Sędzia TK wysłał pismo do Julii Przyłębskiej. Mocne zarzuty i apel o dymisję

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Jarosław Wyrembak domaga się dymisji szefowej TK Julii Przyłębskiej. Zarzuca jej manipulowanie orzeczeniami ze względów politycznych.
Zobacz wideo

Do treści pisma od sędziego Jarosława Wyrembaka do Julii Przyłębskiej dotarł portal Onet. Sędzia domaga się od swojej szefowej natychmiastowej dymisji.

Wylicza też zarzuty pod jej adresem. Wyrembak uważa, za " bezwzględnie niedopuszczalne", że TK nie zajął się wnioskiem grupy posłów PiS złożonego w 2017 r. o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów dotyczących aborcji ze względu na ciężkie wady płodu. Według niego Przyłębska nie chciała by trybunał zajął się tą sprawą przez "kalendarz wyborczy" i październikową elekcję do parlamentu,.

Wyrembak pisze także, że szefowa TK manipuluje składami orzekającymi i wyklucza z nich niektórych sędziów. Twierdzi, że sam został wyłączony ze składu orzekającego ws. badania legalności działania Krajowej Rady Sądownictwa, gdy zapowiedział, że złoży zdanie odrębne.

"Przyłębska ma także namawiać sędziów do sztucznego poprawiania statystyk. Profesor pisze o 'uciekaniu się przez Panią Prezes do takich praktyk, jak namawianie Sędziów Trybunału (...) do umarzania jak największej liczby postępowań (...) — dla poprawiania statystyk Trybunału'" czytamy w Onecie.

Jak przypomina portal, Wyrembak już we wrześniu formułował zarzuty wobec Julii Przyłębskiej.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM