmy w osiem godzin, teraz będziemy musieli wykonać w sześć. Rzeczywiście, wielka łaska – słyszymy od pracowników.

Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego przyznaje, że zmniejszenie wymiaru etatów około 90 pracowników ma być sposobem na dopięcie budżetu na przyszły roku. Bo na podwyższenie płacy minimalnej po prostu pieniędzy nie ma. – W chwili obecnej rzeczywiście nam w samorządach, bo konsultuję to też z innymi samorządowcami, na razie się to nie zgrywa. Dlatego w poczuciu odpowiedzialności szukamy różnych rozwiązań – mówi Żukowski. Dodaje, że o ile kierunek zmian jest dobry (podwyżka płacy minimalnej – przyp. red.), to jest jednak "finansowe tąpnięcie". Władze Tomaszowa wyliczyły, że gdyby od stycznia chciały podnieść płacę minimalną, a w ślad za tym proporcjonalnie także pobory innych pracowników, potrzeba byłoby na to ponad trzech milionów złotych. To w budżecie powiatowego miasteczka jest kwotą znaczącą.

- Jakie będzie ostateczne rozwiązanie, to pokażą najbliższe tygodnie. Bo dziś mówimy o tym, aby spiąć budżet, a jak to będziemy wprowadzali w życie, ostatecznie zobaczymy – mówi burmistrz. Dodaje, że wszystko to wymaga rozmów „na górze” i wypracowania rozwiązań, które nie pozostawią samorządowców z tym problemem. – Rok 2020 to tylko jeden rok budżetowy. A jak to będzie rzutowało na najbliższe lata i jak będą konstruowane nasze dochody? To jest niesłychanie ważne – mówi Żukowski.

Przekonuje przy tym, że stara się wprowadzać takie rozwiązania, które będą najmniej uciążliwe. Bo, jak słyszymy, można byłoby zwolnić grupę pracowników i w ten sposób poradzić sobie z problemem. - Zawsze starałem się kierować zasadą, żeby najmniej dotykało to najsłabszych, tych, którzy zarabiają mało. Najbardziej bolesną sytuacją byłoby, gdyby ktoś miał stracić pracę, stąd to rozwiązanie, które ma służyć zachowaniu wynagrodzeń dla wszystkich pracowników – przekonuje samorządowiec.

Na nasze pytanie, czy proponowanie obcinania etatów jest w porządku, odpowiada: - Wiem, że oczekiwania zostały rozbudzone i w tym jest największy problem, natomiast te rozwiązania – tak jak powiedziałem – wydają się najmniej uciążliwe. Burmistrz dodaje, że ludzie de facto zarobią więcej, bo przy pracy na 3/4 etatu dostaną podwyżkę – mniej więcej po 150-200 zł.

- Do mnie to nie trafia. Z jednej strony PiS mówi o podwyżce płacy minimalnej, z drugiej słyszymy, że nie ma na to pieniędzy. Po co było to obiecywać, robić ludziom nadzieję? Dziś płaczemy po kątach, że tak się nas traktuje – mówią nam pracownicy.

Podwyżkę płacy minimalnej zapowiedział na początku września, na konwencji wyborczej PiS w Lublinie, w prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zgodnie z tymi zapowiedziami, na koniec 2020 r. pensja minimalna ma wynosić 3000 zł, tak by dojść w końcu do 4000 zł (w 2024 roku).

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM