Nie będzie śledztwa za wywieszenie plakatu z hasłem "Gdzie jest wrak" na pomniku Lecha Kaczyńskiego

Prokuratura umorzyła sprawę dotyczącą aktywisty, który na pomniku Lecha Kaczyńskiego w Warszawie zawiesił baner z napisem "Gdzie jest wrak". Zawiadomienie w tej sprawie złożył stołeczny radny Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz wideo

Chodzi o incydent, który miał miejsce 11 października. Znany z udziału w ulicznych protestach Arkadiusz Szczurek wszedł na pomnik Lecha Kaczyńskiego z granatowym banerem, na którym znajdował się napis "Gdzie jest wrak". Owinął płachtą figurę byłego prezydenta, a sam usiadł na cokole. Interweniowała policja.

Jeden z warszawskich radnych Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Lasocki postanowił złożyć w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Jak informował na Twitterze, dotyczyło ono "sprofanowania pomnika" Lecha Kaczyńskiego.

"Brak znamion czynu zabronionego"

Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ. Zapytaliśmy śledczych, na jakim jest etapie.

"Postanowieniem z dnia 17 października 2019 roku przedmiotowe postępowanie zostało zakończone decyzją o umorzeniu postępowania w sprawie znieważenia w dniu 11 października 2019 roku w Warszawie pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego" - poinformował nas Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Jak dodał, postępowanie został umorzone wobec "braku znamion czynu zabronionego".

Arkadiusz Szczurek - zaraz po incydencie z wywieszeniem baneru - tłumaczył "Gazecie Stołecznej", że czuje się pomnikiem Lecha Kaczyńskiego "znieważony ze względu na jego formę, wielkość i to, że został tu postawiony wbrew zwyczajowemu prawu".

Happening z wykorzystaniem plakatu z hasłem "Gdzie jest wrak" miał miejsce także podczas ostatnich obchodów rocznicy odzyskania niepodległości. Tym razem baner nie został umieszczony jednak na pomniku, a na tekturowym czołgu, którym po placu Piłsudskiego poruszał się Leszek Piątkowski z Lotnej Brygady Opozycji. Jak informowaliśmy w TOK FM, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział złożenie do prokuratury zawiadomienia w tej sprawie, które miało dotyczyć "przestępstwa znieważenia żołnierzy Wojska Polskiego". >> Czytaj więcej o tej sprawie

Rok od odsłonięcia pomnika Kaczyńskiego

Pomnik Lecha Kaczyńskiego został odsłonięty niemal dokładnie rok temu - 10 listopada 2018 roku. Odsłonięcie to miało charakter uroczysty - udział w tym wydarzeniu brali m.in. Jarosław Kaczyński, prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Z drugiej strony nie brakowało także osób protestujących przeciwko pomnikowi, którzy zebrali się nieopodal i skandowali hasła: "hańba" oraz "konstytucja".

Przez cały miniony rok policja tylko raz podejmowała interwencję związane z pomnikiem Lecha Kaczyńskiego i był to właśnie incydent z 11 października, za którym stał Arkadiusz Szczurek. - W powyższym miejscu policjanci w tym roku przeprowadzili jedną interwencję wobec nienormalnie zachowującego się mężczyzny, który wszedł na pomnik  śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego - informuje nas rzecznik stołecznej policji Sylwester Marczak. - W latach wcześniejszych wobec tej samej osoby podejmowano kilkadziesiąt interwencji podczas licznych zgromadzeń w różnych miejscach Warszawy - dodaje.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego to jeden z dwóch pomników smoleńskich znajdujących się w okolicy placu Piłsudskiego. Drugi - poświęcony ofiarom katastrofy - został odsłonięty w kwietniu ubiegłego roku, przy okazji obchodów 8. rocznicy wydarzenia. Budowie obu monumentów od początku towarzyszyły kontrowersje związane z przejęciem placu Piłsudskiego przez wojewodę mazowieckiego. Popularny plac został uznany za teren zamknięty, nad którym władze stolicy straciły zarząd. Warszawski ratusz zdecydowanie się temu sprzeciwiał. Sprawą zajęła się prokuratura.

Dla porównania - przez rok od odsłonięcia pomnika poświęconego ofiarom ofiar katastrofy smoleńskiej policja podejmowała interwencje związane z tym monumentem około 30 razy.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM