PGNiG chce zakończyć kontrakt jamalski. Oświadczenie woli przekazano rosyjskiemu Gazpromowi

PGNiG przekazał Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu jamalskiego z dniem 31 grudnia 2022 roku - poinformowała w piątek spółka w komunikacie giełdowym.
Zobacz wideo

"Zgodnie z zapisami kontraktu, strony umowy zobowiązane są do złożenia deklaracji dotyczącej dalszej współpracy po 2022 roku na trzy lata przed przewidzianym zakończeniem jego obowiązywania w dniu 31 grudnia 2022 r." - wyjaśniono.

Jak czytamy w komunikacie, w ocenie zarządu PGNiG, dotychczas podjęte przez spółkę działania związane z dywersyfikacją kierunków pozyskania gazu do Polski po 2022 roku, w szczególności zakontraktowanie dostaw gazu LNG, akwizycje złóż gazu ziemnego na Morzu Północnym oraz działania prowadzone przez operatora systemu przesyłowego w zakresie rozbudowy systemu przesyłowego, są odpowiednie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju i pozwalają na zakończenie kontraktu jamalskiego zgodnie z jego postanowieniami.

Podpisany w 1996 r. kontrakt jamalski przewiduje dostawy ok. 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Zgodnie z narzuconą przez Gazprom klauzulą take-or-pay, PGNiG musi odebrać co najmniej 8,7 mld m sześciennych zakontraktowanego gazu rocznie.

- Mamy infrastrukturę, która pozwala na sprowadzanie gazu z różnych kierunków; możemy być niezależni od zagranicznych dostawców, szczególnie z kierunku wschodniego - powiedział w piątek minister finansów oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, odnosząc się do decyzji PGNiG ws. jamału.

Pobierz aplikację TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (8)
PGNiG chce zakończyć kontrakt jamalski
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Sprawa wazna bo dotyczaca istoty demokracji czyli narodowej wspolnej kasy, przypomnijmy tandem Tusk-Pawlak byli gotowi na kontrakt 30 letni i taki pojawil sie w pierwotnych ustaleniach stron. gdyby nie innterwencja KE, ktora dopatrzyla sie niezgodnosci z przepisami europejskimi i to KE zawdzieczamy mozliwosc rozwiazania skrajnie niekorzystnej umowy.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  PIS konczy z sytuacja, w ktorej finansujemy panstwo ktore ma wycelowane rakiety z taktycznymi glowicami jadrowymi. Roowniez mam nadzieje ze rzad doopilnuje by wreszcie Rosja placila standardooowe ceny tanzytu, ze wspomne iz z tego tytulu Polska przekazala Rosji 20 mld w ramach umwy Tuska-Pawlaka. To sa realne koszta ponoszoone przez panstwoo polskie ktore uniemozliwa dalsza kontynuacje totalnie ksiezycowej polityki lat minionych. Jesli w demokrcji zgadza sie kasa to znaczy ze mamy do czynienia z republikanskimi rzadami uczciwych reprezentantow narodu

 • villk

  0

  po uruchomieniu bałtyckiej rury Polska jest w sytuacji w jakiej była Ukraina po uruchomieniu jamala. od dawna twiedzę że gaz i jego nitki przesyłu to długofalowa broń Rosji w walce o wpływy w Europie , dzis Rosja kupuje Niemcy bałtycka rura , niewiem czy Niemcy sa tak nawni czy niekturzy z nich ta chciwi że udaja że tego nie widzą , dla mnie jest jasne że nastaje czas podziału Europy na linii Szczecin Triest czyli tak jak jeszcze za cara Planowano...

  kiedyś pisałem....

  Bajka europejska zimowa…

  Kiedy zimą pęknie kurek
  Zmarznie europejski Burek
  Nie pomogą żale płacze
  Europejskie psy sobacze

  Nie pomoże Mistral dany
  Nie pomogą także Stany
  W d.pę weźmie pól Europy
  Chyb że się wezmą chłopy

  I na placu dziś czerwonym
  Dekabryści będą trwać
  K.rwa wasza wszystkich
  Polityczna mać.  27 sierpnia 2014
  villlk

  to ciągle aktualbne...

  h ttps://villk308488492.wordpress.com/2018/12/02/ukrainska-wojna-na-baltyku/

 • janscania

  0

  Umowa z roku 1993 ? Aha , dla triki PiSlerowskich i tak wszystko to wina Tuska ! No i oczywiście Tomasza Grodzkiego ....

 • karwin1968

  Oceniono 2 razy -2

  Dywersyfikacja polega na zróżnicowaniu dostawców w celu zwiększenia bezpieczeństwa i obniżenia ceny w wyniku wzrostu konkurencyjności. Zamiana Rosji na USA nie jest żadną dywersyfikacją. A zamiana tańszego gazu na droższy (o około 20%) jest głupotą motywowaną ideologicznie.

 • gassarbaiter

  Oceniono 10 razy -4

  Ale POwskie trolle kremlowskie dostały piany na tych swoich twarzyczkach w kształcie sierpa i młota. Nie bedzie kasy na chwalenie Tuska i na plucie na PIS!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX