Boże Narodzenie 2019. W tym roku na święta wydamy więcej. Najbardziej wzrosną wydatki na żywność

Więcej wydamy na prezenty, ale to wydatki na żywność wzrozną najbardziej w porównaniu do zeszłego roku - wynika z raportu Deloitte.
Zobacz wideo

Na organizację tegorocznych świąt Bożego Narodzenia przeciętna polska rodzina wyda ponad 1500 złotych - wynika deklaracji Polaków, które zebrała firma doradcza Deloitte. To o 5 proc. więcej niż w zeszłym roku. Na prezenty przeznaczymy średnio blisko 550 zł, niewiele mniej na żywność. Wzrost wydatków w tych dwóch kategoriach nie jest jednak równomierny. 

Boże Narodzenie. Ile wydamy?

W porównaniu z zeszłym rokiem deklarujemy, że na prezenty wydamy o 6,5 proc. więcej, ale na żywność - o 7,8  dziesiątych procent więcej.  - Nie mamy w raporcie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, z czego to wynika. Możemy gdybać, że z jednej strony wzrasta nam konsumpcja, czyli Polacy zajadają smutki albo radości, a z drugiej strony rosną ceny żywności -  mówi Patrycja Venulet z Deloitte. Jej kolega z działu, Jan Kisielewski, dodaje, że choć 69 proc. Polaków uznało w badaniu stan polskiej gospodarki za zadowalający, to odsetek optymistów spadł o 16 punktów procentowych.

- Prawdopodobnie ludzie nie są neutralni wobec różnych predykcji, że zbliża się kryzys, mają swoje niepokoje - tłumaczył. 

Co ciekawe, aż 20 procent badanych deklaruje, że prezenty pewnie kupi tuż przed Wigilią. 

TOK FM PREMIUM