Studenci łódzkiej filmówki nie chcą spotkania z Romanem Polańskim

Studenci łódzkiej "filmówki" protestują przeciw obecności Romana Polańskiego w ich szkole. Na najbliższą sobotę po zakończeniu 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia zaplanowano spotkanie z reżyserem.
Zobacz wideo

Roman Polański pojawi się w Łodzi w piątek i ma być obecny na zakończeniu 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia. Na kolejny dzień zaplanowane zostało spotkanie ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Studenci filmówki wystosowali w internecie petycję, pod którą zbierają podpisy przeciw spotkaniu z reżyserem "Dziecka Rosemary".

W treści petycji czytamy, że studenci są przeciwni spotkaniu z Polańskim ze względu na ciążące na nim oskarżenia o przemoc seksualną:

"Szkoła Filmowa tak jak każda inna placówka edukacyjna powinna być miejscem, w którym potępia się przemocowe zachowania seksualne. Pan Roman Polański jest oskarżany o przynajmniej pięć tego rodzaju zachowań. Najmłodsza z domniemanych ofiar miała dziesięć lat. Nie do nas należy osądzanie, czy te oskarżenia są prawdziwe, czy nie. Jednocześnie uważamy, że powaga tych oskarżeń oraz ich ilość sprawiają, że spotkanie z panem Polańskim na terenie Szkoły byłoby lekceważące wobec wszystkich osób, które doświadczyły przemocowych zachowań seksualnych".

Petycja jest zaadresowana do rektora Mariusza Grzegorzka oraz władz uczelni i w środę po południu widniało pod nią ponad 70 podpisów.

Roman Polański uznany reżyser oskarżany o nadużycia seksualne

Roman Polański to znany na całym świecie reżyser, aktor, scenarzysta i producent filmowy. Uznawany za jednego z najlepszych twórców współczesnej kinematografii.

Otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. Oscara (za film „Pianista”), Złotą Palmę, Złotego Niedźwiedzia, nagrody BAFTA. Jest trzykrotnym zdobywcą Złotego Globu za najlepszy film i reżyserię, najlepszy film zagraniczny.

Polański jest ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości od 1977 r., gdy został oskarżony  o doprowadzenie do stosunku seksualnego z 13-letnią modelką Samanthą Gailey.

W ostatnich latach wobec Polańskiego pojawiły się kolejne oskarżenia o napaści seksualne. W 2010 roku brytyjska aktorka Charlotte Lewis oskarżyła reżysera, że zmusił ją do seksu, gdy miała 16 lat. Niemiecka aktorka Renate Langer zgłosiła szwajcarskiej policji, że reżyser zgwałcił ją w Gstaad w 1972 r., gdy miała 15 lat.

W listopadzie 2019 o gwałt oskarżyła Polańskiego Valentine Monnier. Aktorka i była modelka twierdzi, że reżyser zgwałcił ją w 1975. w swojej szwajcarskiej posiadłości. Polański stanowczo odrzuca zarzuty.

W związku z najnowszymi oskarżeniami protestujący zablokowali  przedpremierowy pokaz filmu "Oficer i szpieg" w Paryżu.

DOSTĘP PREMIUM