Dobre wieści ws. oczyszczalni "Czajka". Trzaskowski: Miasto gotowe przejąć ścieki

- Przełączenie ścieków z rurociągu tymczasowego na kolektory nastąpi w nocy z piątku na sobotę - poinformował w czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W związku z tym między MPWiK i Wodami Polskimi powstała grupa robocza - dodał.
Zobacz wideo

Prezydent Trzaskowski potwierdził na konferencji prasowej, że miasto jest gotowe, aby przejąć ścieki, które od czasu awarii układu przesyłowego, do oczyszczalni "Czajka" pompowane są bypassem skonstruowanym przez stronę rządową, w tym Wody Polskie. Jak zaznaczył prezydent, stołeczne władze cały czas współpracują z Wodami Polskimi.

- Przełączenie rurociągu tymczasowego na kolektory nastąpi w nocy z piątku na sobotę, czyli z 15 listopada na 16 listopada, dlatego że wtedy mamy najmniejszą objętość ścieków. Dokładna godzina zostanie dobrana - przekazał Trzaskowski. Ale, jak mówił prezydent Warszawy, na czas trwania operacji nieczystości mogą znów trafić do Wisły. - To nie jest bardzo skomplikowana operacja, ale wymaga staranności. Chodzi nam o to, żeby ograniczyć możliwy zrzut nieczystości do minimum, albo żeby w ogóle go nie było  - podkreślał prezydent. 

Rafał Trzaskowski poinformował, że powstała grupa robocza między MPWiK a Wodami Polskimi, które odpowiadają za sam proces przełączenia. - Jesteśmy gotowi, oczywiście, do pomocy w całym tym procesie - dodał.

Raport dotyczący przyczyn awarii ma być gotowy do końca tego roku.

Poważna awaria w "Czajce"

Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło w sierpniu. W efekcie awarii nieczystości były w całości zrzucane do Wisły. Rząd podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, dzięki temu ścieki z lewobrzeżnej Warszawy są przepompowywane do oczyszczalni. Most pontonowy, na którym ułożono zastępczy rurociąg, zbudowało wojsko. Pod koniec września system osiągnął 100 proc. sprawność. Wcześniej miasto postanowiło ozonować ścieki, które wpadały do Wisły, aby zmniejszyć ich szkodliwość dla środowiska. 

Każdy dzień działania rurociągów kosztuje Wody Polskie ok. 50 tys. zł. Zaprojektowanie i budowa dwóch ponad 1000-metrowych rurociągów, przy której pracowało 500 osób, zamknęła się kwotą ok. 35 mln zł. netto. 

W październiku do stołecznego ratusza ws. awarii oczyszczalni weszli agenci CBA. W sprawie toczy się "wielowątkowe" śledztwo w prokuraturze. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM