Abp Juliusz Paetz nie żyje. Były arcybiskup poznański miał 84 lata

Abp Juliusz Paetz zmarł w wieku 84 lat - poinformowała poznańska kuria. Duchowny był oskarżany o molestowanie kleryków i księży. Watykan zakazał mu udzielania święceń i bierzmowania, a także przewodniczenia kościelnym uroczystościom.
Zobacz wideo

Abp Juliusz Paetz, metropolita poznański w latach 1996-2002, zmarł w wieku 84 lat. Urodził się w 1935 r. w Poznaniu. Pogrzeb - jak informuje poznańska kuria - będzie miał charakter prywatny.

Abp Paetz to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiego Kościoła katolickiego. W 2002 roku został oskarżony o molestowanie poznańskich kleryków i księży. W jego obronie stanęli dostojnicy archidiecezji. "Ówczesny biskup pomocniczy, obecny metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski zbierał nawet podpisy wśród księży dziekanów, którzy mieli uznać, że to "oszczerstwa i atak na Kościół". Wielu duchownych odmówiło złożenia podpisu. Pomogła dopiero interwencja grupy świeckich w Watykanie. W tej grupie był m.in. prof. Maciej Giertych i Marcin Libicki. Zaangażowała się też przyjaciółka Jana Pawła II, dr Wanda Półtawska. To dzięki jej wstawiennictwu sprawa trafiła do Ojca Świętego" - przypomina poznańska "Gazeta Wyborcza".  

W konsekwencji Watykan wydał zakaz dotyczący udzielania święceń i bierzmowania, a także przewodniczenia kościelnym uroczystościom. Mimo to arcybiskup  pojawiał się na kościelnych uroczystościach, m.in. na Imieninach Miasta, rocznicach Poznańskiego Czerwca, procesjach Bożego Ciała

Pobierz aplikację TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie. 

DOSTĘP PREMIUM