Niedziele handlowe w grudniu 2019. Kiedy wypadają, ile ich będzie?

Od dnia wejścia w życie przepisów o ograniczeniu handlu w niedziele większość Polaków zdążyła się już przyzwyczaić do robienia zakupów na zapas. Jednak liczba niedziel handlowych nie jest stała i w 2019 roku coraz rzadziej można wybrać się do galerii handlowej w ostatni dzień tygodnia. Niedziele handlowe w grudniu - kiedy wypadają, ile ich będzie?
Zobacz wideo

Kiedy niedziele handlowe w grudniu?

Od dnia wejścia w życie przepisów o ograniczeniu handlu w niedziele większość Polaków zdążyła się już przyzwyczaić do robienia zakupów na zapas. Zapominalscy musieli szukać lokali, które znalazły się na liście wyjątków i często stać w długiej kolejce. Jednak liczba niedziel handlowych od 2018 roku nie jest stała i w 2019 roku, zgodnie z Ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, coraz rzadziej można wybrać się do galerii handlowej w ostatni dzień tygodnia. Kiedy więc można to zrobić? Kiedy można zrobić zakupy w niedziele?

W 2019 roku tylko ostatnia niedziela w miesiącu była handlową. Jednak grudzień to czas niezwykle intensywnych zakupów i przygotowań. Z jednej strony zbliża się Boże Narodzenie, a z drugiej trzeba odpowiednio przywitać Nowy Rok. W związku z tym przed końcem roku zakupy w niedziele zrobimy 15, 22 i 29 grudnia (1 i 8 grudnia sklepy - poza nielicznymi wyjątkami - będą zamknięte). Ta informacja z pewnością ucieszy tych, którzy mogą wybrać się na większe zakupy tylko w niedzielę.

Zakaz handlu w niedzielę w 2020 roku

Ustawa o ograniczeniu handlu z 2017 roku od początku budziła wiele kontrowersji, ale zmiany z nią związane wprowadzano stopniowo. W 2018 roku handlować można było tylko w dwie niedziele w miesiącu, a w 2019 roku była to jedna niedziela. Od 2020 roku zakaz handlu będzie jeszcze bardziej restrykcyjny i sklepy będą zamknięte w każdą niedzielę. Od tej zasady znajdą się oczywiście wyjątki, jak było to także w poprzednich latach. Sklepy objęte zakazem będą więc otwarte w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, jak również w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą, ze względu na wzmożony ruch w sklepach w okresie przedświątecznym.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM