Masz kontrolę nad piciem alkoholu? Sprawdź, czy nie szukasz pretekstów, by się napić

Pijemy na spotkaniach ze znajomymi, dlatego, bo wkurzył nas szef, zdenerwowały korki podczas powrotu do domu. - Nagle okazuje się, że codziennie wieczorem po pracy musi być ten rozluźniający drink czy lampka wina, a na każdej imprezie musi być trochę więcej - mówiła w TOK FM Krystyna Radkowska, inicjatorka akcji #MamKontrolę.
Zobacz wideo

Od niedawna w Warszawie można zobaczyć billboardy, na których przedstawione są zdjęcia różnych alkoholi i preteksty, używane, by po nie sięgnąć. To jeden z elementów kampanii #Mamkontrolę. Inną jej częścią jest test, który można wykonać na stronie internetowe akcji. Ma on nam pomóc określić, czy nasze picie nosi znamiona zachowania ryzykownego. 

Inicjatorka kampanii, prezeska fundacji Zwalcz Nudę Krystyna Radkowska, tłumaczyła w rozmowie z Pawłem Sulikiem w TOK FM, że akcja ma unaocznić problem picia alkoholu. - Ma pokazać koncepcję picia, która wydaje się, że dotyczy większości z nas, a która wydaje nam się nieszkodliwa, np. "piję tylko w towarzystwie". A jakby się temu bardziej przyjrzeć, to nagle okazuje się, że codziennie wieczorem po pracy musi być ten rozluźniający drink czy lampka wina, a na każdej imprezie musi być trochę więcej - wyjaśniała. Dodała, że kampania ma pokazywać różne codzienne sytuacje, jak np. spacer z psem, jak kłótnia z szefem, stają się pretekstem do napicia się alkoholu. - Czy szukam spotkania ze znajomymi, żeby się napić? Czy wychodzę ze znajomymi i przy okazji się napiję? - pytała ekspertka.

Dr Adam Kłodecki, psychoterapeuta uzależnień, zaznaczył, że szukanie pretekstów do picia może mieć wymiar utraty kontroli nad piciem i wprowadzania mechanizmu iluzji i zaprzeczeń: ja jestem absolutnie przekonany, że szef mnie wkurzył i w związku z tym mam powód, aby się napić, bo nic innego mi nie pomoże rozładować napięcia. - Jeżeli pojawia się myślenie tego typu, to jeżeli ktoś powiąże to, co pojawia się na billboardach ze swoim podejściem do picia alkoholu, to może tam znaleźć coś, co należy potraktować jako sygnał ostrzegawczy - stwierdził. 

Kampania do tych, którzy nie zdają sobie sprawy z problemu

Jak mówiła Krystyna Radkowska, akcja nie jest skierowana do osób, które już są uzależnione. - Jest skierowana do tych, którzy zaraz mogą mieć ten problem, ale jeszcze kompletnie nie zdają sobie z tego sprawy. A może nawet nie do tych osób, ale do ich żon, mężów, mam, koleżanek, przyjaciół - wymieniała. 

- Kampania ma trafić do osoby, której wydaje się, że wszystko jest w porządku, a nagle się okazuje, że faktycznie, co mam kiepski dzień w pracy, sięgam po alkohol, idę z psem na dłuższy spacer, no to wezmę sobie piwko - mówiła rozmówczyni Pawła Sulika, tłumacząc, że może kiedy ktoś zobaczy kampanijne billboardy, zacznie zastanawiać się nad częstotliwością swojego picia i tym czy jego picie jest już szkodliwe. 

Zdaniem dra. Adama Kłodeckiego ważne jest, by takie testy wykonywały osoby, które nie podejrzewają u siebie problemów. - Człowiek, który zaczyna mieć problemy z alkoholem, już tego nie zrobi, ponieważ będzie obawiał się wyniku, że wyjdzie mu, że jest alkoholikiem albo pije szkodliwie - podsumował.

Całej rozmowy posłuchasz też wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Alkohol. Masz kontrolę nad piciem? Sprawdź, czy nie szukasz pretekstów
Zaloguj się
 • lukibb

  Oceniono 5 razy 5

  A ja sobie myślę, jak ludzie sobie życie komplikuję, muszą szukać jakichś powodów, jakby bez nich napić się nie było można.

 • next-mcgyver2

  Oceniono 4 razy 4

  Chciałbym, żeby jakiś mądry człowiek mi napisał co ile dni mogę pić piwo lub wino by nie być nazywany przez nikogo alkoholikiem? Codziennie piję to alkoholik (może i prawda), co drugi dzień alkoholik, co trzeci także, raz w tygodniu jak ktoś pije to jest też alkoholik, bo pije regularnie. Ba, kiedyś czytałem wynaturzenia nawiedzonych abstynentów, którzy twierdzili, że picie raz w roku na Sylwestra to alkoholizm, bo się czeka na to picie cały rok?
  Dajcie ludziom żyć, ich zdrowie. Może świadomie chcą krócej żyć wcale nie mając pewności, że nie pijąc w ogóle będą zyli dłużej? Może "niezdrowe" życie na wysokich obrotach przez 50-60 lat będzie lepsze niż "zdrowe" przez 90. Każdy kto dużo pije się pewnie z tym liczy.

 • portlander

  Oceniono 4 razy 2

  W Polse mozesz sie zapic na smierc, z korzyscia dla ministerstwa finansow oraz Zakladu Ubezpieczen Spolecznych, natomiast zalapany z 0.007 grama marihuany jestes przestepca.

 • hakatumba

  Oceniono 5 razy 1

  Alkohol jest twardym narkotykiem, legalnym ale dużo bardziej szkodliwym dla organizmu niż kokaina i heroina które brane w czystej postaci nie degenerują organizmu. Te narkotyki o marihuanie nie wspominając należy sprzedawać legalnie jak alkohol i nikotynę, z akcyzą osobom powyżej 18 roku życia.

 • krzy-czy

  Oceniono 5 razy 1

  problemem granicznym jest moment kiedy wódzia, gdy jesteś na kacu- gigancie, smakuje jak źródlana woda.
  normalnie klin człeka skręca jak śrubokręt. a u alkohola to rozko9sz.

 • przemysl_to

  Oceniono 2 razy 0

  piję tylko w towarzystwie
  .
  WŁASNYM
  .
  hahahahahahahahahahahahahahaha

 • jozbieszczad

  Oceniono 3 razy -3

  Nie ważne co -ważne z kim .
  Nalewki wina własnej produkcji

 • saves

  Oceniono 9 razy -3

  W Magdalence pili za owocną współpracę. My bierzemy władzę, wy biznes. Oczywiście żadnej lustracji, bo teczki o współpracy są...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX