Zarzuty dla lekarza weterynarii. Chodzi o transport tygrysów z Włoch do Dagestanu

tokfm.pl

Nowe informacje w sprawie tygrysów przewożonych z Włoch do Dagestanu. Prokuratura postawiła zarzuty - dla granicznego lekarza weterynarii. Dotyczą niedopełnienia obowiązków. Jarosław N. nie przyznaje się do winy.
Zobacz wideo

Śledztwo dotyczące tygrysów, które w październiku utknęły na polsko-białoruskiej granicy prowadzi Prokuratura Okręgowa w Lublinie (po tym, jak przejęła je od Prokuratury Rejonowej w Białej Podlaskiej) . Śledztwo jest wielowątkowe, dotyczy między innymi kwestii znęcania się nad zwierzętami. 

Jak informuje reporterka TOK FM Anna Gmiterek-Zabłocka, śledczy postawili nowe zarzuty: granicznemu lekarzowi weterynarii. Zarzuty dotyczą niedopełnienia obowiązków. Przypomnijmy, graniczny lekarz przepuścił tygrysy na Białoruś - dopiero białoruskie służby graniczne zatrzymały transport.

Jak przekazała TOK FM rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka, graniczny lekarz Jarosław N. miał wiarygodne informacje i dokumenty o transporcie tygrysów, ale - jak twierdzą śledczy - zaniechał niezwłocznego sprawdzenia stanu zdrowia zwierząt, a tym samym - niezwłocznego podjęcia działań na rzecz ochrony tygrysów. 

Mężczyzna nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Jednak na wniosek prokuratury został zawieszony w czynnościach służbowych.

Przypomnijmy - zwierzęta utknęły na przejściu w Koroszczynie - ich stan był wówczas bardzo ciężki - były odwodnione, poranione i wyczerpane. Jeden z dziesięciu kotów padł.

Mimo to, ze stanowiska Głównego Inspektoratu Weterynarii, które otrzymaliśmy kilka tygodni temu, wynikało, że nie ma przeciwwskazań do dalszej ich dalszej podróży.

"Stan zdrowia zwierząt nie budził wątpliwości, zarówno podczas przeprowadzanej kontroli dobrostanu przy wyjeździe, jak również podczas oględzin osób posiadających kwalifikacje do oceny stanu zdrowia zwierząt dzikich utrzymywanych w niewoli z Ogrodów Zoologicznych w Poznaniu i Człuchowie. Doniesienia medialne co do tragicznej kondycji zwierząt należy uznać za nieprawdziwe" - czytamy w opinii GIW-u. 

Lekarz graniczny, który właśnie dostał zarzuty, otrzymał od swoich przełożonych nagrodę za właściwe zachowanie w stosunku do tygrysów.

Tygrysy przygotowują się do wyjazdu

Uratowane tygrysy trafiły do ogrodów zoologicznych w Poznaniu i Człuchowie. Za kilka dni będą mogły wyjechać do azylu w Hiszpanii, w którym holenderska organizacja Adwokaci Zwierząt przygotowała dla nich miejsca. - Tam spędzą resztę życia w najlepszych warunkach, jakie tylko można stworzyć dzikim kotom - zapewniła dyrektor poznańskiego ZOO Ewa Zgrabczyńska. Wyjaśniała, że dzięki zaangażowaniu Prokuratury Krajowej, Ministerstwa Klimatu i władz Poznania udało się pokonać problemy prawne, które dotychczas uniemożliwiały wyjazd tygrysów do Hiszpanii. Transport zaplanowany jest na najbliższy weekend.

Dotychczas wyjazd zwierząt blokowała decyzja wójta Terespola, który uznał organizatora transportu tygrysów do Dagestanu za właściciela zwierząt. 

Wcześniej - jak informowała nasza reporterka Anna Gmiterek-Zabłocka - w sprawie tygrysów zarzuty usłyszały już trzy osoby. To Rosjanin, który był organizatorem transportu tygrysów z Włoch do Dagestanu oraz dwaj włoscy kierowcy - zarzuty w ich przypadku dotyczą znęcania się nad zwierzętami. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

WIĘCEJ O:

zwierzęta tygrys prokuratura temat TOK FM
Weź udział w dyskusji (18)
POLECAMY
"Przekazanie tygrysów pod znakiem zapytania. Apel dyektorki poznańskiego zoo"
"Pięć uratowanych tygrysów pojedzie do azylu w Hiszpanii. Jeden z kotów jest w ciężkim stanie"
"Cała Polska żyła historią tygrysów zatrzymanych na granicy. Co się z nimi teraz dzieje?"
"Dlaczego polskie służby nie zatrzymały transportu z tygrysami? Lekarz z granicy nie ma sobie nic do zarzucenia"
"Najpierw awanturował się w hotelu, potem ukradł policjantom radiowóz. Agresywny 32-latek zatrzymany"
"Steez83 z PRO8L3M-u już nie śledzi polityki. "Są takie momenty, że należy tupnąć nogą""
"Myśliwce F-16 "same wojny nie wygrają". Gen. Bieniek studzi nastroje ws. samolotów dla Ukrainy"
""Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]"