Spotkanie z wiceszefem Marszu Niepodległości na UMCS odwołane. Uczelnia twierdzi, że o nim nie wiedziała

Władze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej odwołały spotkanie z Witoldem Tumanowiczem, wiceprezesem stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Jak twierdzą, nie wiedziały, że na ich uczelni miało dojść do takiego wydarzenia.
Zobacz wideo

10 lat Marszu Niepodległości - pod takim tytułem na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej planowane było spotkanie z Witoldem Tumanowiczem, wiceprezesem stowarzyszenia, które organizuje pochód 11 listopada. Przygotowywali je studenci, a dokładniej działający na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej Studencki Klub Myśli Społeczno-Politycznej im. Zygmunta Balickiego.  - Skrajna prawica wkracza na uczelnię. Jak tak można? Tu przecież nie chodzi o wymianę poglądów, tylko o politykę. Co innego, gdyby pana Tumanowicza zaproszono do dyskusji z udziałem innych osób - przekazał nam pan Wojciech, oburzony całą sytuacją.

Innego zdania byli organizatorzy spotkania. W przesłanym - za pośrednictwem rzeczniczki uczelni Anety Adamskiej - stanowisku twierdzą, że wizyta Tumanowicza na UMCS miała mieć "całkowicie apolityczny charakter". - "Marsz Niepodległości z historyczno-socjologicznego punktu widzenia jest interesującym fenomenem społeczno-politycznym współczesnej Polski. Jako humaniści zajmujemy się między innymi dziejami idei i prądów politycznych. Marsz Niepodległości jako wyjątkowe zjawisko społeczne nawiązuje w swoim przekazie do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Spotkanie z Panem Tumanowiczem miało być zatem przede wszystkim narzędziem do obiektywnego poznania tego zjawiska" - czytamy w oświadczeniu.  

Uczelnia twierdzi, że nic nie wiedziała

Władze UMCS, jak poinformowała nas rzeczniczka, nie wiedziały o planowanym spotkaniu z Tumanowiczem. I finalnie zostało ono odwołane. - Spotkanie nie odbędzie się - organizatorzy zdecydowali o jego odwołaniu. Władze nie wiedziały o tym spotkaniu, w związku z czym nie wyrażały zgody na jego organizację - usłyszeliśmy od rzeczniczki uczelni. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM