Troje pacjentów z bakterią New Delhi w szpitalu w Rzeszowie. Wyłączono sale operacyjne dla dzieci

Troje pacjentów z bakterią New Delhi w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Wyłączono sale operacyjne dla dzieci - podała na stronach internetowych "Gazeta Wyborcza".
Zobacz wideo

Z informacji rzeszowskiej "Gazety Wyborczej" wynika, że jeden z pacjentów prawdopodobnie zaraził się w czasie pobytu na Ukrainie. "Miał wcześniej wypadek na Ukrainie i tam również przeszedł operację. Do rzeszowskiego szpitala przyjęto go w ciężkim stanie, umieszczono na OIOM-ie. W czasie rutynowych badań okazało, że jest nosicielem. Zaraził pacjenta, z którym przebywał na sali" - czytamy.

Wśród zakażonych bakterią New Delhi jest 14-latka.

Dyrekcja rzeszowskiego szpitala zapewniła, że natychmiast wdrożone zostały wszystkie sanitarne procedury. Zakażeni pacjenci zostali odizolowani od pozostałych chorych.

Bakteria New Delhi, czyli Klebsiella pneumoniae NDM, to grupa bakterii, które uodporniły się na działanie większości antybiotyków, które stosuje się w leczeniu ciężkich zakażeń. Nazywa się ją "superbakterią". W Polsce bakteria New Delhi po raz pierwszy pojawiła się przed ośmioma laty, u pacjenta w Warszawie

Chcesz wiedzieć więcej? Słuchaj w aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM