Gdańsk przygotowuje się do finału WOŚP i obchodów pierwszej rocznicy śmierci Pawła Adamowicza

Gdańsk rozpoczyna przygotowania do finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będzie to jednocześnie pierwsza rocznicą śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, zamordowanego na scenie, w kulminacyjnym momencie ubiegłorocznej kwesty.
Zobacz wideo

Tegoroczny finał WOŚP odbędzie się pod hasłem "Gdańsk dzieli się dobrem". To ostatnie słowa Pawła Adamowicza, wypowiedziane tuż przed Światełkiem Do Nieba podczas finału rok temu. Chwilę przed tym, jak na scenę, na której stał prezydent Gdańska wbiegł Stefan W. i zadał mu trzy ciosy nożem. Dzień później Adamowicz zmarł w szpitalu.

"Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk jest solidarny"

- Chyba każdy finał WOŚP w Gdańsku będzie kojarzył się z tragicznym odejściem pana prezydenta Pawła Adamowicza - przyznaje obecna prezydent tego miasta Aleksandra Dulkiewicz. Przypomina: "Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk jest solidarny". - I myślę, że to jest taka lekcja, którą najbardziej staramy się powtórzyć i żeby to było to dobro, które z tej śmierci wynika - dopowiada.

Upamiętnienie Pawła Adamowicza w Gdańsku ma potrwać kilka dni. W tym czasie odbędzie się m.in. premiera książki zawierającej refleksje gdańszczan oraz konferencja dotycząca polityki, przemocy i mowy nienawiści, która ma się odbyć w Europejskim Centrum Solidarności. - Będziemy mówić o tym, jak zmienić naszą politykę i sposób uprawiania polityki, aby nie była ona już zagrożeniem dla kogokolwiek - mówi szef ECS Basil Kerski.

Poza tym, dokładnie w rocznicę tragedii - 13 stycznia - w miejscu, w którym doszło (czyli na Targu Węglowym) zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica.

Cel zbiórki finału WOŚP

W tym roku finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 12 stycznia. W Gdańsku scena, na której odbędzie się cała impreza stanie przed Europejskim Centrum Solidarności. Na ulice miasta ma wyjść ponad 1000 wolontariuszy.

Jak ogłosił niedawno szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak, celem tegorocznej zbiórki jest wsparcie dla dziecięcej medycyny zabiegowej, a także zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych.

Podczas ostatniego finału WOŚP zebrano 176 milionów złotych. Dodatkowo 16 milionów złotych zebrano z ostatniej puszki prezydenta Gdańska.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM