Premier Morawiecki chciałby, aby w stolicy stanął łuk triumfalny ku czci Bitwy Warszawskiej

- Obiecuję, on stanie w krótkim czasie - tak o budowie pomnika w postaci łuku triumfalnego, który miałby upamiętnić Bitwę Warszawską 1920 roku powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

O planach dotyczących budowy pomnika premier Mateusz Morawiecki poinformował podczas tzw. Q&A - internetowej serii pytań i odpowiedzi prowadzonej na Facebooku w piątek wieczorem. Jedno z pytań od internautów dotyczyło właśnie budowy monumentu upamiętniającego Bitwę Warszawską z 1920 roku.

- Pomnik Bitwy Warszawskiej powinien być już 20 lat temu, 30 lat temu, 10 lat temu. Powinien być w przyszłym roku - nie będzie, ale obiecuję, on stanie w krótkim czasie, musi stanąć w krótkim czasie - zapewnił premier Morawiecki.

"Wpłaciłem środki na fundację"

Przyznał też, że od początku wspiera inicjatywę dotyczącą budowy takiego obiektu - również finansowo. - Osobiście wpłaciłem środki na fundację, która zbiera pieniądze na łuk triumfalny, bo uważam, że łuk triumfalny ku czci Bitwy Warszawskiej byłby godnym upamiętnieniem - poinformował. Podkreślając, że w jego opinii łuk triumfalny byłby jak najbardziej godnym upamiętnieniem.

Jak przypomina "Gazeta Stołeczna", o budowie łuku triumfalnego w stolicy mówi się od lat. Jego wzniesienia domagają się środowiska prawicowo-patriotyczne, w tym Towarzystwo Patriotyczne związane między innymi z satyrykiem Janem Pietrzakiem. Organizacja miała pomysł, aby łuk był na tyle duży, by połączyć dwa brzegi Wisły - w 2015 roku zaczęła nawet prowadzić na ten cel zbiórkę. 

Uchwałę dotyczącą budowy pomnika przyjęła w lipcu tego roku Rada Warszawy - monument miałby stanąć na placu Na Rozdrożu, ale jego kształt miałby zostać określony na podstawie konkursu, który - jak podaje "Stołeczna" powołując się na konserwatora zabytków Michała Krasuckiego, powinien być rozpisany w ciągu miesiąca. Pomnik ten miałby stanąć w przyszłym roku, z okazji setnej rocznicy wydarzenia.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (38)
Premier Morawiecki chciałby, aby w stolicy stanął łuk triumfalny ku czci Bitwy Warszawskiej
Zaloguj się
 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 9 razy 5

  Ręce opadają jak się tych kretynów z rządu słucha. Niech postawią łuk symbolizujący złodziejstwo rządu, upadek systemu opieki zdrowotnej i paru innych wynalazków "ciemnej zmiany". Naprawdę nie mają problemów do rozwiązywania i brakujących pieniędzy na zapewnienie podstawowych potrzeb społeczeństwa? A zamiast łuku proponuję morawieckiemu zadbać o to aby żyjący jeszcze powstańcy dożyli godnie swych ostatnich dni. Łuk jest im zbędny.

 • Anna Skowron

  Oceniono 7 razy 3

  A ja chcę!!!!!!!!
  Aby w końcu rządzący zanim rozwalą cały kraj w końcu wylądowali z zakładach bez klamek

 • pn-ski

  Oceniono 2 razy 2

  Moze pomnik miski ryzu?

 • Przemysław Swat

  Oceniono 6 razy 2

  Himalaje oszołomstwa i megalomania matołuszka kłamczuszka.
  Pomnik należałby się raczej temu,kto wyrwie ten kraj z łap pasożyta watykańskiego.
  Pis bolszewia będzie stawiać pomnik upamiętniający pokonanie bolszewików
  Trzymajcie mnie.

 • maxym9

  Oceniono 1 raz 1

  Pan Premier podobno obiecał, że ten łuk sfinansuje ZE SWOICH PRYWATNYCH ŚRODKÓW - BRAWO PANIE PREMIERZE!!!!!

 • uszatek_2

  Oceniono 1 raz 1

  Człowieku .. ( premierze..) ! Zajmij się tym co jest nam , obywatelom tego kraju , POTRZEBNE ! Żadne miliony czy miliardy na pomniki i dotacje dla "ojca" z Torunia. RATUJCIE SŁUŻBĘ ZDROWIA - Polacy UMIERAJĄ !!! ! Może pana premiera to nie interesuje, bo... , mając na koncie ładne parę milionów, z których nawet nie wytłumaczył się społeczeństwu - TEGO NIE CZUJE i Z TEGO POWODU NIE CIERPI ? Niech pan się nie kompromituje swoją narracją dla "pustostanów intelektualnych" ! Już dość pan nakłamał, WIĘCEJ OBŁUDY i KŁAMSTWA NIE POTRZEBUJEMY !

 • getz54

  Oceniono 1 raz 1

  Na tyle tylko starcza intelektu decydentom dobrejzmiany. Szef chce zbudowac sobie wiezowiec, Morawiecki Łuk Triumfalny. Będą nawet 2 w Warszawie, jeden będzie pana Janka, drugi Morawieckiego. Łuk pana Janka będzie widoczny z Księzyca, Morawieckiego, przy dobrej pogodzie z Moskwy. Chyba ze skończy się jak z samochodami elektrycznymi, zdarza się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX