Gdańsk. Szpital psychiatryczny wstrzymuje przyjęcia. "Wygląda to jak lazaret z XIX wieku"

Szpital psychiatryczny w Gdańsku wstrzymuje przyjęcia na skrajnie przepełniony oddział dziecięco-młodzieżowy. Wypowiedzenia złożyli tam wszyscy psychiatrzy.
Zobacz wideo

Dramatyczna sytuacja w gdańskim szpitalu psychiatrycznym. Dyrekcja wstrzymała w piątek przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy. Wypowiedzenia złożyli tam wszyscy psychiatrzy. Oddział za trzy miesiące, bo taki jest okres wypowiedzenia, może zostać zamknięty. - W tej chwili mamy 53 pacjentów, a miejsc jest 35. Podłoga zasłana jest materacami. To wygląda jak lazaret w XIX wieku - przyznaje pełniący obowiązki dyrektor szpitala Arkadiusz Bobowski. 

Wicemarszałek Agnieszka Kapała-Sokalska zapewnia, że będzie próbowała przekonać lekarzy, by wycofali wypowiedzenia. - Naszą propozycją jest skierowanie odpowiednich wystąpień do właściwych organów. Cały czas piszemy do NFZ, że psychiatra jest niedofinansowana - mówi Kapała-Sokalska

Oddział wstrzymał przyjmowanie najmłodszych pacjentów na razie na weekend, natomiast ci, którzy będą potrzebowali pomocy, będą odsyłani do innych placówek, także poza województwo. 

Jak przypomina trójmiejska "Gazeta Wyborcza", żeby radzić sobie przepełnieniem zezwolono, żeby część młodych pacjentów i pacjentek była umieszczana na oddziałach dla dorosłych. Taka sytuacja doprowadziła do serii przypadków molestowania nieletnich przez dorosłych pacjentów. To poskutkowało dymisją dyrektora szpitala.

Psychiatria do remontu

Psychiatrzy od lat biją na alarm, że ich profesja jest szczególnie niedofinansowana.  W sierpniu minister zdrowia Łukasz Szumowski ustanowił pełnomocnika ds. reformy w psychiatrii; został nim dr Marek Balicki. - Ten pełnomocnik ma też charakter symboliczny, że ochrona zdrowia psychicznego została mocniej dostrzeżona. Zaraz po wyborach przystąpimy do prac nad nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Chodzi o między innymi poprawę ochroną praw obywatelskich i finansowania – mówił wtedy w TOK FM Balicki. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM