Wyrok na Marka Falentę ostateczny. Sąd Najwyższy odrzucił kasację obrońców

Sąd Najwyższy oddalił jako "oczywiście bezzasadną" kasację obrony ws. Marka Falenty, co oznacza, że kara 2,5 roku więzienia wymierzona biznesmenowi prawomocnie przez sąd II instancji stała się ostateczna.
Zobacz wideo

W ustnych motywach wyroku sędzia Zbigniew Puszkarski podkreślił, że Sąd Najwyższy nie podzielił argumentów obrony, zgodnie z którymi sąd II instancji w sposób rażący naruszył przepisy postępowania.

Tzw. afera podsłuchowa była jedną z głośniejszych spraw w ostatnich latach. Ujawnione w mediach nagrania wywołały w 2014 r. kryzys w rządzie Donalda Tuska. Sprawa dotyczyła nagrywania w dwóch restauracjach w latach 2013-2014 r. osób z kręgów polityki i biznesu. Nagrani zostali m.in.: szef MSZ Radosław Sikorski, szefowa resortu infrastruktury i rozwoju - Elżbieta Bieńkowska, prezes NBP Marek Belka, a także Mateusz Morawiecki, który był wtedy prezesem BZ WBK.

Według sądu pierwszej instancji naczelną motywacją oskarżonych była chęć wzbogacenia się, a Falenta był jedynym pomysłodawcą przestępczego procederu oraz "wyłącznym dysponentem nagrań". "Jakakolwiek inna niż finansowa motywacja sprawców, w ocenie sądu, nie znajduje oparcia w poczynionych ustaleniach faktycznych" - uznał SO. Sąd apelacyjny za słuszne uznał ustalenia i wnioski sądu I instancji. Sąd oddalił zażalenia obrońców, którzy ubiegali się o odroczenie wykonania kary m.in. ze względu na stan zdrowia skazanego.

Prawomocny wyrok w tej sprawie zapadł przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie w grudniu 2017 r. SA utrzymał wyrok wymierzony biznesmenowi w 2016 r. przez warszawski sąd okręgowy i uznał ustalenia sądu I instancji uznał za prawidłowe. Później SA oddalił zażalenia obrońców Falenty, którzy ubiegali się o odroczenie wykonania kary m.in. ze względu na stan zdrowia skazanego.

Falenta miał się stawić w zakładzie karnym 1 lutego br., ale się ukrywał. Wydano za nim Europejski Nakaz Aresztowania. 5 kwietnia został zatrzymany w Hiszpanii, po czym przewieziono go do kraju, gdzie trafił do więzienia.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (7)
Wyrok na Marka Falentę ostateczny. Sąd Najwyższy odrzucił kasację obrońców
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Jakis czas temu pojawily sie nagrania slawku nojmanu i na czerskiej nie dyskutowano na temat tych ludzi ich jezyka, ktory wyraza przeciez osobowosc, nie nie dyskutowano nad skala zgnilizny postkomunistycznych lzeelit, oni tam w tym czerskim studio o tym dlaczego znow dali sie nagrac, jak mozna byc takim leszczem zeby po Falancie nadal dawac sie nagrywac. Mnie to akurat nie dziwi wystarczy czasem podyskuttowac z przecietnym czerskim tepozacepiem.

 • Lech Pawluk

  Oceniono 3 razy -1

  ,,Kto pod kim dołki kopie ten SAM w nie WPADA,, słuszny wyrok i powinien być przestrogą dla innych, różnej,, maści,, biznesmenów i pseudo polityków.

 • getz54

  Oceniono 2 razy -2

  Falenta jak przystało na węglarza, czy innego właściciela pralni, albo myjni samochodowej, stracił wszelką nadzieję na odzyskanie wolności. Ale o zycie musi się bac nadal. Nie będzie bezpieczny nawet w pojedynczej, monitorowanej przez 24 godziny na dobę celi. Przeziębi się i umrze na zapalenie płuc, nawet jak będzie spał przy zamkniętym oknie i w ciepłych skarpetach. Zwyczajnie kichnie sobie i uderzy przy okazji głową w zelazne drzwi, ze stłuczonym pniem mózgu skona nie odzyskawszy przytomności. Albo kolega z celi, jakiś Sjerioza, da mu na spacerniaku do potrzymania na chwilę odbezpieczony granat odłamowy RG-42 i za czym zorientuje się, ze został na spacerniaku sam z tym granatem będzie juz za pózno. Za pózno na wszystko, zdarza się.

 • belg5

  Oceniono 2 razy -2

  Oj Falenta, jakos kiepsko i późno zabrałeś się za sypanie swych mocodawców. Będziesz sam siedział z kelnerami Moze "zagranica"? "Wolnej Europy -bis:" jeszcze nie ma

 • Mr. X

  Oceniono 2 razy -2

  I tak oto PiSowska zaraza wydyma_a Falente.
  Mocodawcą nie jest Falenta.
  On był realizatorem, który przy okazji chciał coś upiec dla siebie.
  Gdy już wiedział, że został wyrolowany, to spier_*#li z kraju.
  Teraz może pluć sobie w brodę i na osłodę zagrać swoim kartą z rękawa (jeśli jeszcze ją ma).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX