Studenci łódzkiej filmówki nie chcą spotkania z Romanem Polańskim

Studenci łódzkiej "filmówki" protestują przeciw obecności Romana Polańskiego w ich szkole. Na najbliższą sobotę po zakończeniu 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia zaplanowano spotkanie z reżyserem.
Zobacz wideo

Roman Polański pojawi się w Łodzi w piątek i ma być obecny na zakończeniu 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia. Na kolejny dzień zaplanowane zostało spotkanie ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Studenci filmówki wystosowali w internecie petycję, pod którą zbierają podpisy przeciw spotkaniu z reżyserem "Dziecka Rosemary".

W treści petycji czytamy, że studenci są przeciwni spotkaniu z Polańskim ze względu na ciążące na nim oskarżenia o przemoc seksualną:

"Szkoła Filmowa tak jak każda inna placówka edukacyjna powinna być miejscem, w którym potępia się przemocowe zachowania seksualne. Pan Roman Polański jest oskarżany o przynajmniej pięć tego rodzaju zachowań. Najmłodsza z domniemanych ofiar miała dziesięć lat. Nie do nas należy osądzanie, czy te oskarżenia są prawdziwe, czy nie. Jednocześnie uważamy, że powaga tych oskarżeń oraz ich ilość sprawiają, że spotkanie z panem Polańskim na terenie Szkoły byłoby lekceważące wobec wszystkich osób, które doświadczyły przemocowych zachowań seksualnych".

Petycja jest zaadresowana do rektora Mariusza Grzegorzka oraz władz uczelni i w środę po południu widniało pod nią ponad 70 podpisów.

Roman Polański uznany reżyser oskarżany o nadużycia seksualne

Roman Polański to znany na całym świecie reżyser, aktor, scenarzysta i producent filmowy. Uznawany za jednego z najlepszych twórców współczesnej kinematografii.

Otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. Oscara (za film „Pianista”), Złotą Palmę, Złotego Niedźwiedzia, nagrody BAFTA. Jest trzykrotnym zdobywcą Złotego Globu za najlepszy film i reżyserię, najlepszy film zagraniczny.

Polański jest ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości od 1977 r., gdy został oskarżony  o doprowadzenie do stosunku seksualnego z 13-letnią modelką Samanthą Gailey.

W ostatnich latach wobec Polańskiego pojawiły się kolejne oskarżenia o napaści seksualne. W 2010 roku brytyjska aktorka Charlotte Lewis oskarżyła reżysera, że zmusił ją do seksu, gdy miała 16 lat. Niemiecka aktorka Renate Langer zgłosiła szwajcarskiej policji, że reżyser zgwałcił ją w Gstaad w 1972 r., gdy miała 15 lat.

W listopadzie 2019 o gwałt oskarżyła Polańskiego Valentine Monnier. Aktorka i była modelka twierdzi, że reżyser zgwałcił ją w 1975. w swojej szwajcarskiej posiadłości. Polański stanowczo odrzuca zarzuty.

W związku z najnowszymi oskarżeniami protestujący zablokowali  przedpremierowy pokaz filmu "Oficer i szpieg" w Paryżu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (19)
Studenci łódzkiej filmówki nie chcą spotkania z Romanem Polańskim
Zaloguj się
 • tegepe

  Oceniono 3 razy 3

  Ale się porobiło! Niegdyś witany z wszelkimi honorami reżyser, dzisiaj jest bojkotowany przez adeptów aktorstwa i reżyserii!

 • rastablaster

  Oceniono 8 razy 2

  Epsteinom z TOK FM Polański nie przeszkadza. Wiadomo, że obrzezanym to nie gwałt.

 • villk

  Oceniono 3 razy 1

  ech , studenci... głupki a nie studenci wydaja wyroki zamiast korzystać z wiedzy i doświadczenia a tak zupełnie na marginesie co dzisiejsi 20 latkowie mogą wiedzieć o latach 60 -tych XX wieku.. przerażenie mnie ogarnia gdy patrze na obecną młodzież -stada baranów bez motywacji.

 • Giordano Bruno

  0

  Ale z funkcjonariuszami pedokościoła katolickiego pewnie lubią się spotykać.

 • realizmforte2

  Oceniono 8 razy 0

  Czy ktoś kogoś zmusza do spotkania ze światowej sławy filmowcem ? Nie chcesz, nie przychodź ! Sala i tak będzie pękała w szwach.
  Polański swoje odsiedział, sto razy przepraszał i kajał się z powodu draństwa jakie popełnił dekady temu, a rodzinie ofiary wypłacił ogromne odszkodowanie. Znacie jakiegoś pedo księżule, który nie zapiera się, przeprasza i płaci ?? Znacie jakiegoś koloratkowego, którego sąd ściga kilkadziesiąt lat i zakazuje powrotu do kraju ?
  Najwięcej nawalają na niego gorliwi obrońcy naszych sutannowych prawdziwych pedo.

 • domowy daeodon

  Oceniono 4 razy 0

  Oj tam oj tam pewien prokurator jutro powie, że nic się stało ,że on tylko ciumkał.

 • gblo

  Oceniono 6 razy 0

  Za to chętnie spotkają się z Jędraszewskim obrońcą pedofilów sutannowych. To nie byłby policzek wobec setek ofiar sukienkowych zboków.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy -3

  Wreszcie przynajmniej na starosc dopadla sprawiedliwosc tego spedofilalelgo dziadersa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX